Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-13, 14:24   #1
AxelManing

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 35
Talking Jante mai mari pe Opel!!!??

salut!am un astra h ,momentan are jante pe 16',doresc sa montez un set de jante fk edition 2,pe 18 cu 8j fata respectiv 9j spate,.dar inainte de asta as dori sa ma informez cu privire la omologare!!??aveti idee ce acte trebuiesc intocmite?ce taxe s-ar percepe?unde cu cine trebuie sa vorbesc?multumesc anticipat,si iertare daca am inceput topicul in locul nepotrivit!
AxelManing is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 17:50   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Jante mai mari pe Opel!!!??

iei hartie de la reprezentanta ca s epot monta si apoi la RAR
detaliile le gasesti si pe situl RAR
cangri is offline   Reply With Quote
Old 12-08-14, 15:19   #3
DaNyBuCsA

Stage 4
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 171
Default Re: Jante mai mari pe Opel!!!??

si poate cineva sa spuna o reprezentanta (de preferabil bucuresti sau buzau) unde nu iti cer bani pe acea hartie? mie la di-bas fundeni mi-au spus ca nu se poate face nimic in legatura cu omologarea decat daca sunt trecute de la inceput dimensiunile in talon, si cand i-am spus ca am mai auzit cazuri si s-au putut omologa jantele ulterior,s-a razgandit si a zis ca se poate face ceva,dar cu 100 de euro... eu sunt din bucuresti si prefer sa gasesc o reprezentanta de aici,dar la 2 saptamani ajung si prin buzau.masina este un astra h caravan (fara IDS) si am in talon trecute doar 2 dimensiuni si anume 15" si 16",iar jantele pe care le am acum sunt pe 17"
DaNyBuCsA is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 22:23   #4
Cristinelul

Stage 5
 
Cristinelul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 628
Default Re: Jante mai mari pe Opel!!!??

Din ce stiu eu,pentru orice omologare suplimentara,care nu este trecuta in talon si vrei tu sa omologhezi acel ceva,intrii la cei de la RAR la omologari individuale si atunci ei iti omologheaza tot ce vreq muschiu tau pe masina,dar in schimbul unei sume consistente de bani,de exemplu la logan omologarea individuala ptr jante pe 15' dar cu alt talon costa undeva la 4000 lei!
Cristinelul is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 22:31   #5
DaNyBuCsA

Stage 4
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 171
Default Re: Jante mai mari pe Opel!!!??

Problema este,ca masina mea este pregatita din punct de vedere tehnic si cu jante pe 17" . Chiar la cacapacelul de la buson scrie cele 3 dimensiuni (15,16,17) si recomandarile pentru presiunea in anvelope la fiecare in parte,doar ca nu este trecuta in talon acea dimensiune si as fi avut nevoie de acea adeverinta de la reprezentanta pentru a ma duce direct la rar,fara autorizatie individuala
DaNyBuCsA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -