Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Renault tuning (https://forum.4tuning.ro/139-renault-tuning.html)
-   -   merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie (https://forum.4tuning.ro/139-renault-tuning/22173-merita-r5-tunat-datim-ideie.html)

werty_dany 18-08-06 15:19

merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
apropo vreau sa cumpar un R5 clasic non tuning :-)

MicDaRAu 22-08-06 13:19

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
da frate merita!!! depinde ce crei de la el! daca vrei sa fuga merita daca vrei sa arate am retineri ...

R5Bv 22-08-06 20:56

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
deci se poate sau nu?

MicDaRAu 23-08-06 09:10

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
pai se poate, dar cum am spus si mai devreme depinde ce vrei de la el! insa R5 este o masina care te surpirnde din toate punctele de vedere!

Dino 19-12-06 11:37

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
Poti pune usor un motor de 1.8 16V 136 CP. Nu-ti ramane loc de pompa de servo dar fata e usoara si poti sa duci 5.ul fara servo. Nu uita de frane...o sa ai nevoie.

tm8bnz 21-12-06 20:30

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
"Usor" e mult prea usor spus...depinde de perspectiva si cu toate ca vad ca ai experienta cu 16v,eu vb din experienta a 2 prieteni personali ce au avut de furca mult,mai ales cu traversa fata si gasirea unui radiator potrivit(din motive evidente de lipsa de spatiu) !

DnI 23-12-06 18:46

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
mai baieti renuntati voi la 1.4 turbo de fabrica pentru... 1.8 16v ba la 1.7 t


astept o persoana anume :) care sper sa dovedeasca ca se poate si din 1.4 cel original mult mai mult decat pana acum ! si-mi doresc sa-i iasa ceea ce vrea sa faca ! ii urez si bafta cu ocazia asta ;)

sa nu uitam ca setul original este facut sa tina cu mult peste 1.4 , 1.5 BAR .

bogdan_kwx 23-12-06 19:11

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
Quote:

Originally Posted by DnI (Post 672630)
mai baieti renuntati voi la 1.4 turbo de fabrica pentru... 1.8 16v ba la 1.7 t


astept o persoana anume :) care sper sa dovedeasca ca se poate si din 1.4 cel original mult mai mult decat pana acum ! si-mi doresc sa-i iasa ceea ce vrea sa faca ! ii urez si bafta cu ocazia asta ;)

sa nu uitam ca setul original este facut sa tina cu mult peste 1.4 , 1.5 BAR .


in varianta stock nu cred ca 1,4 t face fata la 1,7 t.eu am mers cu ambele si cred ca 1,7 are potential si fiabilitate mai mare

tm8bnz 27-12-06 10:51

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
Fiabilitate are intr'adevar datorita aliajelor...dar inertia interna e mai mare...
DnI,nu astepta numa dupa acel anume,ca's mai multi,in diferite COLTZURI ale tzarii ;)

yknot 28-12-06 08:47

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
si investitia intr-un 1.4 este mult mai mare decat in 1.7 pentru a-l aduce de exemplu la 200cp..... la 1.4 peste 180cp cresterea investitiilor creste geometric...

yknot 28-12-06 08:54

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
ce prostie am zis.... cresterea creste.... cred ca e prea dimineatza.. :)

aleyx_oltcit 17-05-09 13:31

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
pfff...si eu am o dacie.si as dao pe un R5. ma pasioneaza tare masina asta...si ma orietez la o masinuta sa ma apuc sa modific la ea(asta dupa bac) ...masina are servo? ,,,si cam in ce bani se duc niste frane pentru masina asta...ca l;a niste jante frumoase e frumos sa se vada niste discuri si etriere cat de cat frumoase :) la partea interior,muzica,exterior ma pricep...asta ar fi dilema..cum se tine pe sosea :)

nospherat 17-05-09 14:42

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2326611)
pfff...si eu am o dacie.si as dao pe un R5. ma pasioneaza tare masina asta...si ma orietez la o masinuta sa ma apuc sa modific la ea(asta dupa bac) ...masina are servo? ,,,si cam in ce bani se duc niste frane pentru masina asta...ca l;a niste jante frumoase e frumos sa se vada niste discuri si etriere cat de cat frumoase :) la partea interior,muzica,exterior ma pricep...asta ar fi dilema..cum se tine pe sosea :)

daca tu vrei sa iti pui discuri si etriere sa se vada frumos...NO COMMENT si vis-a-vis de faptul "cum se tine pe sosea" un R5 te poate surprinde si la acest fapt,in ciuda dimensiunilor si a greutatii reduse,bafta si spor!(vei avea nevoie :D )

aleyx_oltcit 17-05-09 14:56

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
stai ca nu vreau sa pun acuma frane brembo ..da defapt nu stiu cum arata franele lui :))..ca nu am vazut live masina ..doar din poze si imi place ..e frumoasa tare cu un potential de tuning mare ...e cineva in bacau care imi poate oferi un drive test cu masina?..platesc :) mmmm...dar probabil ca etrierele curatate si vopsite ar putea da destul de bine c as anu ma mai complic...ca la mecanica nu sunt as ...

t@uru 17-05-09 18:50

Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_kwx (Post 672654)
in varianta stock nu cred ca 1,4 t face fata la 1,7 t.eu am mers cu ambele si cred ca 1,7 are potential si fiabilitate mai mare

Dar parca odata ce ii schimbi unei masini motorul nu mai e aceeasi masina...Depinde de preferinte aici. Eu am preferat sa imi pastrez motorul de 1.4 desi am investit mult in el si stiu ca o sa mai investesc si mai mult in el, dar eu am ales sa scot cat mai multa putere din motorul de fabrica, adica din R5 GTT.

Bafta la toti :)


All times are GMT +2. The time now is 18:29.

- Copyright 2026 4Tuning