Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-10, 00:00   #1
bubutzu22

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 48
Question am o intrebare....

am un bmw 318 ti de 140 cp si am fost sfatuit de cineva sa-i montez un turbo electric ca cica ii ridica puterea...e adevarat?mareste puterea?ca altii ziceau ca fiind electric solicita alternatorul si multi cai nu scoate....deci?
bubutzu22 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 17:24   #2
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: am o intrebare....

Quote:
Originally Posted by bubutzu22 View Post
am un bmw 318 ti de 140 cp si am fost sfatuit de cineva sa-i montez un turbo electric ca cica ii ridica puterea...e adevarat?mareste puterea?ca altii ziceau ca fiind electric solicita alternatorul si multi cai nu scoate....deci?
renunta la idee!
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 21:50   #3
florin.macdaniel

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 3
Default Re: am o intrebare....

ori ca e antrenata turbo (cu turbina) sau electric, suflanta oricum ii i-a din puterea motorului, ori prin restrictionarea galeriei de evacuare la turbo ori prin consumul unui curent mai mare la electric....parerea mea e ca n-ar fi o mare diferenta intre cele doua alegeri....ideea de baza in inginerie si pe care vad ca lumea nu o prea intelege, este ca nimic nu se naste din thin air, cum zic americanii ,asa ca orice crestere de putere atrage dupa sine un consum crescut de combustibil......
concluzie....cu o turbosuflanta vei putea creste puterea motorului, bineinteles in limitele sale constructive cu un oarecare consum marit de combustibil....avantajul turbinei este ca urmarete cererea de putere a motorului, dezavantajul ei este ca la turatii si/sau puteri mici ale motorului, turbina de antrenare devine un inhibitor de putere, pe cand la electric ai avea nevoie de cel putin doua trepte de turatie (relati si mars), ceea ce ar fi sigur mai costisitor......
florin.macdaniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -