Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Oltcit tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-06, 19:03   #31
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: jante oltcit

Eu am avut Oltcit si acum am Smart.Si acum imi pare rau dupa Oltcit.
Trebuie spus ca pe Smart jantele au dimensiuni diferite fata/spate si cred ca din cele de aliaj numai cele de pe fata cred ca intra pe Oltcit (nu bag mana in foc ca nu am facut proba).Eu am pe Smart 175/55/15 pe fatza si 205/50/15 pe spate.
Daca vrea cineva sa incerce cred ca putem scoate o roata de pe a mea sa facem o proba pe Oltcit ca mi-e lene sa caut fuzetele de Oltcit prin garaj ca sa va spun sigur de prezoane

Ale mele sunt BRABUS nu stiu exact modelul
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 19:15   #32
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: jante oltcit

daca le probati sa ziceti si voi aici daca s-au potrivit
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 00:36   #33
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: jante oltcit

am vazut nijte jante tari cu dist de 110, in 4 pr. oare merge sa le pun pe oltcit daca modific flansele?ca am vazut ca toti au delea de 100..
tha_nox is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 23:38   #34
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: jante oltcit

Cred ca se poate, ar merge si 5 x 112 dar nu bag manaq in foc. Iau legatura cu dani si il intreb ce dist are la prezoane masina lui frati-su DJ 05 PMD. Aia are in 5 prezoane. Daca pe ea s-a putut, nu vad de ce nu ar tine 4 x 110.
__________________
Ford SIERRA MK1 XR4i 2.8i K-Jet -ex 2.0i//imperial red//Ghia bodytrim//15" OZ wheels
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 23:47   #35
soarebolognesul

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 4
Default Re: jante oltcit

fratilor daca voi ziceti asa de jentile de smart eu zic chiar sa le probati,ca sa stim ce avem de facut.eu chiar sun curios daca ar mere ca mi-as pune si eu pe trs-ul meu.mi se pare super daca sa-r potrivi.voi ce ziceti??
soarebolognesul is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 00:17   #36
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: jante oltcit

io doar ce mi-am tras niste jante de peugeot in 3 prezoane care se potrivesc perfect..doar ca sunt cam vechi si mici (13") da am cauciucuri de 185 pe fatza si 195 pe spate...deci arata destul de bine si m-a scutit si de problema flanselor...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jante1.jpg
Views:	167
Size:	77.7 KB
ID:	118825   Click image for larger version

Name:	jante.jpg
Views:	125
Size:	77.0 KB
ID:	118826  
tha_nox is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 22:12   #37
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: jante oltcit

Sincer, sunt misto, imi plac, dar parca un 15" cu balon de 50 nu strica.
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 27-06-06, 10:21   #38
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: jante oltcit

Quote:
Originally Posted by aXelstorm
Sincer, sunt misto, imi plac, dar parca un 15" cu balon de 50 nu strica.
ai perfecta dreptate...asta imi rasuna si mie in cap mereu, dar astea sunt provizorii, un an, doi, pana iau si eu ceva serios...si luand in vedere ca am dat 5 mil pe ele,cu tot cu cauciucuri si m-au si scutit de problema flanselor, ca sunt in 3 prezoane....eu zic ca am facut o afacere destul de buna...
tha_nox is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 12:32   #39
malniti

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 9
Thumbs up Re: jante oltcit

Quote:
Originally Posted by bogdanlascu View Post
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=609

cam asa trebuie sa arate un butuc spate modificat chestia din mijloc este f importanta centreaza janta
un numar de telefon

pana acum esti primul din buc care stie despre ce vb
malniti@gmail.com

multam fain
malniti is offline   Reply With Quote
Old 30-08-06, 00:41   #40
D3mon

Stage 2
 
D3mon's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 33
Default Re: jante oltcit

super tare faza cu jantele de smart....mi-as lua shi eu da sunt o caruta de bani... la opel am dat 9 mil pe 4 jentzi de aliaj cu cauciucuri cu tot michelin....oltcit club '86 trebuie adus la viatza
D3mon is offline   Reply With Quote
Old 30-08-06, 12:44   #41
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: jante oltcit

Quote:
Originally Posted by D3mon View Post
super tare faza cu jantele de smart....mi-as lua shi eu da sunt o caruta de bani... la opel am dat 9 mil pe 4 jentzi de aliaj cu cauciucuri cu tot michelin....oltcit club '86 trebuie adus la viatza
tot la un club 86 lucrez si io...dar nu visa la jante de smart..mai bine te limitezi la unele mai simple din aliaj pe 4 prezoane si cu flanse...pe oltcit dau foarte bine jantele care pe alte masini arata de c***t.. cat despre bord...am vazut ca ai intrebat pe alt thread.. cu aprox 4-5 mil poti sa iti imbraci tot interioru in vinilin,si eventual sa mai vopsesti si partile de plastic...
tha_nox is offline   Reply With Quote
Old 30-08-06, 20:28   #42
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: jante oltcit

Pe oltcit, limita tuningului se afla in propriul buzunar. Se pot aduce multe modificari.
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 01:14   #43
D3mon

Stage 2
 
D3mon's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 33
Default Re: jante oltcit

da am vazut shi eu...chiar arata super bineshi alte jenti..am vazut alea de peugeot care nu arata rau shi alea in 5 spitze nush ce marca da erau faine...cat despre alea de smart nu arata rau chiar azi m-am uitat la unu sa vad cum sunt...nu e mult 4 -5 mil dak stau bine sa ma gandesc...shi nu arata rau...pe jjs shi pe xxs arata bine...mai mishto pe jjs k era bej shi e fain sa fie deschis! da cu priza are ceva dak pui? in afara de faptu k ies in afara nush de ce nu ar merge...ms de mesaj
D3mon is offline   Reply With Quote
Old 02-09-06, 20:31   #44
chili

Stage 5
 
chili's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 322
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: jante oltcit

Quote:
Originally Posted by tha_nox View Post
io doar ce mi-am tras niste jante de peugeot in 3 prezoane care se potrivesc perfect..doar ca sunt cam vechi si mici (13") da am cauciucuri de 185 pe fatza si 195 pe spate...deci arata destul de bine si m-a scutit si de problema flanselor...
salut baieti.
am un prieten in cluj care are un set de jante de citroen visa gti, asemanatoare cu cele de pe oltcitul rosu, daca va intereseaza, Sandu, tel 0723 292004, il sunati si vedeti .
chili is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 00:22   #45
sorinel

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 9
Default Re: jante oltcit

Jantele de smart le-am cumparat din Germania cu 40E/buc (mi se pare super pret), dar intradevar nu se potrivest la fix pe butucul de Oltcit 12TRS; si anume: intra usor pe prezoanele de la Oltcit insa centrele tuturor gaurilor de la jeanta nu se potrivesc cu centrele tuturor prezoanelor. Este vorba de cativa milimetri...in consecinta, trebuie pe spate facut alt butuc (sau poate unii prefera o flansa in plus...eu nu prefer asa ceva) si pe fata mege sa dai in butucul existent alte 3 gauri pentru jantele de smart (butucul din fata are diametrul suficient de mare incat sa intre cele 3 gauri de la smart). Merge orice latime de cauciuc chiar si 205 insa in spate tre sa decupezi aripa sau sa o bombezi suficient de mult ca sa intre roata, iar in fata tre sa iti pui servo directie daca ai de gand sa pui 205 pe fata. Eu mi-am luat de 175 si pe fata si pe spate. Avantajele jantelor de smart sunt : 1. Sunt in 3 prezoane si nu tre sa mergi la rar pentru omologare; 2. sunt foarte concave si iti scoate roata mai in afara si mai castigi vreo 10 cm in encartament adica distanta intre roti e mai mare si implicit stabilitate mai mare si nici nu ai probleme sa iti atinga caroseria si sa nu poti lua curbele. 3. Sunt pe 15" si au estetica foarte buna! Astea sunt doar parerile mele. Sper sa fi reusit sa lamuresc lumea ce e cu jantele de smart. Dupa ce le pun pe masina am sa fac poze ca sa vedeti cum arata...eu am pus provizoriu (pentru teste pentru 1 minut) una pe fata si una pe spate si parerea mea e ca nu se compara cu nici o jeanta pe care am vazut-o pe oltcit pana acum. Sa auzim numai de bine!
sorinel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -