Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-02-08, 22:19   #556
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Victorio View Post
Salut.....am si eu o intrebare pentru voi..posesorii de Bertone.....cat este de spatioasa ma refer pe locurile din spate....si cam cat costa asa intretinerea??...schimbu de ulei+filtru placute de frana, un telescop, o bucsa??.....is preturile ca la astra normala sau difera??.....multumesc mult
salutare!
in spate, inafara de faptu ca in talon scrie 4 locuri, nu 5, deci bancheta din spate are 2 locuri, nu 3, e la fel de spatioasa ca orice masina cu 4 usi. am fost la munte, 4 persoane in masina, eu cu prietena si alti 2 in spate si cand am ajuns inapoi acasa mi-au spus ca vazand masina dinafara nu s-au asteptat sa aiba atata loc in spate. dar cel mai bine te convingi cand vezi cu ochii tai vezi ca ne intalnim cu totii pe 9 martie.
eu am schimbat uleiul, am pus castrol edge sport 10w-60 si m-a costat cam 3 mil uleiul (6 litri) si 400 de mii schimbul. am mai schimbat de ex o bascula fata 2 mil si ceva, amortizoarele fata 3 mil bucata... deci nu e deloc scumpa la intretinere. si daca mai stii si sa ai grija de ea... te-ai facut cu o masina tare in curte si bani de cheltuiala in buzunar.
toate bune si drum bun!
__________________

Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192HP
My Photo Gallery
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 11:11   #557
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

salut..multumesc frumos celor ce mi-au raspuns si au apreciat masina,cat si pt sfaturi,pt k sunt nou in domeniu si sincer habar nu am..cat despre "serpisori" nici nu m-as fi gandit vreodata k cineva s-ar putea urca pe ele!am mai auzit k sine are angel eyes nu sunt f multumiti de ele decat k si aspect,iar jantele le-am luat cu tot cu masina(asa am luat-o)..insa mai am o mare probl k asa e in romania..inscrisul.Si k sa raspund celui ce-a intrebat mai sus despre locurile din spate nu pot spune k e la fel de spatios k si la una in 4 usi insa 2 persoane de statura medie stau f comod!k si consumabile sta la fel k si una normala insa suspensiile sunt mult mai rigide si nu e f indicat pt drumurile noastre..acum ne punem intrebarea unde se duc banii nostrii pt drumuri(rovinietele)?insa de un lucru trebuie sa fim f siguri:de taxe nejustificate sau ilegale si de gropi avem parte din plin..sia sta numai pt k traim in romania!
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 11:26   #558
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

sabo m-ai cam inmuiat cu angel-urile..si asta pt k nu-mi mai permit sa bag inca 4-500eu in niste faruri pt k mai vreau si un mp3,tun,etc stii si u..dar poate gasesc niste pleoape mai deosebite care sa acopere mai mult din far sau pe cineva care imi poate face unele din fibra si ii proiectez eu un desen..ramane de vazut..pana at am marele hop..inscrisul(euro 3-1.6benz)..insa plasma pe care mi-a aratat-o Algo pere oky..ma strang iar cu banii si vad ce mai rez.take care!
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 11:58   #559
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

am si eu (iar) o intrebare..am inteles de la cineva k exista o piesa care se poate monta pe la toba(desii este sport) care se numeste ceva de genul "buf" sau "bof" si care v face zgomotul gross aproape k la un bmw si care este in jur de 100euro sau ceva de genul..are cineva ideea despre ce este vb si unde se poate gasii asa ceva?thx
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 15:44   #560
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

intrebarea este de ce ai vrea sa iti pui asa ceva ?

este ceva fals, o tiganie care simuleaza un blow off valve ( chestie caracteristica motoarelor turbo ).

Nu mi-o lua in nume de rau, cine a avut-o inainte si a conceput tuningul care il are acum, evacuarea aia groteasca...ori faci o treaba calumea ori pune la loc chestiile originale pe ea, lasa tiganiile pentru tigani .

E masina foarte frumoasa, nu iti bate joc de ea sau nu continua sa iti bati joc cum si-a batut fostul proprietar.

daca chiar cauti asa ceva gasesti in targ la vitan, se cheama fake bov si nu costa 100 euro, e vreo 50 ron parca...

bafta la tunarit
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 19:10   #561
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

ms frumos pt sfat.pai l-as vrea pt un zgomot gors(k acela de la bmw) insa nu stiu nik despre el,unde se ataseaza sau ce efect ar avea pe 1.6benz..cat despre evacuare asa am luat-o,cu ea dubla,de la neamt..asa i-o fi placut lui..nu stiu ce ii pot face pt k evacuarea pleaca direct din toba pe 2 cai diferite deci tot cu 2 guri trebuie sa raman minim in conditiile in care as unii pe cele din stanga intr-o singura iesire si celelalte la fel..
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 20:56   #562
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
Salut Marius si bine ai venit atat pe forum cat si pe thread. Foarte frumoasa masina si iti doresc sa ai parte de ea mult timp de acum incolo, fara incidente.
Vreau sa iti dau un sfat, mergi la un centru de tobe/evacuari si roaga-i sa-ti mai taie un pic din serpisori astfel incat tobele sa numai iasa asa de tare in evidenta. Poate te intrebi de ce iti spun asta, ei bine nu ma refer la look, ci ma refer la acel tip de casanova romanesc care vede masina parcata undeva si se suie cu picioarele pe toba de esapament, lasandu-se cu toata greutatea ... doar ca sa ii testeze rezistenta. Scopul sau final iti imaginezi care este si mai ales repercusiunile: serpisori rupti sau cap final toba indoit. Crede-ma ca iti spun din experienta, nu din auzite.

Jantele cromate sunt ok, dar niciodata un chrom nu va veni bine pe un cabrio.

Despre faruri si plasma ... Farurile cu angel eyes dau un efect si un look aparte masinii, dar ce trebuie sa stii tu e ca farurile de le FK pe care algo ti le-a recomandat au lupa in dreptul pozitiilor (adik sunt adaptate pentru xenon). Daca tu bagi batranul H7 in slotul cu lupa, pe timp de noapte vei merge cu lumanarea iar fara faza lunga, vederea pe noapte este egala cu multimea vida.

Sfatul meu, daca vrei neaparat sa achizitionezi niste faruri aftermarket cu angel eyes, ia-ti si o instalatie de xenon. Cu totul te va duce undeva in jur de 400-450 euro.

Despre plasma, acelasi look fain, senzatie super, dar .. noaptea .. vei face un pic ochii mici ca sa realizezi ce viteza ai. Poate te intrebi de ce ... ei bine, acele de la instrumentatia de bord (cadranele, mai exact), la bERTONE sunt negre (negru mat, mai exact), pe cand la astra g classic, hatch, sedan sau mai stiu eu ce alt model, acele sunt transparente si iluminate pe timp de noapte.

Iti spun din experianta ca nu ai nici o sansa sa le faci asa si la bertone, deoarece chiar daca vei inlocui acul mat cu unul transparent, bertonele nu are instalatia de iluminare a acelor, deci practic noapte acul nu se vede.

Plasma mai e si asta in jur de 100 euro + 400 - 450 euro = te va duce cu totul cam @500 euro.

Am cochetat si eu cu investitia asta in masina, dar dupa ce m-am interesat mai in detaliu, am preferat sa dau banii astia pe un caine, de care sunt foarte mandru acum
Cu farurile nu te contrazic. am cam auzit si eu aceleasi lucruri. Eu le-am schimbat datorita circumstantelor si nu ca ar fi mai bune. Probabil o sa urmeze si un xenon, macar pe faza scurta, la un momentdat.
Cu plasmele insa n-ai dreptate. Eu le am cam de cand am luat masina si n-am avut vreodata probleme cu acul indicator (poate am eu o vedere mai buna ). Nici pe Mihai nu l-am auzit sa se planga, si le are pe aceleasi. Faza e ca nu arata mai bine doar noaptea ci si ziua. Mie personal ceasurile stock mi s-au parut infecte. Ziua mai sunt cum sunt, dar, noaptea cand se apride lumina aia alba, parca si umpic chioara, mi se pareau si mai de rahat ca ziua. Nu se compara cu plasmele. Facem noi comparatia la intalnire daca o sa fie gata masina pana atunci.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 22:24   #563
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Club astra bertone

cu angel eyes-u ma simt nevoit sa va dau dreptate. am angel eyes, seara arata beton, da cand iesi din oras si tre sa aprinzi farurile, lumina cucu. daca casti bine ochii, mai vezi ceva, da nu se compara cu farurile stock. asa ca angel eyes fara xenon eu n-as recomanda nimanui. eu asa am luat masina, de-aia le am... probabil ca voi pune si eu xenon peste ceva timp. cat despre ceasurile tip plasma... mie nu-mi plac mi se pare ca dau efectul ala de "umblat in ea", sunt "plasticoase"... iar cele originale mi se par super. cele de bertone, nu de astra simpla, bineinteles. ziua sunt albe, iar seara se aprind spre galben, si se asorteaza perfect cu lumina galbena de pe restul bordului. parerea mea
bafta si drum bun!
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 14:43   #564
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

salut..o plasma si inele cromate sigur ii voi pune..la fel si niste pleoape..problema raman farurile in conditiile in care nu-mi permit inca sa dau 400-450 euro pe ele momantan..si o grila comata mi-ar placea in locul celei actuale..proiecte ar fi destule..finantele s-au cam miscorat din pacate..
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 15:42   #565
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Marius_n View Post
salut..o plasma si inele cromate sigur ii voi pune..la fel si niste pleoape..problema raman farurile in conditiile in care nu-mi permit inca sa dau 400-450 euro pe ele momantan..si o grila comata mi-ar placea in locul celei actuale..proiecte ar fi destule..finantele s-au cam miscorat din pacate..
Finantele nu sunt niciodata suficiente pt tot ce ai vrea sa faci . O sa te obisnuiesti cu asta.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 22:52   #566
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

dap..asta asa este..intotdeauna apare ceva nou sau vreo idee in a schimba ceva..de acum s-a cam terminat cu stransul in pusculita ..!pt cine vrea sa-si schimbe grila din fata si vrea una cromata am gasit aici pe un site ceva f frumos:http://www.***********/produse/CD_Pl...er/DEH-4000UB/
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 08:28   #567
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Dragi colegi. Eu voi cam fi nevoit sa-mi vand filtrul sport in cutie. Intentionez sa modific admisia si nu se mai potriveste filtrul actual. E cineva interesat ? E un filtru green in cutie, luat in decembrie de la racing nick. Eu trebuie sa-mi iau altul pe alte dimensiuni. Pretul ar fi 1.8 mil.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 10:11   #568
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Acum ceva timp am postat oful meu, decopare defecta........am fost la radacini si mi-au diagosticat defectul( cu un calculator special pt asa ceva), sistemul este descentrat.........m-au lasa paf........la intrebare si ce ii pot face??? au zis ca nu poti face nimik la ei ..........si nici nu stiu unde as putea face asa ceva.
Astept opiniili voastre, sper sa ajung duminca sa vb mai mut pe tema asta (am vb sa ma duc la craiova sa vad daca ma pot ajuta acolo niste baietii de la opel)
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 10:21   #569
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Daca vrei sa ajungi la Craiova, te trimit eu la cineva calumea. Daca nu poate sa ti-o faca el, nu cred ca poate altcineva. Dar pentru asta trebuie sa mai amani putin. E plecat din tara deocamdata si se intoarce prin aprilie.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 11:14   #570
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Deci ramane pt duminika da? Sper sa ne vdm akolo !
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -