Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 11:56   #1786
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by cretzu_00 View Post
Ok, asta banuiam, dar cand scoti cheia, masina trebuie sa fie pe liber, bagata in viteza sau nu conteaza? Esti multumit de el, isi face treaba ok? Adica merita sa imi iau sau sunt bani aruncati degeaba?
Mersi.
Depinde cat de complicat e timer-ul. Banuiesc ca sunt unele care se conecteaza la jumate de masina si tin cont de tot felul de chestii. Al meu e mai simplu. Nu prea ai de ce sa nu fii multumit ca nu are mare lucru de facut. Este k. Isi face treaba si ma scuteste de stat degeaba in masina sa se raceasca turbina.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 13:31   #1787
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Din ce stiu eu, alex trebuie sa traga frana de mana ca sa mearga turbo timerul. Cred ca cel mai bun turbo timer esti tu insuti, facandu-ti o obisnuinta sa lasi motorul sa se raceasca asa il vei proteja mai bine. Daca vrei sa dai banii pe ceva, mai bine iti un filtru ceva sau bujii mai bune. Parerea mea
@vff-nasol cu stergatoru, vezi daca nu ai ajuns la intalnire
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:23   #1788
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

In mod normal, da. Asta se activeaza doar cand tragi frana de mana, dar, sincer nici nu mai stiu daca e conectat trigger-ul ala la frana de mana sau nu. Mi-a intrat in reflex deja sa o scot din viteza si sa trag frana de mana.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:32   #1789
FastBoy

Stage 4
 
FastBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 222
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by cretzu_00 View Post
Ok, asta banuiam, dar cand scoti cheia, masina trebuie sa fie pe liber, bagata in viteza sau nu conteaza? Esti multumit de el, isi face treaba ok? Adica merita sa imi iau sau sunt bani aruncati degeaba?
Mersi.

mai bine investesti banii in altceva cum zicea si florinike,pt ca nu mi se pare atat de folositor,din lantul de povestiri "pe ce sa mai dam bani pt masina" eu as alege un boost controller
__________________
Fucking proud member of www.bertoneclub.eu

Opel astra bertone 2.0T
FastBoy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:53   #1790
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Deci in loc sa iei ceva care costa putin si care-ti protejeaza turbina, mai bine dai banii pe altceva si da-o naiba de turbina ca se protejeaza si singura. Bun sfatul. Asta explica de ce majoritatea au turbinele duse dupa 1-2 ani.
Ideea este ca eu sunt destul de constiincios in ce priveste protejarea masinii si tot nu pot sa stau tot timpul cand ajung cu ea la destinatie 2-3 minute sa ma uit la stele pana se raceste turbina. Sa fim seriosi. Te duci cu prietenii undeva si ii pui sa stea in masina sau pe langa pana trec minutele, sau te grabesti sa ajungi undeva (si mai ales atunci o forjezi) si cand ajungi unde trebuie brusc ai niste minute in plus sa stai degeaba ? Si la cum se incing motoarele noastre, mai ales vara, ar fi bine sa faci asta tot timpul nu doar cand o forjezi mai tare. Sunt curios cati dintre voi au grija asta. Acum fiecare da banii pe ce vrea, dar eu zic ca este un lucru destul de bun de avut pe masina.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 17:26   #1791
FastBoy

Stage 4
 
FastBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 222
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Acum nu toata lumea are aceleasi prioritati, eu unul incerc de fiecare data sa astept cele 2-3 min si chiar am reusit pana acum dar ma gandesc ca oricum o turbina nu va dura o vesnicie pt ca oricum forja la care fiecare isi mai supune masina din cand in cand duce la un moment dat la slabirea turbinei si in final la craparea ei. Pentru mine din moment ce masina e o sportiva si are deja o varsta, cred ca e vremea sa i imbunatatesti performantele intr un anumit fel, turbo timerul e o idee,dar eu unul as investi intai in performante ca sa am de ce sa-l folosesc
FastBoy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 17:33   #1792
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Clar o sa pice pana la urma . Dar mai bine tine pana o schimbi tu decat sa pice si sa ramai fara masina pana strangi bani de alta. Oricum si la o turbina noua e aceeasi chestie. Cum ai grija de ea, atat te tine. Crede-ma ca am auzit de unii care au schimbat turbina la bertone ca pe ulei. A mea e din 2001 cu turbina originala si n-am nici o problema cu inca . E in plan o turbina Garrett dar, cum am spus, sper s-o iau ca pe o bucurie nu o necesitate.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 18:28   #1793
ShortyME

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 102
Default Re: Club astra bertone

Check this out !....

https://www.youtube.com/watch?v=UijJuMuOs8I
ShortyME is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 09:44   #1794
kayserZAR

Stage 2
 
kayserZAR's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 61
Default Re: Club astra bertone

bravo voua beieti ca va intalniti atatia posesori de ,,bertone,, in bucuresti. in iasi sunt cateva dar nu prea ai cu cine sa vorbesti. sunt cred ca vreo 10 bertone dar cum am spus nu ne putem intalni
kayserZAR is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 15:43   #1795
emy_4ever

Stage 2
 
emy_4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 33
Default Re: Club astra bertone

kayserZAR da si tu id ul tau de mess k eu am trecut pe la palat dum la 15 30 da nu era nimeni...
emy_4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 16:45   #1796
stelian huha

Stage 3
 
stelian huha's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 80
Default Re: Club astra bertone

HuuuHaaaa

Am aparut si eu aici!!
Baieti , am citit aproape toate post-urile din sectiunea asta a forum-ului si sunt tare dezamagit de unii care tot anunta ca vin la intalniri dar nu o fac! Haideti mai oameni buni ca nu e de parca ati merge la serviciu
__________________
Z 22 SE
stelian huha is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 19:28   #1797
xqzme

Stage 3
 
xqzme's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 97
Default Re: Club astra bertone

bn ai venit spiridusule cu respect de la SIK
xqzme is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 18:21   #1798
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Exclamation Re: Club astra bertone

care vinde jante de bertone? cu spite late? eventual schimb cu jante 18" MAM Nuvo black
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 19:30   #1799
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
care vinde jante de bertone? cu spite late? eventual schimb cu jante 18" MAM Nuvo black
Sa inteleg ca te-ai saturat de jante after market sau de jante de 18?
ONTOPIC- stiu ca era un tip care vinde sau a vandut jante pe 17 cum ai avut tu dar nu stiu daca le-a dat si care e pretu...
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 20:21   #1800
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

un 2.0T baieti si pt la craiova am de gand sa studiez problema pt un bertone identic cu al userului de sus
conditii minime: albastru si trapa, obligatoriu fara ulei pe la motor stiti voi ...
__________________
leh
Mondeo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -