Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Oltcit tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-07, 22:32   #1
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Conul pt. centrarea jantei

Salut baieti ! puteti sa ma ajutati? Am tot vazut aici si am tot vb. despre jante in 4 si 5 prezoane ! Eu mi-am luat jante cu 5 gauri :"Mam"(cehoslovace,cred) sunt super....poate am sa pun si niste poze...!Ma apuc de modificare,de preferat ar fi pt. mine sa gasesc la voi daca aveti de vanzare flansele respective,de nu,nici o problema,se fac la strung...!am gume pe ele de 15/185/55 !cred ca merge, nu?(tai in spate si decupez aripa spate)dar am o problema.....am tot auzit de conul pt centrarea jantei.....! ce rost are acela ?inteleg ca ar avea un rost daca nu ai avea prezoanele pe flansa,atunci trebuie sustinere cand bagi suruburile,nu?cam asa ceva...! dar daca faci prezoane din flansa.....mai are rost sa faci conul acela? Janta preseaza conul si conul preseaza rulmentul? Cum e? Ma ajutati,va rog?! Si inca o intrebare...:Credeti ca la dimensiunile astea ale gumelor de pe ele,daca imi fac flanse de pe Dacia,atunci imi trebuie si distantoare?
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 23:00   #2
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Conul pt. centrarea jantei

despre centrare nu prea stiu dar....te sfatuiesc sa nu decupezi aripa spate k sa intre roata....se pot umfla aripile si intra perfect jentile....dak decupezi o sa arate mult mai naspa...parerea mea
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 23:22   #3
Maty_3

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 39
Default Re: Conul pt. centrarea jantei

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
despre centrare nu prea stiu dar....te sfatuiesc sa nu decupezi aripa spate k sa intre roata....se pot umfla aripile si intra perfect jentile....dak decupezi o sa arate mult mai naspa...parerea mea
pai de ce sa arate mai urat daca tai din spate?parerea mea e ca va arata mult mai bine....! auzi......am o intrebare: de unde ai facut rost de contra-aripile alea? e fibra de sticla sau din plastice de pe alte masini?
Maty_3 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 12:14   #4
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Conul pt. centrarea jantei

Quote:
Originally Posted by Maty_3 View Post
pai de ce sa arate mai urat daca tai din spate?parerea mea e ca va arata mult mai bine....! auzi......am o intrebare: de unde ai facut rost de contra-aripile alea? e fibra de sticla sau din plastice de pe alte masini?
sunt facute din tabla....masori, tai, iar masori, iar tai si ai o contraaripa
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 12:23   #5
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Conul pt. centrarea jantei

Quote:
Originally Posted by Maty_3 View Post
pai de ce sa arate mai urat daca tai din spate?parerea mea e ca va arata mult mai bine....!
mda.....parerea ta e proasta

daca decupezi aripa spate in loc sa o umflii, nu va arata mai urat, VA ARATA GROAZNIC !!!
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 19-08-07, 00:26   #6
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: Conul pt. centrarea jantei

si miezul acela este pt centrare rotii ,roata nu se centreaza in suruburi ,se centreaza in acel miez de centrare,poti sa te uiti la o nova ,solenta ,cielo ,logan,etc toate au acea chestie in mijloc pe care jeanta intra perfect dupa care o strangi cu suruburile
__________________

oltcit 1.4 T
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -