Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-10, 12:51   #3121
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default Re: Club Astra Bertone

A a a ......mi sa mai spus sa fac asta , ms frumos ....

Este valabil asta cu curatatu clapetei si pt oscilatia turatiei la relanti?
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 14:52   #3122
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

In special pentru uniformizarea turatiei la relanti... si la mine masina prezenta aceleasi simptome: relanti neuniform... uneori cu turarea motorului la 2000 rpm fara ca eu sa ating acceleratia, cresterea in turatie cand calcam ambreiajul, revenirea mai grea la relanti la ~800 rpm, ezitari la plecarea de pe loc daca motorul era sub 1500 rpm.... chestii de astea.

Am fost la service si mi s-a curatat clapeta de acceleratie si acum jumatate din probleme au disparut... adica tot mai urca putin in turatii cand calc ambreiajul.... dar relantiul e mult mai uniform, masina nu mai are ezitari chiar daca e subturata si de la 4000 rpm in sus urca nebuneste .

Urmeaza schimb de ulei + filtre... sa vedem atunci daca nu se rezolva si urcarea usoara in ture la schimbarea vitezelor. Daca nu... o sa trec la curatat debitmetrul, bujii si ce mai poate cauza asta.

Legat de postul meu de pe pagina anterioara cu intrebarea de la ce este firul respectiv... am aflat intre timp raspunsul. Este firul de la senzorul de nivel ulei. Unele masini il au... altele nu. A mea nu-l are... asa ca firul sta by default liber... are o mica clema de plastic care il fixeaza intr-un suport dar la mine e rupta.
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe

Last edited by AB-04-ASS; 11-08-10 at 14:55.
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 23:50   #3123
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default Re: Club Astra Bertone

Am inteles , uleiul si filtrele le-am schimbat ieri......dar nu a ajutat la problema cu cresterea turatiei.............urmeaza sa curat clapeta si cred ca usor usor se vor rezolva, ms frumos de ajutor si pt raspuns
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 00:36   #3124
mekhi

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 21
Default Re: Club Astra Bertone

Am si eu o problema, mi-am luat un bertone de 2.2 cabrio si am fost la mare cu el de vreo 2 ori si am incercat sa depasesc si nu trage. Cand l-am luat am vazut pe tester low tension egr si atat, in rest totul era ok. Am fost am curatat clapa de admisie si egr, clapa de admisie nu inchide perfect(cam 99.98%) dar am inteles ca asta nu ar fi o problema extraordinar de mare.
Masina accelereaza liniar (fata de cum accelera inainte sa curat egr-ul cu intreruperi) cam ca o masina cu motor de 1.2. Nu conteaza ca apas pe pedala incet sau o calc pana la fund ea accelereaza cam la fel, tot ce se intampla cand apas pe pedala mai tare este sa imi creasca consumul instant de la 20% la 40%(in accelerare).
Nu stiu daca e relevant dar: -masina peste 190km/h nu poate sa mai accelereze chiar daca e sub 5500de ture la viteza asta, ambreiajul pare putin folosit, de cand m-am intors de la mare se aude un tacanit la motor si un sunet ca de sarpe cu clopotei, iar de cand am schimbat placutele acum o saptamana la roata stanga spate se aude un sunet ciudat care se opreste de fiecare data cand calc frana(masina nu este infranata).
Nu sunt vitezoman dar am nevoie ca masina sa traga ca sa pot iesi din situatii dificile.
mekhi is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 10:10   #3125
dannyxc

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by mekhi View Post
Am si eu o problema, mi-am luat un bertone de 2.2 cabrio si am fost la mare cu el de vreo 2 ori si am incercat sa depasesc si nu trage. Cand l-am luat am vazut pe tester low tension egr si atat, in rest totul era ok. Am fost am curatat clapa de admisie si egr, clapa de admisie nu inchide perfect(cam 99.98%) dar am inteles ca asta nu ar fi o problema extraordinar de mare.
Masina accelereaza liniar (fata de cum accelera inainte sa curat egr-ul cu intreruperi) cam ca o masina cu motor de 1.2. Nu conteaza ca apas pe pedala incet sau o calc pana la fund ea accelereaza cam la fel, tot ce se intampla cand apas pe pedala mai tare este sa imi creasca consumul instant de la 20% la 40%(in accelerare).
Nu stiu daca e relevant dar: -masina peste 190km/h nu poate sa mai accelereze chiar daca e sub 5500de ture la viteza asta, ambreiajul pare putin folosit, de cand m-am intors de la mare se aude un tacanit la motor si un sunet ca de sarpe cu clopotei, iar de cand am schimbat placutele acum o saptamana la roata stanga spate se aude un sunet ciudat care se opreste de fiecare data cand calc frana(masina nu este infranata).
Nu sunt vitezoman dar am nevoie ca masina sa traga ca sa pot iesi din situatii dificile.
salut mekhi , am gasit un bertone de 2.2 pe care as vrea sa-l cumpar ... imi poti da cateva detalii despre consum ?...(afara mers normal 110-120.) si in oras ma intereseaza in conditii de trafic cum e in Bucuresti! salut!
dannyxc is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 18:43   #3126
mekhi

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 21
Default Re: Club Astra Bertone

consumul este acceptabil cel putin pentru mine care nu merg tare cu ea. Eu cu anumite probleme la masina care au facut consumul sa creasca am avut cam 11 in oras in medie, dar cand este extraordinar de aglomerat si mergi numai in aglomerati mereu consumul e 14. oricum la mers normal spre sportiv consumul mediu pe o luna ar fi maxim 12. La drum lung consumul e cum ti-l faci, eu am pilot automat pe a mea si am testato la diferite viteze si poti sa ai si 5% sau poti sa ai si 16% (200 km/h) dar repet masina mea era cu probleme.



Acum sa revin la postul meu de mai sus, am aflat ce avea masina, tacanitul s-a accetuat si am descoperit ca pistonul 4 este spart. Solutie ori sa refac motorul ceea ce ma costa 650 de euro manopera plus piese sau sa cumpar alt motor 200 euro manopera plus motorul. M-am gandit ca daca tot am patit beleaua sa-mi pun un 2.0 turbo. INTREBAREA mea este daca exista cineva care se pricepe si care imi poate spune daca este posibil ceea ce vreau sa fac si care ar fi incovenientele.
mekhi is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 20:44   #3127
B-31-NRV

Stage 3
 
B-31-NRV's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 96
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by mekhi View Post
consumul este acceptabil cel putin pentru mine care nu merg tare cu ea. Eu cu anumite probleme la masina care au facut consumul sa creasca am avut cam 11 in oras in medie, dar cand este extraordinar de aglomerat si mergi numai in aglomerati mereu consumul e 14. oricum la mers normal spre sportiv consumul mediu pe o luna ar fi maxim 12. La drum lung consumul e cum ti-l faci, eu am pilot automat pe a mea si am testato la diferite viteze si poti sa ai si 5% sau poti sa ai si 16% (200 km/h) dar repet masina mea era cu probleme.



Acum sa revin la postul meu de mai sus, am aflat ce avea masina, tacanitul s-a accetuat si am descoperit ca pistonul 4 este spart. Solutie ori sa refac motorul ceea ce ma costa 650 de euro manopera plus piese sau sa cumpar alt motor 200 euro manopera plus motorul. M-am gandit ca daca tot am patit beleaua sa-mi pun un 2.0 turbo. INTREBAREA mea este daca exista cineva care se pricepe si care imi poate spune daca este posibil ceea ce vreau sa fac si care ar fi incovenientele.

Ca sa ai bertone turbo nu iti trebuie doar motor de turbo....renunta la ideea cu motorul de 2.0 T. Daca ai sa gasesti un mecanic sa se bage la transformarea asta o sa te costa mult mai mult sa pui pe masina un motor de turbo+restul decat daca iti cumperi direct turbo
B-31-NRV is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 22:58   #3128
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

+ ca multi renunta la 2.0T din motive de consum, lipsa financiara intretinere si upgrade
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 13:12   #3129
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default

Salut baeti

Vreau sa inscriu si eu masina pe bulgaria , aici la noi este mult prea scump................

Aveti idee cam cat ma duce cu totul ?

Un bertone de 1.8 ,anul 2000 ,nu am mentionat

Last edited by GJ 64 GAB; 26-08-10 at 11:40.
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 20:15   #3130
mekhi

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 21
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by B-31-NRV View Post
Ca sa ai bertone turbo nu iti trebuie doar motor de turbo....renunta la ideea cu motorul de 2.0 T. Daca ai sa gasesti un mecanic sa se bage la transformarea asta o sa te costa mult mai mult sa pui pe masina un motor de turbo+restul decat daca iti cumperi direct turbo

Ma gandeam sa iau de la dezmembrari un motor de turbo cu tot cu turbo si toate maimutarelile aferente. Bine asta e doar un gand, pana nu am motorul gasit impreuna cu mecanicul care mi-l face si cu nea garcea de la rar care imi aproba nu voi face transplantul si voi ramane pe varianta cu refacerea motorului care ma costa 60 de milioane cel mai ieftin.



P.S. Are cineva motor de 2.2 de vanzare sau orice altceva ce se pupa pe 2.2 ?

Last edited by mekhi; 25-08-10 at 20:26.
mekhi is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 15:17   #3131
N1st0rash

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 94
Default Re: Club Astra Bertone

buna

am cumparat si eu acu 10 zile din germania un astra f cabrio (bertone).
are motor de 1.8 in 16v .
as dori sa stiu de la cei care aveti de mai mult timp cam cat de mult costa intretinerea masinii
N1st0rash is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 14:46   #3132
CT 23 CMY

Stage 3
 
CT 23 CMY's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 138
Default Re: Club Astra Bertone

--------------------------------------------------------------------------------


salutare.am un astra bertone din 2001 ( z18xe ) si nu imi merge impulsu la geamuri decat pe coborare,am scos borna,am calibrat geamurile,la fel face,am inversat butoanele cu un alt astra g,pe cealalta masina merg(am crezut ca e de la butoane).nici nu cheia rasucita pe inchis nu le ridica........nu ma deranjeaza foarte tare,dar vreau sa-mi montez o alarma si nu as vrea sa-mi pun un modul suplimentar sa-mi ridice geamurile(daca exista deja unu)...... am fost la un electrician si mi-a zis ca problema cu ridicatu pe impuls a geamului este din calculatoru de mod confort........ se afla sub panoul de sigurante.......trebui dat jos si vazut ce s-a ars........reparatia poate ajunge si la 7-8 mil........ s-a mai lovit cineva de problema asta?........ nu imi pot monta alarma pana nu remediez problema asta......ca daca imi pune un modul suplimentar de ridicare geamuri,trebui sa-l anuleze pe cel al masinii si atunci la deschidere si inchiderea usii nu o sa mai culiseze geamul 1 cm,nemaiputand inchide sau deschide usa..............multumesc
CT 23 CMY is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 16:06   #3133
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club Astra Bertone

caut sa cumpar bertone cabrio 1.6, 1.8 sau 2.0 dti (nu vreau 2.2 sau 2.0t), 2003 minim, stare foarte buna.

pm me cu oferte daca stiti.

merci
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 16:15   #3134
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

2.0dti nu a existat pe bert, raman doar benzinarele mici , bafta
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 15:48   #3135
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

poate sa imi spuna cineva daca se potriveste pe bertone 2.0 t orice cutie pe care scrie f23 sau tre sa fie numa de pe benzinare si de pe vreun motor anume?
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -