Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-10, 16:23   #1
detroit muscle

Stage 4
 
detroit muscle's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 264
Default NELAMURIRE

Salut la toata lumea.am si eu niste nelamuriri si sigur este cineva care stie si care ar putea sa ma lamureasca si pe mine:
1)intercooler-ul face parte din instalatia de racire a turbinei(turbo) sau poate fi pus si fara turbina ca sa fie o instalatie de racire ca cea stock a masinii?


2)pe un bmw e30 urs'86 2.5 24v poate fi montat turbo?

dar in principui vreau sa ma lamuriti cu intercooler,turbina,...ce si cum este.ms mult
__________________
VN 05 UFO
detroit muscle is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:40   #2
detroit muscle

Stage 4
 
detroit muscle's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 264
Default Re: NELAMURIRE

up^^^^ chiar nu e nimeni care sa ma ajute?
detroit muscle is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 20:42   #3
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: NELAMURIRE

Intercooler-ul nu poate fi pus fara turbina . Defapt rolul sau este de a racii aerul care intra in turbina .

Si da , poti pune turbo cam pe orice motor aspirat insa pe unele se merita pe altele nu . Logic ca pe motoarele mici nu se merita o astfel de investitie . Si nu ai nevoie numai de turbina , intercooler si gata , facem motorul turbo . Ai nevoie de alt soft , alta evacuare , alta admisie si daca mergi pe presiune mare o sa ai nevoie de interne intarite si pompe cu debit marit .
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 13:02   #4
detroit muscle

Stage 4
 
detroit muscle's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 264
Default Re: NELAMURIRE

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Intercooler-ul nu poate fi pus fara turbina . Defapt rolul sau este de a racii aerul care intra in turbina .

Si da , poti pune turbo cam pe orice motor aspirat insa pe unele se merita pe altele nu . Logic ca pe motoarele mici nu se merita o astfel de investitie . Si nu ai nevoie numai de turbina , intercooler si gata , facem motorul turbo . Ai nevoie de alt soft , alta evacuare , alta admisie si daca mergi pe presiune mare o sa ai nevoie de interne intarite si pompe cu debit marit .
am inteles.oricum de chestia cu evacuarea softu si admisia stiam ca trebuiesc sschimbate dar un motor de urs 2.5 24v,fara sa trebuiasca sa schimbi internele nu il poti duce la mai mult de 250-280 cai.bine pana la puterea asta numai axul cu came,un ambreiaj racing ca sa vezi totusi puterea asta ca daca schimbi numai ce am scris mai sus nu cred ca poti avea 270cai.
detroit muscle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 18:48   #5
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: NELAMURIRE

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Intercooler-ul nu poate fi pus fara turbina . Defapt rolul sau este de a racii aerul care intra in turbina.
Cam tarziu am vazut topicul dar contrazic. Intercooler-ul se pune intre turbina si admisie pentru a raci aerul care IESE din turbina si INTRA in admisie !! Aerul care intra in turbina este cel din exterior si care trece prin filtrul de aer. Cauta pe Youtube "How turbo works" sau ceva de genu.
__________________
VN23TDR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -