Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-05, 18:21   #1
ascutind

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 9
Default Dacie break .... ce sa-i fac?

Abea am facut 18 ani.. am permisul de vreo 4 luni.. 4 accidente la activ si-o singura amenda ..deci .. abea acum am descoperit forumul..si chiar e naspa faza ca omul intreaba ceva si se ajunge la alte subiecte.. deci as vrea si eu niste raspunsuri cat mai la obiect daca se poate

mersi mul .. asa:P ...

deci .. am o dacie beak din 1998 decembrie.. sau noiembrie.. nush .. si vreau sa-i pun niste chestii pe ea.. sa arate si ea mai bine.. nu acum .. mai incolo .. ca deocamdata tre sa mai fac niste retusuri de la ultimul accident.. deci .. merge super masina.. dar vreau sa mearga un pic mai repede.. si sa arate mai bine.. iar la un break .. chiar nush ce sa-i pun...
mersi mult .. astept raspunsurile voastre
ascutind is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 18:49   #2
aR99bMw

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,856
Default

pune-o toba filtru si un actibild cu nike pe luneta!
aR99bMw is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 19:49   #3
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

Caterink , asteaaa....
Fratilor...inainte sa intrebati ...uitati va si voi pe la alte topicuri ...si mai vedeti ce zice lumea in cazurile astea si pe acolo...
Ce pot sa ti zic....inceark sa urmezi aceiasi pasi de inceput...
Filtru de aer sport...(il adaptezi tu)
Chip....(vezi la Rabanne dak ti face...)
Si Evacuare cu un diametru marit.
Dar sa stii ca nu ti poate garanta nimeni ca vei simiti vreo dif. .
Si in rest la cum arata...inceark sa i faci la cineva care lucreaza in fibra de sticla...un kit (spoiler fatza spate si praguri...)
Salut!
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 20:11   #4
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Pe un breack ar mere la extrerior nijte jante .... pe spate mai late dak se poate (se recomanda un set de la aceelasi producator ) ... iti faci frumushel nijte flanse pe 4 sau 5 prezoane , depinde ce jante vrei sati iei ....apoi un set de praguri ...si nijte spoilere ... eleronul nu prea mere pe dacia breack , iar cele care merg si nu stau tzaranesti pe Dacie sunt greu de gasit , vopseaua face mult la o masina .. dak vrei sa o vopsesti (ai zis k e oleac botzita ), alegeti o culoare care sa iasa in evidenta .....nu mai zicem de folie ...... poate o evacuare dubla in spate , ar merge super , zic eu ...iar la motor nu ma bag , k nu am incercat prea multe ....Si ceva important : sa nuti pui coarne dinalea pe cupola k e taranelo , si doamne fereste aripioara dinaia de rechin .... cam atat ... astept sa vad cum iese masina .
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 13:36   #5
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

4 accidente in 4 luni, cred ca esti un mic pericol public.Nu e un lucru cu care sa te mandresti, si sa il afisezi. Sau are lumea ceva cu tine, vor sa te loveasca.

Asa sunt majoritatea pustanilor la inceput cand pun mana pe masina, cei mai mari zmei ai soselelor, cu toata ca de abia stiu ca conduca masina. Bafta si ai grija.Sa conduci prudent.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 19:42   #6
ascutind

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 9
Default lol fratilor

deci... sa dau si niste alte detalii .. in primul rand .. am cateva zeci de mii bune de km la bord.. si singur-ul accident mai tare a fost cand a intrat unul in mine.. in rest 3 mitittele pe care le-am reparat in maxim 6ore / accident.. nu de alta .. dar nu trebuia sa afle tata.. :P
asa.. am rotile din fata mai mititele.. iar alea din spate .. mai late.. cand demarez .. inainte imi scartaiau rotiile.. acum ori din cauza ca s-au tocit cauciucurile [lucru care nu se observa] .. ori din cauza ca merge motoru' super.. parca se salta in loc sa scartaie .. demaraj f bun zic eu .. ptr o dacie.. e si antifonata.. si nu prea se aude motorul.. deci.. buna ideea cu jentile.. da nu cred ca-mi da tata bani .. ca altfel imi dadea masina lui .. da cica asa .. la liceu sa nu mi-o zgarie lumea.. nu vreau sa ma bag la motor .. asa de la inceput.. ca si asa acum am fost si am luat un proces verbal de la mama.. ca mi-a mai venit o amenda prin posta.. o sa incerc si cu pragurile.. da' ptr astea imi tre' autorizatie de la rar? sau nu ..

mersi mult ptr idei .. o sa incerc sa le aplic .. dar mai incet.. asa.. ca sa nu se vada.. ca mai intai tre sa-mi iau niste faruri ca am crapat unu ca am atins p cineva.. si sa-mi mai indrept un pic tabla :d ca am busit-o imediat ce am schimbat fetele la usa de la alt accident )

bafta lume.. si mersi mult
ascutind is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 19:44   #7
ascutind

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 9
Default auci

si toba de cand am luat- o .. arata super bine iesirea.. la aia nu umblu..
ascutind is offline   Reply With Quote
Old 20-10-05, 11:53   #8
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Pentru spoilere si praguri nuti trebe nik de la RAR ..... poti sati pui fara nici o grija!!
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 20-10-05, 16:02   #9
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Mai nou legea permite si inlocuire de elemente de caroserie fara a fi nevoie de verificare RAR considerandu-se piese de schimb
Skma is offline   Reply With Quote
Old 20-10-05, 18:19   #10
ascutind

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 9
Default aham

deci.. mersi mult de tot.. o sa fiu atent cred ca o sa incep sa pun pe ea.. peste vreo luna.. doua.. ) ca sa fiu si eu cat de cat sigur ca nu mai am mania... accidentelor

aa.. apropo.. am primit o amenda de pe data de 24.09 .. pe plic scrie 17.10 si a venit pe 18.10 .. deci trebuia platita pana pe 20... dar.. eu nu-mi amintesc sa fi trecut in ziua aceea pe acolo si sa fi mers chiar asa de tare.. nu cumva trebuia sa-mi trimita si poza in plic? ca cica politistul ar avea martor.. zice in proces.. dar sa fiu al naibii daca imi aduc aminte sa fi fost atunci p'acolo.. bafta si mersi inca o data.. mult de tot

aa.. si cam cat ar fi pragurile? cam la cat s-ar incadra?
ascutind is offline   Reply With Quote
Old 21-10-05, 14:57   #11
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

In Suceava la Fritz4Tuning ... o pereche faina de praguri e cam 1 milion ..... nush pe la voi cat e ..
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 14:14   #12
ascutind

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 9
Default deci...

eu sunt din C-ta... si parca e unul cu WRC .. daca vede ce scriu eu aici.. pls vreau si eu un id de messenger.. sau ceva sa vorbim.. daca cumva faci si tuning ca asa am auzit.. bafta
ascutind is offline   Reply With Quote
Old 25-10-05, 13:48   #13
ascutind

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 9
Default ?

nu mai zice nimeni nimic?

cam cat mi-ar lua sa-mi crestez usile spre interior? vazusez o dacie prin topic-urile d' p'aci... verde.. si superba.. cam asa vreau sa o fac..

am auzit ca la dacia mea.. degeaba i-as pune filtru de aer sport... ca nu m-ar ajuta cu nimic.. da' am vb cu cineva si s-ar putea sa fac rost de o turbina ptr dacie... fabricata in ungaria.. cica aia m-ar ajuta mai mult.. faza e ca stiu 2 mecanici f buni.. mi-ar face masina superba.. dar vreau sa-mi ziceti voi ce ar trebui facut.. ca dac am duc la ei asa.. fara nici o idee nu ma aleg cu nimic... plss..
ascutind is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 16:44   #14
ltd

Stage 4
 
ltd's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 217
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default :)

baga bani in ea ...si nu te mia plange de amenda ...ca eu am 740 ron de plata pe foaie daia galbena de la fisc iti dau un pont Fi cu achiul pe televizor cand se schimba legea ..cu amenzile contraventionale
ltd is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 21:05   #15
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: deci...

Quote:
Originally Posted by \"ascutind\"
eu sunt din C-ta... si parca e unul cu WRC .. daca vede ce scriu eu aici.. pls vreau si eu un id de messenger.. sau ceva sa vorbim.. daca cumva faci si tuning ca asa am auzit.. bafta
vezi k e topic pe constantza




\" pune-o toba filtru si un actibild cu nike pe luneta! Very Happy \"

99 BMW esti cu capu` sa mor yo


la un breack .. sun limitate posibilitatile de \" tuning \" ma refer la dacie dar ideea cu praguri folie vopsea etc e binevenita si iarashi un lucru pe care il poti face e sa indeshi in ea cat mai multe difuzoare subwoofere k spatiu ai cacalau .. si lasa motoru si tuningu ptr altii poti sa t axezi p muzica
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -