Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-07, 21:10   #1
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default 1.4 twinport

trebuie sa primesc masina asta de la ai mei peste cateva luni
imi place si acum cum trage, destul de sportiv, depasirile se fac bine... si ce scrie in carte ca 13 sec la suta e total fals... st cu vro 2-3 mai putin... adica logan-ul de 1.6 e mai mort... dar... not enough... as mai vrea ceva... m-am gandit la filtru de aer sport si evacuare pentru niste cai in plus... alte idei? in afara de cip tunning deja consuma cam multicel si totusi nu vreau sa dau toti banii pe benzina...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 16:16   #2
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: 1.4 twinport

din cate stiu eu opelu tau ar trebui cu soft original sa-ti mance 7.7 in oras, 4.8 inafara - un soft nou chiar daca iti aduce putere in plus nu inseamna ca te va usca de bani - daca iti pastrezi un stil calm de condus consumul se va reduce!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:16   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 1.4 twinport

Mama ai raspuns la topicul meu de acum 3 ani cand aveam destule nefesisime in cap:P.
Mi se pare ca ei au declarat un consum mai mare, dar oricum nu am computer de bord si nu stiu decat consum estimativ, si la un mers normal imi ia cam 8-8.5 in oras si afara 5-5.5.

Acum ca mi-au iesit ideile nefesiste din cap si m-am ""normalizat)", am hotarat ca motorasul asta nu merita nicio investitie, pentru ca fiind un 1.4 aspirat voi baga multi bani iar rezultatele nu vor fi pe masura. Am montat un filtru sport si ma limitez la atat. Ma batea gandul la o alezare, dar iarasi nu merita, o evacuare e prea zgomotoasa pentru mine (fac autostrada saptamanal) si altele nu se merita pe 1.4. Un chip tuning pentru mine nu este o optiune nici la un motor turbo, nu sunt de acord cu aceasta varianta. In plus, nu voi mai tine masina asta mult, deci orice investitie mai mare in ea n-are sens.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 21:41   #4
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: 1.4 twinport

cum doresti - insa sunt o gramada care gandesc diferit de tine - fara suparare esti plin de idei preconcepute!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:37   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 1.4 twinport

Pai hai s-o luam logic:
un chip tuning la un motor 1.4 aspirat da in plus 3-4cp, 5 cu noroc. Si costa... ~200-300eur. Mai pun inca putin si imi cumpar o admisie Lexmaul care imi ofera o performanta net superioara unui chip tuning, sau fac o alezare a chiuloasei chiar de banii aia, care la fel, e mult mai eficent.
Eu nu cred urmatorul lucru: multi zic ca chip tuning la un motor turbo (mai ales diesel) = putere mai mare, consum mai mic, motor la fel de "sanatos". Pai in cazul asta, armata aia de ingineri de la VW de exemplu de ce n-a facut lucrul asta de la inceput? Totusi nu-i cred prosti.

Intreaba pe oricine e mai priceput in materie de tuning (dar sa aiba cunostinte, nu vrajeli) daca se merita chiptuning pe un motor de 1.4 aspirat. Raspunsul va fi clar negativ.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 16:15   #6
razieldeath

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default Re: 1.4 twinport

Vreau sa imi iau si eu un Astra H 1.4 din 2010 si ma gandesc la ceva tuning. Imi poate da cineva ceva sfaturi va rog ? Multumesc.
razieldeath is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 10:06   #7
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: 1.4 twinport

la motor nu ai ce sa faci, poate un styling
Mondeo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -