Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-09, 10:45   #2386
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

SI ceva in plus pentru baietii cu cap http://www.astraownersclub.com/vb/sh...d.php?t=153996
Spor la treaba...
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 10:59   #2387
stelian huha

Stage 3
 
stelian huha's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 80
Default Re: Club astra bertone

orice parere este de luat in considerare
@Florinike - deci te bagi la o intalnire?
stelian huha is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 11:28   #2388
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

axeLE cu came (sunt doua) le montezi la un service calumea (pot sa va recomand vreo3 cel putin cu experienta de curse pe opel), nu e ferrari, e doar opel .
softul il poti pune pentru ce benzina vrei tu, daca baieti ide la eds au timp pot face un tur cu tine sa vada exact cu ce benzina mergi (indifierent de ce scre pe ea), si sa iti faca softul in functie de benzina aia cu care mergi de obicei.

detonatiile apar in urma amestecului sarac in special la motoare turbo (prea mult aer, prea putina benzina).
nu spun ca nu ar putea apare si la aspirate, dar conditiile in care pot apare sunt de domeniul masinilor de curse, si doar cu o inductie fortata ... poate nu vorbim de aceleasi procese si fenomene...

referitor la thread-ul ala de pe astra forum, nu au descoperit America .
Cat despre locasul pentru senzorul de presiune, exista de cumparat piesa cu totul din aluminiu ce care doar o prinzi cu coliere si furtune siliconice pe traseu.
Intr-adevar nu este de opel , dar o gasesti daca cauti piese de ... Nissan 200sx...asta pentru baietii si cu si mai mult cap .

Bara de bertone are aceeasi marime (nu si forma) ca si astra G normal....nu ati vazut bertone cu bara de astra normala niciodata ? sau invers ?
se potrivesc la swap perfect.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms

Last edited by elspa; 22-04-09 at 11:32.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 12:46   #2389
FastBoy

Stage 4
 
FastBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 222
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Florinike View Post
SI ceva in plus pentru baietii cu cap http://www.astraownersclub.com/vb/sh...d.php?t=153996
Spor la treaba...
stiam eu ca se poate sa bagi un FMIC in bara originala
FastBoy is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 14:38   #2390
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

@elspa - iti zic pentru ca am intrebat si aceeasi chestie mi s a zis, pentru aspirate dupa remap obligatoriu 98. Asta inseamna ca pentru aia 6 cai in plus mai cheltui cam 4 bani la litrul de benzina (cam 18 lei adik) asta pe langa cei 1-2 litrii consumati in plus din cauza remapului si al modificarilor. De simtit o sa simti ceva, dar nu se va compara cu un turbo, ever.
Ai dreptate despre bara, stiam ca nu se poate monta cea de G pe Bertone dar am descoperit ca se poate atata timp cat au aceeasi latime. Cat despre axe cu came(stiam ca sunt 2) in afara de Ilie sincer nu am auzit de altul care sa prepare motoare de opel...nu zic ca nu ar fi, ci doar ca nu mi-as lasa motorul pe mana altora.
Cat despre link, ma tot contraziceam cu cineva ca nu se poate, un prieten a aflat pe pielea lui dupa ce a stat cu masina vreo 2 luni ca se poate cu anumite modificari (adik ventilator slim plus mutat radiatorul putin) insa acum au link, sa citeasca si sa bage la cap
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 15:42   #2391
daniii_86

Stage 5
 
daniii_86's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 434
Default Re: Club astra bertone

deci nimeni o roata de rezerva offff
daniii_86 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 16:37   #2392
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Talking Re: Club astra bertone

Am o propunere interesanta schimb jantele mele de 17 (Ronal) cu ceva pe 16
cu tot cu cauciucuri (Jantele nu au defect), nu vreau diferenta de bani, dar vreau ceva interesant.

-sa nu fie saparte
-sa nu fie stok
-sa nu fie chinezarii sau turcizme

Astept poze aici sau pe:
victormarinescu82@yahoo.com
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 001.jpg
Views:	88
Size:	2.14 MB
ID:	887840   Click image for larger version

Name:	Picture 002.jpg
Views:	55
Size:	1.57 MB
ID:	887841   Click image for larger version

Name:	Picture 003.jpg
Views:	57
Size:	1.35 MB
ID:	887842  

Click image for larger version

Name:	Picture 004.jpg
Views:	50
Size:	1.54 MB
ID:	887843  
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 18:20   #2393
daniii_86

Stage 5
 
daniii_86's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 434
Default Re: Club astra bertone

marfa jante am si eu identice(5 prezoane) ..:d si eu le dau la skimb da tot pe 17 ( 5 prezoane ) .....si mai ofer max 300 euro diferenta..bafta sa le dai


si cumpar faruri stok ...dar nu cu interior negru
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	janta.JPG
Views:	62
Size:	43.6 KB
ID:	887971  
__________________
Ydiul meu : daniii_86

Tel : 0769..21..86..23


NU....merge cu viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare ......BertonE..RullllZZZZZ

Last edited by daniii_86; 22-04-09 at 18:27.
daniii_86 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 18:51   #2394
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

va pot oferi niste jante de subaru STI gold 7.9 KG forjate (ca idee alea ronal au cam 14 kg) pret 500 euro si va pot face rost si de flansele necesarii adaptarii de la HR sau Eikei (adica profi) pe la 100 euro toate 4.

jantele ar fi cam astea
https://forum.4tuning.ro/459-jante-anvelope/118968-vand-roti-subaru-sti-gold-17x7-5-5x100-7-9kg-stare-perfecta-forjate.html
elspa is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 20:42   #2395
starter666

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 55
Default Re: Club astra bertone

salut,

ma bag si eu in discutie pe aici ..

@florinike .. tutorialul ala de pe astraowners sincer nu imi place .. cel putin nu ca exemplu de montaj ... in primul rand a folosit niste coliere de doi lei la imbinari .. si in al doilea rand ceea ce ma streseaza pe mine mai rau, e vorba de design, ca nu e montat FMIC-ul pe mijloc, este tras mai spre stanga! de ce? probabil a observat ca nu poate pune cot direct inspre turbo daca il monteaza pe mijloc... am atasat o poza cu zona respectiva cum am rezolvat eu problema ..
am montat intercooler-ul pe mijloc .. si cotul de silicon lovea in radiatoru de aer .. a trebuit sa montez si o linie dreapta pt. asta, a trebuit renuntat si la proiectoare pentru ca nu mai intra bara daca erau montate .. deci ceva compromisuri.

eu am ales sa tai din bara .. o mica personalizare .. si in acelasi timp pentru a elimina complet lipsa de spatiu initiala si aducerea barii la linie cum era initial...
la final totul a iesit bine ..

va salut! numai bine ..

Click image for larger version

Name:	xxc.JPG
Views:	284
Size:	127.3 KB
ID:	888183

Click image for larger version

Name:	xxz.JPG
Views:	282
Size:	117.9 KB
ID:	888184
starter666 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 21:18   #2396
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
va pot oferi niste jante de subaru STI gold 7.9 KG forjate (ca idee alea ronal au cam 14 kg) pret 500 euro si va pot face rost si de flansele necesarii adaptarii de la HR sau Eikei (adica profi) pe la 100 euro toate 4.

jantele ar fi cam astea
https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=118968
vad ca ce imi aratu tu acolo sunt tot pe 17, eu vreau pe 16... mi s-a schimbat drumul spre serviciu...si e jalnic...nu se poate pe 17
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 21:29   #2397
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

starter fara projectoare nu mai esti cool )
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 21:35   #2398
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Victoriel View Post
vad ca ce imi aratu tu acolo sunt tot pe 17, eu vreau pe 16... mi s-a schimbat drumul spre serviciu...si e jalnic...nu se poate pe 17
m-ai inteles gresit nu vreau sa le schimb, doar le vand...sunt niste jenti deosebite, mai usoare decat oz ultraleggera si in acealsi timp forjate...poate e cineva amator.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 07:59   #2399
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Quote:
PS: detonatii nu exista la motoare aspirate , nici check engine-uri aprinse pe motiv de benzina proasta (decat sa mergi cu 50% apa poate).
si apoi
Quote:
detonatiile apar in urma amestecului sarac in special la motoare turbo (prea mult aer, prea putina benzina).
nu spun ca nu ar putea apare si la aspirate, dar conditiile in care pot apare sunt de domeniul masinilor de curse, si doar cu o inductie fortata ... poate nu vorbim de aceleasi procese si fenomene...
Buna asta de mai sus, mi-am adus aminte de ea aseara in somn, ca sa iti dai seama ce mult m-a afectat
Cat despre jante sunt intr-adevar dementiale, dar pe prafurile astea man greu rau....abia ne %#%$ pe noi pentru bani de benzina si filtre dapai cauciucuri sau jante...Sunt curios daca stii ce greutate au jantele alea de pe 2.2 ca am observat ca sunt ceva mai grele decat cele de tabla.

@starter-ma bucur ca ai aparut, dupa cum ai vazut mai incerca cineva sa bage intercoolerul acela fmic in bara originala si am zis sa le dau model , sa vada si cu poze cum exact se poate face.
Ah si DA, fara proiectoare nu mai esti cool deloc
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 09:31   #2400
starter666

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 55
Default Re: Club astra bertone

@Mondeo si @Florinike .. nu ma dadeam in vant dupa proiectoare oricum, nu au fost folosite de cand e masina la mine deloc

@Florinike.. eu am zis ca lumea sa nu puna coliere dalea .. si FMIC-ul stramb .. cel putin la asta am vrut sa fac referire ..
oricum am citit mai atent ce era scris acolo .. ca imi pareau racordurile/tevile prea mici .. si din cate am citit sunt de 51mm .. nici intercooler-ul nu este la fel de gros comparativ cu ce prefera lumea pe la noi .. in general se gasesc/monteaza de 9 litri cu grosime aprox. 140-150mm cu traseu de 57/63mm
cu cat traseul este mai gros, cu atat apar mai multe impedimente la montaj: proiectoare, prinderi proiectoare eliminate, taiat bara cat mai extrem .. etc.

ar fi multe de discutat/avut grija la montaj.

@elspa.. referitor la senzorul de presiune ... acel locas este foarte simplu de facut .. poti alege o comanda care te costa ceva si iti ajunge in cateva saptamani .. sau poti sa il faci pe gratis/pe loc si cu aceeasi utilizare..
starter666 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -