Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-09, 09:59   #2401
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Nasooool, Fey u si-a pus si xenon pe proiectoare deci, iti dai seama ca atunci cand o sa te auda cu proiectoarele.....o sa fie de rau
Cu intercoolerul, depinde foarte mult , cu cat sunt mai mari furtunele cu atat mai bine tine presiunea mai bine la turatii inalte insa pierzi din boost din ce stiu eu....
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 11:40   #2402
stelian huha

Stage 3
 
stelian huha's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 80
Default Re: Club astra bertone

@Florinike-cand ne spui si noua de metoda aia pentru putere de care ziceai?
in weekend la intalnire?
stelian huha is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 15:31   #2403
rebelu19

Stage 3
 
rebelu19's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 148
Default Re: Club astra bertone

sal baieti!
am mai intrebat acum cateva zile daca a reusit cineva sa faca esp-ul decuplabil la bertone si mi sa spus sa caut mai in spate dar nu am gasit mai nimik sau nu am cautat cum trebuie...intr-un cuvand ma poate indruma cineva la un service sau la o anumita persoana care face asa ceva?mersi!
__________________
Uleiul de sub masina mea este sudoarea cailor putere
rebelu19 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 22:39   #2404
spartaans

Stage 5
 
spartaans's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 374
Default Re: Club astra bertone

EDS Phase 2=170 HP...e 1150 euro si pe langa resoftare necesita si ceva schimbari de natura fizica...

Idee e ca am citit pe forum din DE unde sunt inscris, ca cica Z22SE e un motor cu multe bube, ma refer dupa aceasta resoftare. Ceva e clar, nu are aprobare TUV nici PH1 si nici PH2...

Eram curios dc a facut cineva din Romania. Sa vad cum se comporta???
__________________
Proud Member of Bertone MotorSport
www.bertone.ro



Pot aduce :

IRMSCHER
OPC LINE
spartaans is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 06:43   #2405
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

O sa iti zic ceva ce prin UK e un moto: vrei putere, ia-ti turbo. Nu mai incerca sa te gandesti la resoftare si etc, va fi aspirat in continuare si puterea/cuplul nu vor creste cu foarte mult....oricum nu de banii aia
@rebelu- exista mai in spate un post in care ai un link de unde poti lua un pdf care iti explica mot a mot cum se pune butonul de TC si ce piese ai nevoie.... De ce vrei sa iti pui butonu asta?
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 06:51   #2406
gigi_x

Stage 3
 
gigi_x's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 154
Default Re: Club astra bertone

am eu un tutorial despre tc. Florine,lumea vrea sa vada cum iese fum din cauciucuri si sa aiba si abs sa se opreasca. La unele masini este cablul tras pana la schimbator si poti sa pui direct buton. Eu am doar fire pt incalzire in scaune .
Attached Files
File Type: pdf tcswitch.pdf (208.2 KB, 31 views)
__________________
Bertone turbo....there is no substitute
gigi_x is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 11:22   #2407
rebelu19

Stage 3
 
rebelu19's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 148
Default Re: Club astra bertone

@florinike:as vrea sa pun acel buton pt decuplarea esp-ului pt o plecare de pe loc fara probleme(adiq sa nu imi mai tina esp-ul masina pe loc)si mai mult de atat am inteles de la un prieten ca plecarile in forta cu esp-ul activ iti cam dauneaza la planetare(asta nu stiu cat este de adevarata,dar ca sa fiu eu cu sufletu impacat as vrea acel buton).... dupa cum spune si gigi_x sincer as vrea sa vad si eu putin fum de la roti dar in acelasi timp as vrea sa ma si opresc :P(am mai faqt eu prostioare cu siguranta scoasa dar franarea lasa de dorit)
@gigi_x ms pt pdf
rebelu19 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 13:45   #2408
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

salut.are cienva idee unde as gasii un amortizor de fata sport de la fk?
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 13:54   #2409
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

mi s-a dus uleiul din amortizorul de fata..un sfat celor ce doresc sa puna suspensii sport:RENUNTATI la idee ,nu se merita in RO.dupa 1 an 2,se fc praf.cele stock sunt mult mai indicate si fiabile pt "drumurile " patriei noastre drage.
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 15:44   #2410
starter666

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 55
Default Re: Club astra bertone

nasol ca sunt pe ulei ... nu generaliza totusi treaba cu amortizoarele...
cele sport pe gaz nu se duc asa repede .. asta ca sa stii pe viitor ce sa alegi ...

baieti nu va mai chinuiti cu Z22SE .. cipuri si alte chestii .. se stie ca motoarele astea nu sunt facute pt. a fi modificate grav .. mai cititi si voi forumurile prin afara .. si o sa aflati ce si cum despre acest tip de motor.

bafta
starter666 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 16:55   #2411
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

As vrea sa te contrazic starter si sa iti zic k pe motoarele astea se pun cam 1100 de cai i ca motoarele astea concureaza in nu stiu ce campionat al americanilor.....insa pana la 1100 de cai e muuuuuult, ca idee doar blocul ramane la fel, restul se modifica tot.
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:25   #2412
spartaans

Stage 5
 
spartaans's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 374
Default Re: Club astra bertone

"baieti nu va mai chinuiti cu Z22SE "

Cine a zis ca ne chinuim, vb despre posibilitatiile acestui motor.

Florinike: stiam si noi solutia aia, era vb de astea care le avem. Ca asa dc am bani o vand pe asta si imi iau direct Porsche, care cred e masina suprema in materie de masini sport..
spartaans is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 19:26   #2413
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Marius_n View Post
mi s-a dus uleiul din amortizorul de fata..un sfat celor ce doresc sa puna suspensii sport:RENUNTATI la idee ,nu se merita in RO.dupa 1 an 2,se fc praf.cele stock sunt mult mai indicate si fiabile pt "drumurile " patriei noastre drage.
faptul ca tu ai luat teapa FK nu inseamna ca o suspensie sport nu poate sa fie buna....dar sa fie si buna si ieftina ....mai greu
elspa is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 19:39   #2414
starter666

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 55
Default Re: Club astra bertone

@florinike .. vorbim de realitate .. nu de SF ..
stii si tu ca pt. a scoate cativa cai din motorul ala iti trebuie ceva banuti .. si nici ca sa pui turbo nu prea se merita .. a mai zis si elspa mai sus care sunt problemele la o astfel de conversie .. si iar nu scoti multi cai din ea ..

in fine .. nu mai conteaza .. noi sa fim sanatosi ..

pana una alta .. ia zi .. ce iti mai face masinuta?
starter666 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 20:12   #2415
coni

Stage 4
 
coni's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 205
Default Re: Club astra bertone

sal stie cineva unde gasesc o planetara stanga de z 20 let si daca se potriveste aia de pe 2.2,cineva care dezmemreaza am vazut intr un topic ma i vechii
__________________
e 30division brasov
coni is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -