Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Renault tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-09, 16:16   #1
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Red face TUNING MOTOR ieftin si bun?

Am auzic ca ar exista un service in Constanta langa universiate care se ocupa cu tuning motor iar scorul care l-am auzit e nemaipomenit un cip tuning la un audi 1.9 tdi 100 euro iar schimbatul turbinei de 1.9 cu una de 2.5 + cip tuning la aceeasi masina l-a costat pe posesor 2000 ron
Cunoste cineva mai multe detalii despre ei?oare lucreaza bine sau plec de la ei cu 10-15 cp in minus as dori sa maresc unpic puterea motorului si ma gandeam la un 100-120 cp. In mai tot fac un drum pana in ct si ma gandeam sa trec si pe la ei dar sincer parca e cam ieftin nu?
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 21:19   #2
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

turbina montata era noua sau sh?in chitila dai turbina folosita+banii(suma variaza dar nu depaseste 400 euro) si primesti una reconditionata,asta ar putea fi o varianta ori cumperi una de pe site-uri specializate sau iti cauti prieteni in militari la fabrica la TURBOMECANICA.Eu am o laguna2 si pe turbina scrie pe o eticheta TURBOMECANICA iar masina este adusa din Franta,eu fiind primul proprietar in Romania iar la cip,soft,rescriere sau ce o mai fi la banii astia m-as gandi de 2 ori,eventul dupa ce-l schimbi spune-ne si noua cum se comporta motorul.
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 21:37   #3
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

si la passat nou nu CC turbinele sunt made in romania, crezi ca e vreo problema???din moment ce sunt sub licenta eu zic ca nu are nimic iar in legatura cu o turbina reconditionata daca nu are si axul schimbat cota 0 si kit de reparatie nou nu se merita sa o iei , te lasa cand tie lumea mai draga .
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 21:54   #4
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

sa-ti povestesc:turbina mea a fost schimbata la 121000 km in franta,asta o stiu din istoricul cartii service pe care l-am scos dintr-un service reprezentanta din Bucuresti,acum am 225000 km din August2006 pana in prezent.Insa in perioada anului 2007 am fost destul de des in Germania asa ca nu a avut cand sa se depuna ulei amestecat cu praf la supapa EGRsi-ti spun asta pt k am desfacuto la service de curiozitate sa vedem daca are depuneri sau nu,in paralel masina este si pe taxi in Bucuresti iar asta poate fi o problema pt ca se mai merge cu ea si subturat,eu unu duminica deobicei o duc pe autostrada A2 si o alerg pana la LEHLIU intra 5-a si se mai curata (poate unii or sa rada de mine dar chiar se simte iar turbina suiera mai frumos,asta inseam,na ca lucreaza).
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 21:57   #5
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

despre ax-la mine este variabila si am inteles ca ear fi reglata dinamic iar la chitul de care spuneai ar fi o problema cu bucsulitele alea in are intra axul-materialul de 2lei,astea le fac turcii sau poate sti tu ceva ?garantia de functionare a unei turbine ar fi de 80000km
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 17:09   #6
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

daca iti iei kit noname te tine de azi pana maine ,kiturile originale costa ceva nu foarte mult dar ai garantie ca e original, iar turbina cu geometrie variabila are pe partea de evacuare niste paleti care la turatie mica sunt inchisi si la turatier mai mare se deschid,si sunt separat de de axul turbinii si de elicea ei..
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 17:12   #7
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

sunt multe de povestit dar in esenta ai putere pe toata plaja de turatii, iar in concluzie tuning ieftin si bun din punctul meu de vedere nu exista!!!!este doar parerea mea.
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 21:04   #8
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

bun!acum legat de putere ma gandeam sa-i elimin catalizatorul,un intercoler mai mare,filtru de aer,injectoare de 150 cp si sa-i rescriu ecu-ul.Daca-i iau o turbina de la 2,2 dci este la fel cu asta de 1,9 sau investitia ar fi prea mare pentru o putere atat de mica? eu ma gandeam sa o duc cam in jur de 200 cp si cuplul ce m-ar interesa pentru reprize...,nu vreau sa ma dau cu ea liniute sau chestii de genul asta doar sa ma ajute atunci cand am nevoie.Ce zici ar merge?
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 21:07   #9
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

si apropo de chit pt turbo( ax,etc),stii unde ar trebui sa caut,la magazin mi-au dat codul si m-au trimis la turcii de pe Lizeanu.
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 22:24   #10
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

da mi un add pe mess sa vorbim mai pe larg ,sau la un suc eu stau in sebastian....
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 09:13   #11
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Question Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

Sincer nu imi vine sa dau turbina mea de 30.000km pe una reconditionata + riscul sa nu fie reconditionata calumea si sa crape.
La turbina mea de 1.5 cu geometrie fixa exista vre-un kit ? sau cel mai bine iau o turbina de 1.9
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 09:19   #12
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

intra pe www.master tuner.ro si vezi ce sa intamplat cu un LOGAN 1,5 dci perparat de ei,vad ca tu ai un CLIO SIMBOL asa ca e acelesi motor.Evenntual trimitele un mail cu ce vrei sa faci,daca e bine si cat te costa.
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 23:17   #13
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Thumbs up Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

Am sa vorbesc si cu cei de la master tuner si un prieten va merge la baietii aia din CT cu un pisik sa ii puna turbo pe el si astept sa vad cum merge treaba si cu ei
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 19:09   #14
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

Quote:
Originally Posted by spgbuc View Post
Am auzic ca ar exista un service in Constanta langa universiate care se ocupa cu tuning motor iar scorul care l-am auzit e nemaipomenit un cip tuning la un audi 1.9 tdi 100 euro iar schimbatul turbinei de 1.9 cu una de 2.5 + cip tuning la aceeasi masina l-a costat pe posesor 2000 ron
Cunoste cineva mai multe detalii despre ei?oare lucreaza bine sau plec de la ei cu 10-15 cp in minus as dori sa maresc unpic puterea motorului si ma gandeam la un 100-120 cp. In mai tot fac un drum pana in ct si ma gandeam sa trec si pe la ei dar sincer parca e cam ieftin nu?
cu softul te pot ajuta sa zicem asa aproape de bani aia
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 25-04-11, 11:23   #15
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Re: TUNING MOTOR ieftin si bun?

Tuning si ieftin si bun m-ai greu...
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -