Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > BMW tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-08, 22:56   #1
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Unhappy am o rugaminte la voi!!

salut baieti..............respect pentru cei cu pasiune de ursuletz asa cum sunt eu si va rog sa ma ajutati cu ceva.As vrea sa stiu si eu daca schimb un motor de pe un BMW pe altu.........de exemplu mi-am luat un urs cu motor de 1.6 si vreau sa-i pun un motor mai mare.....de exemplu de pisica de 2000 VANOS sau 2.5 de cinciar..............vreau sa stiu si eu va rog ce anume tre sa modific la partea tehnica!Va rog mult cand veti avea timp daca puteti sa-mi spuneti sau sa-mi faceti o mica lista cu ce trebuie schimbat ca motorul sa merga la parametri normali......tot ce tine de nou....suspensie lonjeroane alea alea alea!!va rog frumos cand aveti timp sa-mi spuneti si mie!!Multumesc mult de tot!Si respect
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 17:08   #2
hohlotto

Stage 5
 
hohlotto's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 321
Default Re: am o rugaminte la voi!!

eu am schimbat motorul pe ursul meu si a trebuit sa schimb urmatoarele:suporti motor,calculator,si instalatiaa electrica de pe masina pt ca din cate stiu nu potriveste de la motor mai mic la altul mai mare.am cumparat motorul cu tot cu cutie,si desigur cu serpisori pt ca inainte aveam 1.8(care este in 4 cilindri)si am pus 2.0 (care e in 6 cilindri)asa ca nu potrivesc de la 1 motor la altul.sper ca nu am uitat nimic
hohlotto is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 13:31   #3
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: am o rugaminte la voi!!

mersi mult de tot!

apropo daca ma mai poti ajuta cu ceva.....la motor cand il pun...........e neaparat nevoie sa intaresc structura?sau pot monta motoru numai cu suporti si atat?
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 14:38   #4
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: am o rugaminte la voi!!

nu-ti trebuie intarituri
si-ti trebuie mai multe..radiator, esapament complet, modificari la prinderile la cutie si multe altele care se ivesc pe parcurs.

In timpul de 3 luni pana ai primit primul raspuns n-ai facut nimic??

Last edited by bimmer3; 01-04-09 at 14:42.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 15:06   #5
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: am o rugaminte la voi!!

omu se documenteaza 2-3 ani si pe urma se apuca de treaba =))
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 16:06   #6
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: am o rugaminte la voi!!

nu sunt hotarat inca ce motor sa-mi iau ori de 2000 24V ori 2500 24V......am gasit un 2.5 VANOS cu 600 EURO....si crek mi-l iau!Dar ma mai gandesc......poate vand ursuleztul si-mi iau un cinciar E34 ca si alea imi plac....oricum multumesc pentru raspunsuri.Mi-ai fost de mare ajutor sincer!O zi placuta in continuare!Am un coleg care si-a luat un cinciar si si-a pus pe el 2.5 VANOS...si sincer rupe BMW-ul.Deci de-acord cu Mari_NSL....recunosc ca inca caut pentru mine ceva bun!Cu ursuletu la ce mi-au facut astia(nu e inmatriculat)...s-ar putea sa-l las deoparte si cu timpu sa mi-l fac numai pt curse si atat!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 19:04   #7
haristeas51

Stage 5
 
haristeas51's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,481
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: am o rugaminte la voi!!

acum cateva luni ziceai ca ai schimbat distributii la motoare si tot felu de nebunii . Iar acum intrebi : "ce trebuie schimbat ca motorul sa merga la parametri normali......tot ce tine de nou....suspensie lonjeroane alea alea alea!! "
__________________
BMW E30 , Zylinder sechs im Frontseiten- und borlaauspuff in der Rückseite.
haristeas51 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 09:32   #8
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: am o rugaminte la voi!!

pai da am schimbat vereanu..........nu ma dau mare smecher la mecania........ceea ce stiu stiu.............de aflat am aflat mai de demult cum se pune un motor ce trebuie modificat la el sa fie bine pus dar sincer...........intreb si eu experti ca na.........in bucuresti chestia asta se practica f des pe knd la mine in orash mai putin.Si de asta intreb.uite sincer akuma............referitor la ce spuneam eu de distributie........i-am aratat cuiva la ce m-am referit eu........eu nu m-am referit la distributia care anreneaza axul cu came.......eo ma gandeam la acea curea din fata.Nu stiu de ce a suparat pe toti asa tarede ceea ce-am zis eu.Omu mai si invata.Da de schimbat am schimbat sincer!

si apro de acea discutie despre matza aia neagra...........eu sincer nu am auzit pana akuma distributie pe lant care sa scartaie......knd el a zis asa........m-am gandit k e cureaua.......nu lantu...eu nu am vazut lant care antreneaza axele cu came de la BMW sa scartaie sincer.akuma na..........poate-s eu mai palid si nu stiu. asta e...........omu invata!Inca odata cer scuze daca a deranjat asa tare ce-am zis.

Last edited by Wilgax; 17-04-09 at 09:34.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 13:35   #9
CJ-98-BAD

Stage 5
 
CJ-98-BAD's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 457
Default Re: am o rugaminte la voi!!

Din cate m-am interesat eu ca sa fie treaba legala(binenteles dupa ce il inmatriculezi) nu ai nici o sansa, deoarece cei de la RAR nu omologheaza motoare mai mari ce 30% decat cel declarat pe masina, si in plus de asta numarul de pistoane trebuei sa fie acelasi cu cel din fabrica.
Daca stiti voi altfel va rog sa ma contraziceti ca si eu am un E30 318 deci 4 pistoane si am vrut sa il schimb cu unul de 2,5 24 valve 192 cai, dar cica nu e ok nu il omologheaza
CJ-98-BAD is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 20:10   #10
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: am o rugaminte la voi!!

..eu nu stiu ce sa zic omuletule.....sincer citesc pe forumuri baieti cu BMW-uri care au motoare mici de 1.8 sau 1.6 si care-si pun motoare mari de 2.5 si altele.deci se poate.Apropo din cate stiu la 2.5 24v daca vrei sa ti-l omologheze tre sa fie VANOS sa-ti iasa EURO 2.
Wilgax is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -