Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-08, 11:16   #571
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

A ca uitam as avea si eu o intrebare ..... am un bertone si am vb cu proprietaru la tel ..... intrebandul despre distributie el afirmand ca a facut o si sincer as vrea sa stiu daca e facuta sau daca nu exista vreo modalitate sa aflu la ople undeva?
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 11:16   #572
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Defapt fostu proprietar
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 11:42   #573
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Euvoi veni fara masina. Tocmai am aflat ca mi-au gresit comanda farurilor. Au trimis altceva si trebuiesc comandate din nou. Asta inseamna cel putin inca o saptamana de asteptare.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 14:52   #574
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Daca vrei sa ajungi la Craiova, te trimit eu la cineva calumea. Daca nu poate sa ti-o faca el, nu cred ca poate altcineva. Dar pentru asta trebuie sa mai amani putin. E plecat din tara deocamdata si se intoarce prin aprilie.

Eu stau in bucuresti momentan si mai merg si prin pitesti (pe la ia mei )
Ma duc acolo ca mi-a zis cineva (m-as duce si in bucuresti dar u stiu unde) din partea mea si mama omida sa imi faca decapotare aia, sa imi zici cum sa iau legaura cu tipul ala ca trebuie sa fac decpotarea aca e jale mare, vine vara
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 17:57   #575
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Am si eu o intrebare ..... am un bertone si am vb cu fostul proprietar la tel ..... intrebandul despre distributie el afirmand ca a facut o si sincer as vrea sa stiu daca e facuta sau daca nu exista vreo modalitate sa aflu la ople undeva?
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 11:02   #576
TheVj

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2
Default Re: Club astra bertone

Buna ziua fericiti posesori de Bertone!
Dupa ce am citit cu atentie toate discutiile despte Astra Bertone, m-am hotarat ca e masina care as vrea sa o achizitionez in urmatoarele 2-3 sapt max. In acest sens as vrea daca se poate cateva sfaturi de achizitionare a unui asemenea model...
Ce ar trebui sa ma intereseze atunci cand vad un Bertone, la ce sa ma uit, si daca imi puteti recomanda pe cineva care vinde. Vad ca sunteti foarte legati si va ajutati, mai ales in cazul lui ALGORUNESCU, a carui masina am vazut-o cand am fost la munte (nasol moment), sper in acest sens sa-mi dati sfaturi bune pentru ca vreau sa devin unul dintre Bertonisti , ca sa zic asa, mai ales ca acum detin un Vectra C model 2007...deci sunt chitit pe opel...
P.S.: Ma intereseaza doar modelul 2.0T (LET SAU LER)!!!
Merci anticipat pentru sfaturi
Resptecte
Alex
TheVj is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 08:33   #577
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by TheVj View Post
Buna ziua fericiti posesori de Bertone!
Dupa ce am citit cu atentie toate discutiile despte Astra Bertone, m-am hotarat ca e masina care as vrea sa o achizitionez in urmatoarele 2-3 sapt max. In acest sens as vrea daca se poate cateva sfaturi de achizitionare a unui asemenea model...
Ce ar trebui sa ma intereseze atunci cand vad un Bertone, la ce sa ma uit, si daca imi puteti recomanda pe cineva care vinde. Vad ca sunteti foarte legati si va ajutati, mai ales in cazul lui ALGORUNESCU, a carui masina am vazut-o cand am fost la munte (nasol moment), sper in acest sens sa-mi dati sfaturi bune pentru ca vreau sa devin unul dintre Bertonisti , ca sa zic asa, mai ales ca acum detin un Vectra C model 2007...deci sunt chitit pe opel...
P.S.: Ma intereseaza doar modelul 2.0T (LET SAU LER)!!!
Merci anticipat pentru sfaturi
Resptecte
Alex
Daca o iei de aici cel mai sigur e sa o duci la autotest si sa vezi ce zic aia. Daca o iei din afara e cam greu sa-ti dai seama daca chiar are ceva masina daca nu esti mecanic. Turbina cred ca e cea mai sensibila piesa de la motor. Daca ai mai condus masini mai puternice, poti sa-ti dai seama daca masina trage cum trebuie cand intra turbina. Eu am luat-o de la un prieten, dar au aparut in ultima vreme mai multi in club cu masina luata din afara. Poate te ajuta ei cu vreun sfat.
Daca vrei sa vezi bertonele mai de aproape poti sa vii duminica cand ne intalnim noi si sa o studiezi mai bine . Asta daca reusim sa ne intalnim ca s-au mai planuit cateva pana acum si n-a aparut nimeni ).
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 08:59   #578
dragsterX

Stage 3
 
dragsterX's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 97
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Marius_n View Post
....ramane de vazut..pana at am marele hop..inscrisul(euro 3-1.6benz)..insa plasma pe care mi-a aratat-o Algo pere oky..ma strang iar cu banii si vad ce mai rez.take care!
Marius, toate Bertonele sunt Euro 4.
dragsterX is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 09:40   #579
TheVj

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2
Default Re: Club astra bertone

O sa trec oricum duminica pe la 12, poate va strangeti sa vad si eu masinutzele, si sa am parte de ceva sfaturi...
Merci si sper sa ne vedem duminica...
Salutari
Alex
TheVj is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 09:56   #580
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

ms dragsterX pt incurajare,si eu sincer sper sa fie asa k dc nu,e grav(ma va costa 700 euro in + la inscriere)...in talon scrie "euro 3 und 4"(1598cm)..sper sa reusesc sa o inscriu k euro 4 dc nu se magaresc cei de la RAR sa mi-o bage k euro 3!in acest caz voi incerca sa fiu "atent" cu ei si poate reusesc ceva...(am un prieten care la fel avea "euro 3 und 4" ,ia-u masurat emisiile,le avea de euro 3 si nu a putut sa o inscrie decat k euro 3)!
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 11:21   #581
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by dragsterX View Post
Marius, toate Bertonele sunt Euro 4.
Gresit. Nu toate sunt Euro 4. Toate modelele turbo sunt euro 4, intr-adevar. Dar cele aspirate numai de la un an incolo (nu stiu anul).
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 13:16   #582
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Gresit. Nu toate sunt Euro 4. Toate modelele turbo sunt euro 4, intr-adevar. Dar cele aspirate numai de la un an incolo (nu stiu anul).
Intr-adevar Z20LET si Z20LER sunt toate Euro 4.

Z16XE, Z18XE (125 CP) si Z22SE sunt Euro 4 (dupa 2002)
X16XE, X18XE1 (115 CP) si X22SE sunt Euro 3 (pana in 2002)

Masina lui Marius_N este intr-adevar Euro 3.
__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 13:20   #583
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by pyranha_1984 View Post
Am si eu o intrebare ..... am un bertone si am vb cu fostul proprietar la tel ..... intrebandul despre distributie el afirmand ca a facut o si sincer as vrea sa stiu daca e facuta sau daca nu exista vreo modalitate sa aflu la ople undeva?
Pyranha eu iti recomand sa nu schimbi distrubutzia NUMAI daca ai vazut ceva facturi care sa ateste o astfel de interventie.
Nu stiu ce motorizare ai tu, dar daca ai 2.2 ai distributie pe lantz si atunci stai un pic mai linistit ..
Daca ai orice altceva .. da fugutza repede la service!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 16:21   #584
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Dap din pacate am un 1,8 125 kai pe curea . si m am interesat la opel si e cam 18 mil cu tot inclusiv filtrele uleiul ... alea alea. Masina merge perfect ....doar ca vreau sa stau eu linistit noaptea cand dorm o singura probl as avea la ea ... oscileaza la relantiu intre 9oo si 13oo creste scade pana o turez putin ... dupa...gata daca stiie careva de la ce poate fii ....
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 17:40   #585
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by pyranha_1984 View Post
Dap din pacate am un 1,8 125 kai pe curea . si m am interesat la opel si e cam 18 mil cu tot inclusiv filtrele uleiul ... alea alea. Masina merge perfect ....doar ca vreau sa stau eu linistit noaptea cand dorm o singura probl as avea la ea ... oscileaza la relantiu intre 9oo si 13oo creste scade pana o turez putin ... dupa...gata daca stiie careva de la ce poate fii ....
Am avut si eu problema asta .. din cauza unui filtru de aer sport. L-am dat jos .. si s-a rezolvat.
La tine, daca nu asta e problema, iti recomand sa schimbi bujiile sau .. in cel mai rau caz debitmetrul. Daca face si mai rau cand dai drumul la AC .. sigur e debitmetrul.

Schimba-i totusi bujiile cu niste Champion sau niste NKG-uri si o sa mearga ceas

Despre distributie, nush ce sa-ti spun, ca eu am schimbat-o la a mea cand am luat masina, la o reprezenta Opel din Wiesbaden si m-a costat cu totul 340 Euro (din cate imi amintesc).

Stima!
sabothor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -