Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-12, 15:41   #1
ers_47

Stage 5
 
ers_47's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 338
Default Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

M-ar interesa care sunt costurile, care este cistigul in privinta performantelor, eventual consumul ( daca se modifica substantial) , producator si nu in ultimul rind riscurile la care este expus motorul in cauza.
Desi este un user la sectiunea vinzari care comercializeaza asa ceva la un pret rezonabil (200 lei) se pare ca pina acum nu a incercat nimeni... sau nu doreste sa imparaseasca rezultatele, sau nu prezinta garantie omu` , pacat ca sunt prea departe de el ca este dispus chiar si la o proba .
Masina la care intentionez sa schimb chipul atinge aproape 7000/rpm fara chip schimbat , are anulat catalizatorul are traseu Ac Schnitzer pina in spate, si am ajutat putin admisia.
ers_47 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 18:10   #2
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

Quote:
Originally Posted by ers_47 View Post
M-ar interesa care sunt costurile, care este cistigul in privinta performantelor, eventual consumul ( daca se modifica substantial) , producator si nu in ultimul rind riscurile la care este expus motorul in cauza.
Desi este un user la sectiunea vinzari care comercializeaza asa ceva la un pret rezonabil (200 lei) se pare ca pina acum nu a incercat nimeni... sau nu doreste sa imparaseasca rezultatele, sau nu prezinta garantie omu` , pacat ca sunt prea departe de el ca este dispus chiar si la o proba .
Masina la care intentionez sa schimb chipul atinge aproape 7000/rpm fara chip schimbat , are anulat catalizatorul are traseu Ac Schnitzer pina in spate, si am ajutat putin admisia.
man... am luat masina , avand chip-ul schimbat ....... avand ambreiajul dus .nu stiam ce este de capul lui. Ulterior am pus alt calculator..stock....... am schimbat ambreiajul iar dupa o perioada am pus la loc calculatorul care avea chip-ul schimbat ..si am fost placut surprins de rezultate.. nu te lua dupa ture...7000-7200 chiar nu conteaza ...dupa 6500-6600 nu mai face nici un chip nimic ....dar schimbarea este pana la aceea turatie ...
iar ca si consum sa stii ca la mine a scazut .... nu mult...dar a scazut...la mers frumos......... ce chip am? chiar nu stiu....nici firma nici nimic...... dar cel mai bine este sa apelezi la o firma cu renume..chiar daca este mai scump putin
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 07:58   #3
ers_47

Stage 5
 
ers_47's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 338
Default Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

Detaliaza-mi mai mult in ce fel ai fost placut surprins, (dupa ce l-ai pus din nou pe masina chipul) in ce priveste performantele mai mult , am inteles punctul tau de vedere ... dar cum se comporta masina ,se simte un plus de putere se ridica mai repede in ture, se tureza mai mult etc... ms
ers_47 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 18:52   #4
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

Quote:
Originally Posted by ers_47 View Post
Detaliaza-mi mai mult in ce fel ai fost placut surprins, (dupa ce l-ai pus din nou pe masina chipul) in ce priveste performantele mai mult , am inteles punctul tau de vedere ... dar cum se comporta masina ,se simte un plus de putere se ridica mai repede in ture, se tureza mai mult etc... ms
SE accelereaza mult mai repede..... cuplu si puterea zic eu ca au crescut...... turatia se duce in 7000.. chiar putin peste linia de 7000 dar dupa 6600-6700 nu mai face nimeni nimic..orice soft ar fii... raspunde mult mai bine la acceleratie... imi da senzatia " ca ma baga in scaun " mai mult ca softul stock .....
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 14:22   #5
kingkahn

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 633
Thumbs up Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

salut.
aceasi performante am avut si eu . cei drept mie a resoftat motoru (WPP) 1.8IS M44. a zis ca nu se poate pune chip pe modelu acesta...in fine, diferenta chiar se simte destul de mult zic eu..cel putin la mine, acuma are cuplu de la ture ff joase..de la 1000-1200 deja urca si trage f bine si dupa 4000 urca mult mai repede decat inainte...
kingkahn is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 10:37   #6
cristimm

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 222
Default Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

Quote:
Originally Posted by ers_47 View Post
Desi este un user la sectiunea vinzari care comercializeaza asa ceva la un pret rezonabil (200 lei) se pare ca pina acum nu a incercat nimeni... sau nu doreste sa imparaseasca rezultatele, sau nu prezinta garantie omu` , pacat ca sunt prea departe de el ca este dispus chiar si la o proba .

Salut, cred ca despre mine e vorba (poate mai sunt si altii care vand). Pe forumul bmwclub am si cateva recomandari. Ofer garantie o saptamana pentru test, daca nu esti multumit pierzi doar banii de transport. La pretul asta (150 ron pentru 4 cilindri) e cea mai buna modificare pe care o poti face.
cristimm is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 20:47   #7
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

Quote:
Originally Posted by cristimm View Post
Salut, cred ca despre mine e vorba (poate mai sunt si altii care vand). Pe forumul bmwclub am si cateva recomandari. Ofer garantie o saptamana pentru test, daca nu esti multumit pierzi doar banii de transport. La pretul asta (150 ron pentru 4 cilindri) e cea mai buna modificare pe care o poti face.
Un numar de tel sa vorbim
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 21:05   #8
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

De cip-urile lui cristimm eu am auzit numai de bine . Urmaresc pe viitor sa cumpar si eu un cip de la el, tot pentru m42.

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Un numar de tel sa vorbim
Uite aici, topicul !

Last edited by Sparkle_81; 04-11-12 at 21:23.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 21:21   #9
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Chip tuning ptr Bmw e36 1.8 is

Bad post .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -