Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-08-09, 14:49   #1
Robber_cs

Stage 5
 
Robber_cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 302
Default Se merita ?

Buna baieti , am si eu o mare dilema. In curand imi iau permisul si am la dispozitie cam 2800 euro sa-mi iau o masina. Vroiam pisicutza la inceput dar tot mai multi ma sfatuiesc ca e prea scumpa de intretinut asa ca am ajuns la ideea de golf 3 , cum golf 4 nu-mi permit. Cum vreau ceva mai special intrebarea mea este. Sa iau un golf 3 deja tunat , cat de cat sa arate bine ? ( la care mie teama ca e alergat si motoru e varza ? ) sau sa caut un golf 3 de serie cam la 1500 euro cu motor f bun si sa mai bag eu in ea cam 1000 euro ?
O alta intrebare e : pot cu 1000 de euro sa-i pun un spoiler fata spate , bad boy look , stopuri cu leduri . si o vopsea pe ea ? poate si o toba pentru un sunet mai sport ? si ofc si niste jante sa traga privirea ?
Vreau sa spun ca n-am nici cea mai mica idee la preturi , asa ca sfaturile voastre vor conta mult . Multumesc anticipat
Robber_cs is offline  
Old 18-08-09, 14:58   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Se merita ?

din start vopseaua costa cam 6-700 de euro deci iti mai raman doar 3-4 sute pentru restul

eu zic sa nici nu te gandesti la vopsea, cel mai bine o colantare

golful 3 e foarte ieftin de intretinut si destul de fiabil. eu zic ca merita, dar pe la 1.800 de euro si inmatriculat nu cred ca gasesti in stare atat de buna. mai bine iti iei unul calumea din prima, fara sa aibe nevoie de vopsea, de schimbat prea multe, cu restul de bani iti iei un set de jante frumoase, iar restul "tuningului" il pui pe hold pana mai faci rost de bani.
un bodykit complet costa de la 500 de euro in sus app iar tu fiind incepator, nu cred ca o sa il tii in stare buna prea mult ( borduri, zgarieturi, gropi)
RideTheRiddle is offline  
Old 18-08-09, 15:12   #3
Robber_cs

Stage 5
 
Robber_cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 302
Default Re: Se merita ?

Ms pt sfaturi. Ai idee cat ar ajunge o colantare full ...ceva imitatie negru mat daca exista ? Si apropo am gasit cateva golf 3 la 1500-2000 euro de serie inmatriculate cu pana in 150000km , care arata bine ....dar ....de serie
Cred ca ai inteles cam ce vreau , sa-i dau niste aspect. Cu niste jante ma ajuta un prieten , deci alea le-am rezolvat. Acum ramane restu , si poate chiar daca nu o sa-mi permit spoilere , macar faruri stopuri vopsea jante toba.
Crezi ca ma pot incadra asa ? Poti sa-mi dai niste sfaturi unde sa gasesc ce vreau ?
Si ieftin ...si cu gust ca decat s-o tiganesc , mai bine o las asa ...
Robber_cs is offline  
Old 18-08-09, 15:23   #4
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Se merita ?

pai, ieftin gasesti pe fk. ( www.fkautomotive.ro ) de acolo poti sa iti iei triplele si farurile. astea sa fie cam 300 de euro impreuna.

bad boy look sincer mi se pare prea comun, dar daca gasesti pe cineva care stie sa faca eu cred ca mai mult de 200 de lei nu iti ia.

o colantare integrala in craiova e aproximativ 150 de euro. ce te mai costa jantele, cred ca asta e bugetul.

ai grija cu km aia ca mai mult ca sigur sunt dati inapoi, o masina mai veche de 10 ani cu km putini cam asta imi inspira. cand o cumperi sa ai pe cineva care sa stie putina mecanica. iar in ceea ce priveste motorizarea sper sa nu iti iei 1.4, orice depaseste motorizarea asta e binevenit de ce? pentru ca 1.4 are cam acelasi consum cu un 1.6 sau chiar cu un 1.8 mers mai lejer, dar iti ofera jumatate din satisfactie, iar pentru 1 litru in plus la suta de km, tragi de masina de o gasesc toti dracii.
RideTheRiddle is offline  
Old 18-08-09, 19:07   #5
Robber_cs

Stage 5
 
Robber_cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 302
Default Re: Se merita ?

Mersi din nou. Am un prieten care lucreaza in service de ceva ani buni si se pricepe , si am sa tin cont de parerea lui inainte de a o cumpara. Daca vrei sa ajuti un tanar incepator da add pe mess : Robber_cs , intrebari mai sunt multe in legutura cu "personalizatul".
Robber_cs is offline  
Old 18-08-09, 22:06   #6
Robber_cs

Stage 5
 
Robber_cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 302
Default Re: Se merita ?

Ce parere aveti de anuntul asta ?
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...16-410368.html

Daca e ok masina , e si mai aproape de mine , si i-as schimba doar culoarea , un negru mat folie.
Robber_cs is offline  
Old 18-08-09, 22:20   #7
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Se merita ?

eu zic ca isi merita banii. se vede ca s-a investit ceva in masina si ar arata chiar bine negru mat.
RideTheRiddle is offline  
Old 18-08-09, 23:34   #8
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: Se merita ?

tu ia-ti permisul ...dupa gandestete la ce masina iti iei ca pana atunci iti mai schimbi parerea de vreo 3-4 ori
o_kh3 is offline  
Old 24-08-09, 23:29   #9
Kosmoo

Stage 3
 
Kosmoo's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Default Re: Se merita ?

sa sti ca ai pus punctul pe i , prea multe idei , vise.
Kosmoo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -