Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-09, 14:51   #2371
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Renesys View Post
Recomand il am de 1 an, e super bun. Daca la fiecare schimbare de ulei il speli bine cu solutie speciala(preferabil k&n) si daca il dai bine cu ulei(preferabil tot k&n) nu trece prafu ca la celelalte, sa iti strice debitmetru.

Si uite o alta modalitate mai simpla de prindere...pur si simplu il bagi in locul cutiei originale...
O fi mai simpla dar este foarte nerecomandata din punct de vedere al performantei. Ideea este sa ai traseul cat mai direct si scurt pentru ca aerul sa fie cat mai rece. Inafara de faptul ca traseul original este ciudat de intortocheat, mai trece si peste motor sa mai incalzeasca nitel aerul sa nu cumva sa se imbolnaveasca saracul motoras. Daca tot schimbati cutia de la filtru scoateti prostia aia de fonta de peste motor ca altfel nu reusiti mare lucru. Eu am pus o cutie de 2.2 care are iesirea pe aceeasi parte cu intrarea (adica fix langa turbina) si da direct in motor. Mai scurt de atat nu este nici traseul de la simota.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 15:37   #2372
rebelu19

Stage 3
 
rebelu19's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 148
Default Re: Club astra bertone

asta este intercoolerul http://www.srz.ro/imagini/Intercoole...%20+%20BOV.jpg
a si tin sa mentionez ca am bara de opc.
si as mai avea o nelamurire:esp-ul se poate face cumva decuplabil pe buton?
__________________
Uleiul de sub masina mea este sudoarea cailor putere
rebelu19 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 15:43   #2373
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Nu iti intra in bara decat daca e de OPC. Poti incerca sa te chinui sa tai din bara originala, sa iei un ventilator slim si sa te chinui sa il tragi cat de cat mai decent. Dupa ce vei face asta, tre sa te gandesti ca la prima piatra luata in el e posibil sa se sparga. Cel side e cel mai sigur.
Buton merge pus, cauta mai in spate sa vezi cum se face, insa nu iti recomand.
De 1 Mai e posibil sa facem o caravana pana la mare, ramane sa discutam.
Paste Fericit tuturor si sarbatori fericite alaturi de cei dragi...
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 20:20   #2374
gigi_x

Stage 3
 
gigi_x's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 154
Default Re: Club astra bertone

Aline, lasa sefu ca mergem la marius si se rezolva. La bara de opc chiar nu ai stres. Eu o sa mai modific la ea (am strans ceva idei). Sta foarte bine fmic am vazut montajul si o sa il vedeti si pe a mea.
Paste Fericit!
__________________
Bertone turbo....there is no substitute
gigi_x is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 10:08   #2375
emy_4ever

Stage 2
 
emy_4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 33
Default Re: Club astra bertone

cine are un Deflector vant pt cabrio de vanzare sau nu stie nimeni de unde as putea cumpara unul?ms
emy_4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 22:02   #2376
spartaans

Stage 5
 
spartaans's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 374
Default Re: Club astra bertone

EDS PHASE-2 Z22SE 147PS 170PS

Si-a mai facut cineva asa ceva?
spartaans is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 13:15   #2377
ShortyME

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 102
Default Re: Club astra bertone

Buna dimineata...ca la mine asa e !
S-au terminat si sarbatorile astea minunate...o intalnire se intrevede la orizont?
Ceva la mare...sper sa mai am bani ca i-am cam terminat cu sarbatorile astea

Imi recomanda cineva un service de CD-playere auto bun sa imi traga si mie alta sursa de alimentare si o mufa noua la antena ca ale mele sunt terminate si nu mai pot sa prind Romania Actualitati

Multumesc frumos si Hristos a Inviat !
ShortyME is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 15:15   #2378
Raul69

Stage 4
 
Raul69's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 269
Default Re: Club astra bertone

Am si eu o intrebare,de ex o prelungire de bara fata(nu conteaza neaparat firma) pt Astra G se potriveste si pe Astra G Bertone?Astept un raspuns
Raul69 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 19:01   #2379
stelian huha

Stage 3
 
stelian huha's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 80
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by spartaans View Post
EDS PHASE-2 Z22SE 147PS 170PS

Si-a mai facut cineva asa ceva?
chiar asa,se poate un lucru ca asta?
si daca da,cu ce costuri si ce riscuri(daca ar fi)?
stelian huha is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 19:22   #2380
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

sigur ca s-a facut.

costurile sunt cam de 350 euro pentru resoftare, riscuri 0.

totusi stage 2-ul la eds nu e doar soft si vine insotit de bujii sport, filtru sport, galerie de admisie high flow, si catalizator sport.
adica nu castigi 23 cp din soft . mai trebui investiti vreo 1000 pe langa .

la stage 1 ti-ar trebui doar bujii si bujii iridium + soft si probabil ca te ridica cu 10-12 cp.
suma investita ar fi de
- 50 euro bujii
- 100 euro filtru sport
- 300-350 euro soft
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 21:24   #2381
daniii_86

Stage 5
 
daniii_86's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 434
Default Re: Club astra bertone

sall care are o roata de rezerva de bertone ...vreau sa o cumpar k a mea a plecat papa ms anticipat
daniii_86 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 08:17   #2382
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

@shorty- neata man, poate ne vedem saptamana asta, ca marea nu stiu daca apuc sa o vad ( am o nunta pe 2 si nu e in Bucuresti)
@raul & stelian - din partea mea nu prea se merita pentru ca: dupa va trebui sa mergi numai cu benzina buna ( orice inseamna 95 sau 98 Lukoil adik benzina proasta = detonatii si check engine-uri aprinse, knock sensori %^$#^%$# si alte ^%$ uri de care nu vreti sa dati). Daca vreti sa faceti ceva, vorbim la urmatoarea intalnire si va zic modalitatea cea mai ieftina de a mai castiga ceva cai.
@raul69 - exista irmscher prelungire fata, undeva la 150 E
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 08:20   #2383
Raul69

Stage 4
 
Raul69's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 269
Default Re: Club astra bertone

@Florinike : Am vrut sa stiu doar daca e valabila regula cu "potrivitul" de la Astra G normal la Astra G Bertone.Adica daca spune cineva ca are de vanzare o prelungire de bara de Astra G normala si eu as vrea sa o cumpar,s-ar potrivi pe Bertone?Nu stiu daca m-ai inteles?
Raul69 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 08:56   #2384
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

@raul & stelian - din partea mea nu prea se merita pentru ca: dupa va trebui sa mergi numai cu benzina buna ( orice inseamna 95 sau 98 Lukoil adik benzina proasta = detonatii si check engine-uri aprinse, knock sensori %^$#^%$# si alte ^%$ uri de care nu vreti sa dati). Daca vreti sa faceti ceva, vorbim la urmatoarea intalnire si va zic modalitatea cea mai ieftina de a mai castiga ceva cai.

not true man, remaparea se face in functie de ce benzina mergi...vrei sa mergi cu 95, se face cu 95 (performante ceva mai reduse, dar vb de 3-5 cp in minus care oricum exista daca mergi cu benzina proasta).

vrei sa mergi cu benzina buna, se face remaparea pentru benzina buna, si cu aia ramai.

PS: detonatii nu exista la motoare aspirate , nici check engine-uri aprinse pe motiv de benzina proasta (decat sa mergi cu 50% apa poate).

oricum, suma investita comparativ cu rezultatele mi se pare disproportionata pentru un motor aspirat...vreti putere la aspirate luati axe, costa 800 euro si ai 25-30 fara nici o remapare.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 10:26   #2385
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Da, axa cu came este cea mai buna realizare orice ai face, dar cine ti-o monteaza? Pe langa asta, stiu despre softul de la EDS ca este special pentru benzina de 98-99+ si ca in cazul in care nu o folosesti apar detonatii de la benzina proasta. SI da, exista detonatii si pe aspirate, am avut prieteni care au schimbat jumatate de motoare (SFI-uri) pentru ca avea mai probleme cu detonatiile respectiv benzina.
@raul-bara de bertone este mai mare decat cea de astra G si nu se potriveste.depinde ce prelungire este...
Florinike is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -