Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-07, 15:21   #436
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Club astra bertone

renesys, nici pana acum n-am apucat sa ma uit la dracia aia de bec... ba e seara, ba uit, ba n-am timp... stii cum e...

ma baieti, azi am patit o tampenie. am mai citit pe alte forumuri de chestia asta, au mai patit-o si altii, da nu mai gasesc acu nici sa ma omori. dau drumu la cd-player si sunetu se aude la cateva minute dupa aceea. idem cd-changer, tuner, si orice altceva implica sunet. ca sa nu mai zic ca mai are intreruperi si in timpu mersului. pana azi... totu brici. azi mi-am facut la draci cu treaba asta de nu mai stiu de mine. are careva idee ce si cum, de ce si de unde?
__________________

Opel Astra Coupe Editione 90 Jahre Bertone LINEA ROSSA 2.0T 192HP
My Photo Gallery
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 15:39   #437
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Astra Bertone Cabrio

Am achizitonat un Astra Bertone Cabrio, negru, jante alea alea ce sa mai super, dar are o hiba maaaaare, nu se dacapoteaza........si vreau sa ma dau si eu decapotat ca de aia o am
Acum eu stau in Bucuresti
Un sfat pe unde as putea sa o repar ?????????
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 16:59   #438
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

@gordonfreeman numai eu te-as putea ajuta cu un sfat fiindca am tot NCDR. (sau cel putin la NCDR e problema generala, nush la celelalte) La mine este a doua iarna peste care trec cu masina si am avut timp berechet sa testez problemele siemensului cu pricina. Din pacate este o problema de la temparatura. Si la mine face la fel, uneori dureaza chiar 1-2 minute pana porneste si asta numai din cauza temperaturii. Poate ai observat ca si displayul pana se incalzeste se misca mai greutz.

Cu parere de rau iti spun ca nu exista remediu .. doar sa astept primavara

@Victoriel, nu se deschide din cheie sau din interior? Sau nu se deschide deloc?
Daca este a doua varianta, tu esti o alta victima a decapotabilelor, din cate se pare. Scuze ca sunt asa de drastic, dar nu sunt nervos pe tine, sunt nervos pe cel care ti-a vandut masina ca te-am mintit cu nerusinare (daca ti-a zis ca e usor de reparat). Problema la tine o consitue pompa hidraulica de la sistemul de capotare/decapotare. Unii (putini cei drept) au rezolvat-o prin completarea cu ulei a sistemului, dar de cele mai multe ori remediul este schimbarea pompei. Nu stiu cat costa pompa, dar stiu ca marea majoritate au preferat sa vanda masina.

Imi pare rau sincer .. si sper sa te bucuri de ea! Oricum nu e vremea de mers cabrio.
__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 17:07   #439
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

@Victoriel, nu se deschide din cheie sau din interior? Sau nu se deschide deloc?
Daca este a doua varianta, tu esti o alta victima a decapotabilelor, din cate se pare. Scuze ca sunt asa de drastic, dar nu sunt nervos pe tine, sunt nervos pe cel care ti-a vandut masina ca te-am mintit cu nerusinare (daca ti-a zis ca e usor de reparat). Problema la tine o consitue pompa hidraulica de la sistemul de capotare/decapotare. Unii (putini cei drept) au rezolvat-o prin completarea cu ulei a sistemului, dar de cele mai multe ori remediul este schimbarea pompei. Nu stiu cat costa pompa, dar stiu ca marea majoritate au preferat sa vanda masina.

Imi pare rau sincer .. si sper sa te bucuri de ea! Oricum nu e vremea de mers cabrio.
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 07:54   #440
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Nu se deschide deloc (din cheie sau din interiror ),dar se aude o semnal de avertizare al masini, si ma gandesc ca ar fi doar un senzor ceva, sper sa nu aveti drepatate.
Si daca aveti dreptate, unde pot sa o repar (daca se poate in bucuresti), si la cat sa ma astept la costuri
Pot sa gesesc ceva piese SH pt decapotare???
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 10:25   #441
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Victoriel View Post
Nu se deschide deloc (din cheie sau din interiror ),dar se aude o semnal de avertizare al masini, si ma gandesc ca ar fi doar un senzor ceva, sper sa nu aveti drepatate.
Si daca aveti dreptate, unde pot sa o repar (daca se poate in bucuresti), si la cat sa ma astept la costuri
Pot sa gesesc ceva piese SH pt decapotare???

Salutare. Da-mi aici sau pe privat adresa de mess...sa vb...ca si eu am cabrio. Poate reusim cumva sa ii dam de capat la titiu tau.
larry is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 10:35   #442
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 563
Default Re: Club astra bertone

salutare!!! merge cineva la tiesto sambata seara la polivalenta????
VFFtuning is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 11:07   #443
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Club astra bertone

Poza cu noua fata a masinii dar fara spoiler. Scuze de calitatea pozei dar e facuta cu telefonul....nu aveam aparatul foto digital la mine. Cum vi se pare? Oricum ...arata ffff...bine in realitate.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0001.jpg
Views:	188
Size:	35.3 KB
ID:	399669  
larry is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 19:58   #444
gordonfreeman

Stage 3
 
gordonfreeman's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 78
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
@gordonfreeman numai eu te-as putea ajuta cu un sfat fiindca am tot NCDR. (sau cel putin la NCDR e problema generala, nush la celelalte) La mine este a doua iarna peste care trec cu masina si am avut timp berechet sa testez problemele siemensului cu pricina. Din pacate este o problema de la temparatura. Si la mine face la fel, uneori dureaza chiar 1-2 minute pana porneste si asta numai din cauza temperaturii. Poate ai observat ca si displayul pana se incalzeste se misca mai greutz.

Cu parere de rau iti spun ca nu exista remediu .. doar sa astept primavara
salutare
m-am intors si eu de la o fuga pana la munte
update la problema cu cd-playeru: no problem. totu merge brici. bag cheia, pun contactu, sunetu se aude blana. n-am nici cea mai vaga idee ce l-o apucat in ziua aia. temperatura... mi se pare ciudat rau, pentru ca in ziua aia chiar nu a fost nici cea mai mica, nici cea mai mare temperatura de cand am masina, si nici macar aproape de extreme! chiar a fost normal, 1-2 grade. iar cu displayu... si ala se aprinde din start ca lumea... dar eu am ala mare de la navigatie, nu ala mai micut... poate ca asta mare n-are problema cu pornitu, sper va mai zic pe parcurs ce si cum, desi sper sa n-am ce sa va mai zic de problema asta
am aflat ce becuri am la farurile angel eyes am h1 si faza scurta si lunga, iar la proiectoare h1.
ma tin de cateva zile sa mai fac cateva poze cu masina. chiar ma tin, serios. am zis ca daca nici la munte nu-i fac poze, ma intrec cu gluma. si ete ca m-am intors de la munte fara nici-o poza cu masina motivu? e murdara CA DRACU. s-o spal inainte de drum, era clar ca se va face varza pana in busteni. s-o spal acolo... unde? si uite-asa poze tot n-am. inca...
bafta
gordonfreeman is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 11:31   #445
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by larry View Post
Poza cu noua fata a masinii dar fara spoiler. Scuze de calitatea pozei dar e facuta cu telefonul....nu aveam aparatul foto digital la mine. Cum vi se pare? Oricum ...arata ffff...bine in realitate.
Arata super misto incruntata asa
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 14:31   #446
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Mai dragi colegi recomandati-mi si mie pls un lichid de frana calumea. Am tot cautat Castrol SRF Race dar nu reusesc sa gasesc. La oilshop.ro il au pe site dar cand am sunat sa comand....stai ca nu-l avem in stoc. De fapt toti care au auzit de el nu-l au. La Amiauto am reusit sa gasesc dar acolo e 2.2 mil 1L, adica cu "doar" 800.000 in plus fata de pretul afisat de oilshop.ro si n-am chef sa dau atat.
Asa ca aveti alte propuneri ?
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 16:39   #447
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Club astra bertone

Nice...o poza mai buna......dar trebuie spoilerul modificat.....sau altul tuning.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 10832.jpg
Views:	147
Size:	403.5 KB
ID:	400934   Click image for larger version

Name:	Picture 10833.jpg
Views:	177
Size:	399.1 KB
ID:	400935  
larry is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 17:18   #448
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

@Larry, arata interesant masina, dar nu e pe gustul meu Intrebare, din ce este facuta prelungirea capotei?

Asa cum am promis, pozele cu noua infatisare a masinii sunt gata.

Modificarile sunt urmatoarele:

Evacuare completa REMUS MONZA direct din motor.
Jante MOMO GTR cu cauciucuri BF Goodrich 205/45/ZR17.
Inele climatizare IRMSCHER Silver Matt.


Click pe poza pentru a vedea mai multe imagini!



Vreau sa mentionez ca in unele poze pe vopsea se vad niste zgarieturi. Acelea sunt urmele spalarii (stergerii masinii), nu sunt zgarieturi in vopsea.

Last edited by sabothor; 03-12-07 at 17:23.
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 19:25   #449
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
@Larry, arata interesant masina, dar nu e pe gustul meu Intrebare, din ce este facuta prelungirea capotei?

Asa cum am promis, pozele cu noua infatisare a masinii sunt gata.

Modificarile sunt urmatoarele:

Evacuare completa REMUS MONZA direct din motor.
Jante MOMO GTR cu cauciucuri BF Goodrich 205/45/ZR17.
Inele climatizare IRMSCHER Silver Matt.


Click pe poza pentru a vedea mai multe imagini!



Vreau sa mentionez ca in unele poze pe vopsea se vad niste zgarieturi. Acelea sunt urmele spalarii (stergerii masinii), nu sunt zgarieturi in vopsea.
Cool. Care sunt efectele noii evacuari ? Se simte diferenta de cuplu ?
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 11:42   #450
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,813
Default Re: Club astra bertone

cam murdara si 90% completa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	21072007132.jpg
Views:	88
Size:	138.9 KB
ID:	401339   Click image for larger version

Name:	04122007221.jpg
Views:	123
Size:	260.3 KB
ID:	401340   Click image for larger version

Name:	04122007222.jpg
Views:	100
Size:	267.2 KB
ID:	401341  

Click image for larger version

Name:	04122007223.jpg
Views:	100
Size:	271.2 KB
ID:	401342   Click image for larger version

Name:	04122007224.jpg
Views:	126
Size:	268.9 KB
ID:	401343  
elspa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -