Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-10, 00:11   #1
a04lexz

Stage 1
 
a04lexz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Cool idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Salutare baieti, am si eu un golfuletz, sunt foarte multumit de el, dar vreau sa bag ceva banutzi in el, in primul rand vreau sa schimb plafonul de la interior, e dinala cu burete, si s-a facut foarte najpa si vreau sa il il retapitez... m-am gandit sa il fac din ceva negru, un material ceva negru, si sa tapitez si plasticele de pe stalpi tot negri... sa fac interiorul tot negru...

Ce ziceti e o idee buna?

Si app, stie cineva ce as putea face sa scap de stergatorul din spate, cu ce l-as putea inlocui? un buton ceva, sau sa dau chit peste si sa vopsesc..

M-am mai gandit sa vopsesc bandourile in culoarea masinii (pana o sa revopsesc masina si o sa anulez bandourile)

As mai vrea sa schimb grila de la radiator, sa scap de semnul de VW si sa ii fac un bad-boy look...

La motor nu ma prea pricep, o sa pun un filtru de aer ceva mai bun, si sa ii schimb si evacuarea, cu o teava simpla pana in capat, momentan am doar finala, si se aude foarte bine... dar m-am gandit k ar merge si o teava directa.... ce ziceti!? ar fi bine!?

si cine ma poate ajuta cu niste sfaturi pentru un sistem audio... m-am gandit sa pun boxe si tw in portiere, in spate pe haion, 2 ovale, si eventual sa mai pun si un tunuletz, dak o mai fi nevoie, iar toate boxele sa le leg la o statie, cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi... dati si voi add la id de mess a04lexz@yahoo.com si datimi ceva sfaturi... MULTUMESC!!!


poze ceva mai vechi k masina, in curand o sa ii fac altele...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	02092009171.jpg
Views:	221
Size:	193.6 KB
ID:	1669620   Click image for larger version

Name:	07062009007.jpg
Views:	121
Size:	234.1 KB
ID:	1669621   Click image for larger version

Name:	07062009008.jpg
Views:	144
Size:	324.6 KB
ID:	1669622  

Click image for larger version

Name:	07062009010.jpg
Views:	169
Size:	272.8 KB
ID:	1669623   Click image for larger version

Name:	07062009014.jpg
Views:	217
Size:	188.9 KB
ID:	1669624   Click image for larger version

Name:	07062009012.jpg
Views:	182
Size:	238.1 KB
ID:	1669625  


Last edited by a04lexz; 25-09-10 at 00:17.
a04lexz is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 09:01   #2
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Nu batjocori motorul acesta cu tevi trase direct pe la evacuare. Vezi ca renuntand la toba intermediara o sa ai sunet "sport" dar e posibil ca masina sa traga mult mai prost, chiar daca o sa te auda toata lumea cand vii.
Daca tot vrei sa bagi niste bani, baga-i cu cap. Ti-am bagat id-ul in lista. Da add si vorbim mai multe acolo. Te salut.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 10:02   #3
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

ai acelasi motor ca mine ..si eu te sfatuiesc sa nu pui teava goala din aceleasi considerente ..oricum fuge destul de bine pt 1.6
tracky is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 16:30   #4
Golf-3GT

Stage 5
 
Golf-3GT's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 717
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Salut!! Vad ca ai un GT ca si mine, eu zic ca ar fi mai ok sa faci o masina cat mai originala.In timp o sa valoreze mult mai mult in starea originala decat modificata.GT si GTI sunt editii de golf care sunt cata de cat mai rare la noi in tara,si ar fi pacat sa nu le pastram la forma initiala.Si eu am avut planuri mari cu a mea,dar m-am razgandit
Golf-3GT is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 16:46   #5
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by Golf-3GT View Post
Salut!! Vad ca ai un GT ca si mine, eu zic ca ar fi mai ok sa faci o masina cat mai originala.In timp o sa valoreze mult mai mult in starea originala decat modificata.GT si GTI sunt editii de golf care sunt cata de cat mai rare la noi in tara,si ar fi pacat sa nu le pastram la forma initiala.Si eu am avut planuri mari cu a mea,dar m-am razgandit
cam colegul nostru are o dreptate ft mare gti si gt astea pe care le vedem au picat pe maini proaste doar cateva pe maini putine deci hai sa le tinem cat mai originale ar arata cat mai bine
ca sfat de tuning ar cam fi niste jante pe 15 cel mai bine cu buza ....daca nu gasesti niste bbs-uri care au fost puse pe gt sau gti
grila fata o schimbi doar cand schimbi si farurile parerea mea sau ceva cu sticla clara ( nu baga faruri cu dayline sau angels ca o dai in tiganie pt mine alea sunt pe audi si bmw nu pt alte maraci...originalitatea marci da cat mai bin)
pe afara iti mai pot spune sa faci rost de chitul de gt pt ca masinuta ta nul are vad sau poate de cel de vr6 sau gti o sa dea cat mai bine
am vazut ca vrei sa pui ovale pe masina si mai ales pe haion nu strica placa ca o sa iti para rau
un cd player bun (alpine /pioneer) si niste boxe ,plus o statie si un subwoofer ti-ar cam ajunge
daca mai ai bani schimba ceasurile cu unele albe fara sa pui plasme sau alte porcari
schimba becurile din interior cu unele pe culoare (leduri smd si colorate la plasa de bord si restu )

de evacuare nu fa asa ceva pt ca iti bati joc de masina ti-o zic pe propia experienta daca nu te dai cu masina nu isi are rostul , o sa fie masina ft puturoasa in ture mici ..evacuare e buna in ture mari iti da un cuplu mai marit un pic
iar de filtru sport iati gandul daca vrei sa faci afacere buna cu filtru sport ..ia-ti filtru sport pt carcasa originala

in rest cam atat bft
__________________
BMW E 46
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 23:12   #6
a04lexz

Stage 1
 
a04lexz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by ionutz_njd View Post
cam colegul nostru are o dreptate ft mare gti si gt astea pe care le vedem au picat pe maini proaste doar cateva pe maini putine deci hai sa le tinem cat mai originale ar arata cat mai bine
ca sfat de tuning ar cam fi niste jante pe 15 cel mai bine cu buza ....daca nu gasesti niste bbs-uri care au fost puse pe gt sau gti
grila fata o schimbi doar cand schimbi si farurile parerea mea sau ceva cu sticla clara ( nu baga faruri cu dayline sau angels ca o dai in tiganie pt mine alea sunt pe audi si bmw nu pt alte maraci...originalitatea marci da cat mai bin)
pe afara iti mai pot spune sa faci rost de chitul de gt pt ca masinuta ta nul are vad sau poate de cel de vr6 sau gti o sa dea cat mai bine
am vazut ca vrei sa pui ovale pe masina si mai ales pe haion nu strica placa ca o sa iti para rau
un cd player bun (alpine /pioneer) si niste boxe ,plus o statie si un subwoofer ti-ar cam ajunge
daca mai ai bani schimba ceasurile cu unele albe fara sa pui plasme sau alte porcari
schimba becurile din interior cu unele pe culoare (leduri smd si colorate la plasa de bord si restu )

de evacuare nu fa asa ceva pt ca iti bati joc de masina ti-o zic pe propia experienta daca nu te dai cu masina nu isi are rostul , o sa fie masina ft puturoasa in ture mici ..evacuare e buna in ture mari iti da un cuplu mai marit un pic
iar de filtru sport iati gandul daca vrei sa faci afacere buna cu filtru sport ..ia-ti filtru sport pt carcasa originala

in rest cam atat bft


ceasurile le am albe, si chiar vreau sa schimb luminile din bord...dar nu stiu ce culoare, albastru, rosu sau alb?
iar cu evacuarea cred k o sa raman asa, pentru k se aude frumos finala care o am acum...
si filtru, o sa ascult sfatul tau >< dar ma poti ajuta cu un site sau cv, de unde as putea lua... sau sa ma interesez la cei de la K&N
iar de ovale, vreau sa caut un haion bun la dezmembrari, pentru k asta care il am acum e putin stramb, si vreau ma gandeam k daca gasesc unul bun imi pun ovale, dak nu mai astept, dar totusi o sa imi trag fire... pentru orice eventualitate

app ce ziceti sa pastrez borbeturile astea? sa le reconditionez, sau sa caut ceva k buza... da cineva la schimb!? sunt pe 15
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07062009003.jpg
Views:	237
Size:	264.3 KB
ID:	1674100   Click image for larger version

Name:	05102009276.jpg
Views:	164
Size:	274.5 KB
ID:	1674105  

Last edited by a04lexz; 27-09-10 at 23:22.
a04lexz is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 00:01   #7
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by a04lexz View Post
ceasurile le am albe, si chiar vreau sa schimb luminile din bord...dar nu stiu ce culoare, albastru, rosu sau alb?
iar cu evacuarea cred k o sa raman asa, pentru k se aude frumos finala care o am acum...
si filtru, o sa ascult sfatul tau >< dar ma poti ajuta cu un site sau cv, de unde as putea lua... sau sa ma interesez la cei de la K&N
iar de ovale, vreau sa caut un haion bun la dezmembrari, pentru k asta care il am acum e putin stramb, si vreau ma gandeam k daca gasesc unul bun imi pun ovale, dak nu mai astept, dar totusi o sa imi trag fire... pentru orice eventualitate

app ce ziceti sa pastrez borbeturile astea? sa le reconditionez, sau sa caut ceva k buza... da cineva la schimb!? sunt pe 15
nu neaparat tre sa caut cu buzza poti opta si pt jantele asta sau modelul de pe golf 2 de bbs ....dau dau multi jante la schimb incearca cele de la opel si inca alta masina daca ai 5 prezoane cauta 5x100 sau la 4x100 daca sunt cu 4
iar la ceasuri bv cat mai bine ca sunt albe ca idee de cum poti face masina la interior uite o poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04072.JPG
Views:	252
Size:	220.7 KB
ID:	1674122   Click image for larger version

Name:	IMG_0049.JPG
Views:	429
Size:	3.15 MB
ID:	1674123   Click image for larger version

Name:	IMG_0050.JPG
Views:	331
Size:	3.00 MB
ID:	1674124  

ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 23:06   #8
a04lexz

Stage 1
 
a04lexz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by ionutz_njd View Post
nu neaparat tre sa caut cu buzza poti opta si pt jantele asta sau modelul de pe golf 2 de bbs ....dau dau multi jante la schimb incearca cele de la opel si inca alta masina daca ai 5 prezoane cauta 5x100 sau la 4x100 daca sunt cu 4
iar la ceasuri bv cat mai bine ca sunt albe ca idee de cum poti face masina la interior uite o poza
ledurile din butoane si din bord ti le-ai pus tu, sau ti l-ea pus cineva? e greu de schimbat!? am vazut cateva poze, cum s-ar schimba si am vazut k trebuie condensatoare sau nush ce naiba... imi poti zice cum ai procedat?
a04lexz is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 09:39   #9
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by a04lexz View Post
ledurile din butoane si din bord ti le-ai pus tu, sau ti l-ea pus cineva? e greu de schimbat!? am vazut cateva poze, cum s-ar schimba si am vazut k trebuie condensatoare sau nush ce naiba... imi poti zice cum ai procedat?
nu le-am pus eu .lea pus un baiat si sunt ledurid a nu stiu daca au si condensatoare
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 18:20   #10
a04lexz

Stage 1
 
a04lexz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by ionutz_njd View Post
nu le-am pus eu .lea pus un baiat si sunt ledurid a nu stiu daca au si condensatoare
cat te-a costat?
a04lexz is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 18:23   #11
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Wink Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by a04lexz View Post
cat te-a costat?
)) asa am luat masina de la fostul nu stiu cam cat la costat cred ca doar ledurile ca sau inteles ei
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:27   #12
Golf-3GT

Stage 5
 
Golf-3GT's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 717
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Am vazut, ca ai postat o poza cu una din jantele tale.Am mai observat ca nu ai discuri pe spate ci ai tamburi,daca ai un GT,ar cam trebui sa fie discuri pe spate.Posteaza daca poti o poza si cu motorul,ca vreau sa ma conving ca este intradevar motorul de 101 cai.Numai bine si spor la treaba.
Golf-3GT is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 18:55   #13
a04lexz

Stage 1
 
a04lexz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Quote:
Originally Posted by Golf-3GT View Post
Am vazut, ca ai postat o poza cu una din jantele tale.Am mai observat ca nu ai discuri pe spate ci ai tamburi,daca ai un GT,ar cam trebui sa fie discuri pe spate.Posteaza daca poti o poza si cu motorul,ca vreau sa ma conving ca este intradevar motorul de 101 cai.Numai bine si spor la treaba.
e o poza cu motorul de cand am luat masina, motorul nu era spalat... (a fost masina de femeie )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07062009015.jpg
Views:	601
Size:	304.4 KB
ID:	1677740  
a04lexz is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 19:06   #14
Golf-3GT

Stage 5
 
Golf-3GT's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 717
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Intradevar este motorul de 101 cai!!
Golf-3GT is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 11:22   #15
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: idei despre tunning golf 3 AFT 1.6, 101CP

Niste leduri profesionale, pentru interior (bord, consola) sunt undeva la 10 Ron bucata incluzand manopera + garantie. Cam asa stiam ca era la noi in Buzau la cineva care chiar se pricepe.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -