Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-06, 09:53   #1
theaxefproject

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 3
Default 1er type e87 120d --> idei pt putere...

Dragii mei, orice idee de modificare pt. a stoarce mai multa putere din Dieselul meu va fi apreciata! Eu m-am gindit pina acum doar la unitati gen Sandtler Evotronic Diesel Zusatzsteuergerat, sau conversia oferita de cei de la Hartge (as per Hartge website), precum si ac schnitzer. Este prima mea masina diesel, si nu prea stiu ce soi de filtru de aer merge la ea, evacuare, bla bla. As vrea, pe cit posibil, sa nu desfac motorul.. De asemenea, sugestii pentru turbina - chiar una noua (asta daca montajul nu inseamna echivalentul unei operatii pe creier fara anestezie ) ), presupun ca la turbina noua s-ar impune intercooler, bla bla. Sugestiile de acest fel vor fi apreciate. Multam tuturor!
theaxefproject is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 10:06   #2
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 1er type e87 120d --> idei pt putere...

pentru inceput o resoftare
personal il recomand pe domnul voinea
cu o resoftare ajungi undeva aproape de 200cp asta doar din soft
daca vrei mai mult, atunci treci la alte modificari fizice
turbina, evacuare, etc...
filtru daca il schimbi, nu cred ca castigi nimic la motorul asta... decat un debitmetru busit
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 14:42   #3
theaxefproject

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 3
Default Re: 1er type e87 120d --> idei pt putere...

Multam, Basu. Daca stii pe cineva care poate sa intre in detalii despre schimbatul turbinei, in special, sunt aici! Multam inca o data.
theaxefproject is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -