Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-07, 14:17   #1
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Masina mea : Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Salutare!
Daca tot tin asa de mult la masina mea (prietenii mei stiu PREA BINE... ) hai sa v-o arat si voua.
Masina o am de 3 luni si ceva. E un Opel Astra Coupe, facut de Bertone.
Dotari... avem asa:
- sistem navigatie original Opel, NCDR1100, cu ecran mare color, magazie 4 cd Philips
- computer de bord
- interior din piele in rosu si negru
- climatronic
- scaune Recaro incalzite si racite
- centrala termica Webasto (stationara)
- geamuri electrice
- oglinzi electrice si incalzite
- 4 airbag-uri
- alarma si inchidere centralizata originale Opel
- senzori de parcare din fabrica
- pilot automat
- faruri angel-eyes
- proiectoare de ceata
- jante aliaj 16" Opel
- ABS, ESP, traction control si toate minunile astea din 3 litere
Masina avea 21600 km cand am luat-o. Acum... eu nu zic ca rulaju asta e chiar cel real, bineinteles ca am fost suspicios, dar nici interiorul si nici exteriorul nu arata a mai mult.
Modificari la ea nu vor fi prea multe... Eu sunt genul caruia ii plac lucrurile originale La inceput m-a deranjat un pic ca nu am suport mp3, dar mi-a trecut rapid. Imi fac cumintel cd-uri audio, folosesc magazia din plin si chiar nu simt nevoia de mai mult. Ca sa nu mai zic ca in bordu ala original de Opel n-as pune nici sa ma bati un mp3 player cu lumini in 7 culori ca sa-mi faca discoteca in masina.... No, nici gand .
Imi mai venise la un moment dat in minte o idee cu neon rosu sub ea, dar mi-a trecut si asta repede. Am un eleron de bun gust de la Irmscher care da super pe masina si asta e tot ce tolerez la exterior. Nici macar jantele nu le schimb, imi plac la nebunie cele pe care le am. N-am chef sa scrie pe masina Opel si pe jante cine stie ce altceva... Daca intrec masura, sa-mi spuneti .
As vrea in schimb o valva Pop-off pe traseul de la turbina, poate niste ceasuri de presiune Turbo si turometru, sau altceva... inca nu stiu, dar presiunea Turbo sigur.
A, si... daca n-ar costa prea mult, mi-ar placea si o bara fata de Bertone, cine stie bine modelu va vedea ca cea pe care o am acum e de Astra Classic . Asta e urmarea unui accident minor pe care l-a avut masina inainte sa fie a mea. Asa ca daca mai are cineva un Astra Bertone si si-a schimbat bara din fata cu ceva after-market si i-a ramas bara originala... let me know .
Mai raman doar pozele... Nu am multe, si de o gramada de timp tot zic ca fac, da azi spal masina si maine ploua. M-am saturat.
Astept pareri si... s-aveti bafta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ILWMC__Dormant_by_vladpostolache.jpg
Views:	374
Size:	526.2 KB
ID:	413066   Click image for larger version

Name:	ILWMC__Red_by_vladpostolache.jpg
Views:	590
Size:	574.4 KB
ID:	413067   Click image for larger version

Name:	ILWMC__Eye_of_the_Beholder_by_vladpostolache.jpg
Views:	242
Size:	237.0 KB
ID:	413068  


Last edited by Gabi; 24-12-07 at 08:58.
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 16:41   #2
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Poate ma insel eu dar nu cred ca jantele tale sunt originale bertone. Imi par tot jante de pe astra G simplu.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 17:53   #3
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Poate ma insel eu dar nu cred ca jantele tale sunt originale bertone. Imi par tot jante de pe astra G simplu.
Te inseli. Jantele sunt de Bertone Turbo. Seamana cu Astra Strike, care sunt pe Astra Classic, dar alea Strike n-au continuarile alea de la capatul spitelor, iar spita e mai rotunjita pe mijloc. Astea sunt originale de Bertone Turbo .
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 18:17   #4
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Nu te contrazic ... doar zic ca am vazut acelasi model pe astra g pe site-ul dibas.
Oricum masina e frumoasa foc ... si culoarea o prinde foarte bine.

ps: vezi ca astra classic e fabricata din 2004 si e versiunea de astra g ... cu optiuni mai putine.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 18:25   #5
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Nu te contrazic ... doar zic ca am vazut acelasi model pe astra g pe site-ul dibas.
Oricum masina e frumoasa foc ... si culoarea o prinde foarte bine.

ps: vezi ca astra classic e fabricata din 2004 si e versiunea de astra g ... cu optiuni mai putine.
mersi frumos de laude
sper ca nu te-ai suparat pe mine, nu am vrut deloc sa am vreun ton categoric sau asa ceva... da pe net se mai intelege treaba asta, chiar cand nu e cazu.
cu astra classicu, stiu, m-am obisnuit aiurea sa zic astra classic astra-ului g normal, ca nu stiu cum altfel sa fac diferenta... ca pana la urma si bertonele tot un astra g e, si daca zici astra g coupe, lumea zice "a, da, hatchback-u cu 2 usi"... recunosc, e greseala mea, si m-am obisnuit asa...
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:26   #6
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
doar zic ca am vazut acelasi model pe astra g pe site-ul dibas.
da-mi-as palme... jantele astea sunt pe astra classic caravan... oare chiar vine din fabrica cu ele? sau aia e doar o poza de... marketing? am mai auzit pareri ca astea sunt de la bertone turbo... erau astea si mai erau unele cu 5 spite groase...
so... oficial, steaua23, imi cer iertare, s-ar putea sa ai dreptate... uite ce se intampla cand te arunci cu capu inainte fara sa vezi zidu
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:28   #7
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Salut , e super masinuta, sa o stapanesti sanatos si daca mai ai si alte poze nu ezita sa le pui. bafta in continuare
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:31   #8
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by georges14 View Post
Salut , e super masinuta, sa o stapanesti sanatos si daca mai ai si alte poze nu ezita sa le pui. bafta in continuare
multumesc frumos o sa mai pun poze, vreau sa mai fac, cum fac le si vedeti bafta si tie, si merci inca o data.
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:49   #9
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Stai linisit ... era si culmea sa ma supar. Mie mi-a ramas intiparita poza aia in minte si de aia am zis.
Oricum la cate modele de jante pe 14/15/16/17 s-au pus pe astra g/bertone/classic ... e si greu sa mai sti exact.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:56   #10
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Frumusica foc masina! Si cum ziceai si tu, iar prinde bine un spoiler fata de Bertone Dar de un Bertone OPC nu ti-ar place? Mie imi place la nebunie cum arata: http://www.vy99.de/vy99/img/qp/coupe-2.jpg
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 20:03   #11
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Frumusica foc masina! Si cum ziceai si tu, iar prinde bine un spoiler fata de Bertone Dar de un Bertone OPC nu ti-ar place? Mie imi place la nebunie cum arata: http://www.vy99.de/vy99/img/qp/coupe-2.jpg
mersi frumos
i-ar prinde binisor, nu zic nu, desi ii da un look cam prea "lucrat"... si mai e o chestie, care-mi aduce aminte ca am uitat sa va spun ceva... prin poze vezi ca aveam in fata o extensie de bara de la rieger. arata misto rau cu aia, da am dat cu ea de toate liniile de tramvai, denivelarile de sosea si bordurile din bucuresti, si in plus (ca bonus probabil) o gura de canal in buzau cat o vila. o masina cu botul lasat prea mult se numeste kamikaze in romania. nu taticu, vreau un spoiler original, normal, fara buze si gingii d-astea . totusi, de admirat de ce sa mint, imi plac
ps. daca nu v-ati prins, ce uitasem sa va spun e ca am dat jos extensia aia din fata si acum am bot de astra classic cu acte
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 20:08   #12
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Apropo cat te-au costat farurile?
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 20:29   #13
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Apropo cat te-au costat farurile?
sorry, te-as ajuta cu cea mai mare placere, dar asa am luat-o, habar n-am cat au costat... cel mai probabil sunt puse in germania, eu am cumparat-o de la cineva care a adus-o de acolo tocmai ca sa o vanda. le-am gasit pe un site din craiova la 250 E. fix ca ale mele sunt, cu 3 ledulete puse vertical spre interioru farului. eu le-am legat pe faza scurta, sa se aprinda toate odata. cauta pe google angel eyes astra g, gasesti repede.
bafta
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 20:33   #14
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

foarte frumoasa masina, insa continua-i linia de la fusta din fata. arata ciudat doar cu bara din fata prelungita.

sa o stapanesti sanatos
monk is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 21:01   #15
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192CP

Quote:
Originally Posted by monk View Post
foarte frumoasa masina, insa continua-i linia de la fusta din fata. arata ciudat doar cu bara din fata prelungita.

sa o stapanesti sanatos
multumesc mult. am zis mai sus undeva ca am scos prelungirea aia din fata. era mult prea joasa. mi-era mila de ea, as fi facut-o praf daca o mai lasam inca o saptamana. lasa ca e mai frumoasa stock, asa parerea mea, evident...
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -