Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-08, 14:52   #1
JohnB

Stock
 
JohnB's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Thumbs down Jante Solenza

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, vreau sa achizitionez un set de jante pe 15" (dimensiuni cauciucuri urmarite 195/50/R15. Ce dimensiuni (latime) trebuie sa aiba janta pentru a nu se necesita modificari la planetare sau aripi. Deci plug and play 10q Anticipat
JohnB is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 14:55   #2
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Jante Solenza

pai un 7.5 j ar fi oki pt cauciucurile astea care le vrei tu.Vezi cauta sa fie cat mai usoare jantele.
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 15:34   #3
JohnB

Stock
 
JohnB's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Thumbs down Re: Jante Solenza

La ce se refera j-ul acela (j 7,5)
JohnB is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 15:44   #4
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Jante Solenza

Ca sa fie mai simplu si mai comlex raspunsul citez de pe un site de specialitate poate mai e de ajutor si altora raspunsul + poza ca sa fiu mai bine inteles

Ex. de simbolizare: 5 ½ J x 14H2 ET 49
5 ½ = latimea jantei in inch (toli)
J = litera caracteristica pentru forma bordurii jantei
x = janta dintr-o singura piese
14 = diametrul nominal al jantei in inch (toli)
H2 = profilul jantei
ET49 = adancimea de comprimare: 49mm
Attached Images
File Type: jpg janta_sect.jpg (24.9 KB, 341 views)
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 23:43   #5
akaxplode

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 14
Default Re: Jante Solenza

am si eu o intrebare .....daca imi cumpar 4 jante ATS ...si le pun direct pe masina ...mai trebuie facute modificari ...ca sa stiu la ce ma astept (15")
akaxplode is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 08:03   #6
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Jante Solenza

akaxplode pai spune ce masina mai intai ca sa stim ca iti spunem.Daca Ai solentza si vrei sa iti pui jante pe 15 nu iti mia trebe nici o modificare.Vezi sa fie dinstanta dintre prezonae aceasi iar caucicurile ar fii bine sa fie un 186/65/15 sau daca vrei ceva mai de fitze iti pui un 195/55/15 numia ca cele din urma te vor zgudui mia tare.
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 20:47   #7
akaxplode

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 14
Default Re: Jante Solenza

Da ..am solenza ....zici ca sunt mai bune cauciucurile 186/65/15 ??? .....adik astea sunt mai inalte un pic ....nush dak m-am exprimat corect
akaxplode is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 21:22   #8
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Jante Solenza

da.sincer la ce gropi sunt in ro ar fii mai bune.Eu am avut 185/65/15 si am fost super multumit.amortiza mult mai bine gropile si nu risti sa iti strici nici janta.Acum mi-am luat 195/55/15 si ma zguduie binisor si sansele sa imi strica vre-o janta sunt mult mai mari doar ca arata un pic mia bien si sta un pic mai bine pe viraje.Acum de depinde de fiecare.Fitze dar strici pivoti plus janta plus cauciuc sau normale si mergi linsitit.
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 21:29   #9
akaxplode

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 14
Default Re: Jante Solenza

aha ......dar mai am o intrebare .....niste jante ats ...de unde iau si eu?? :P ca am tot cautat ...si gasisem la cineva decat 2 jante .....da le-a dat (( :P ....
akaxplode is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 16:11   #10
Kenwood2007

Stage 2
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Jante Solenza

La jante de 15" pe Solenza ar fi bine sa te interesezi daca iti atinge mult, pentru ca sigur iti va atinge cand dai de volan la maxim in parti ... Ca sa nu mai zic de momentele in care masina va fi incarcata si se face balans ...
La 15" trebuie facut compromis la marimea talonului ...
Eu zic sa te interesezi foarte bine, sa nu ajungi sa dai banii degeaba si sati para rau. 185/65/15 sigur iti vor crea probleme. Pe un alt forum se discuta de asa ceva, avea un tip jante pe 15 pe solenza, dar avea cauciucuri gen 195/50/15 ...
Arunca o privire aici http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
Kenwood2007 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 21:43   #11
akaxplode

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 14
Default Re: Jante Solenza

am auzit si eu ca tre sa mai modific ceva ......parca era vb de planetare sau nush ....nu mai tin minte .....pana mea ...sa dus visu meu cu jante de 15" (( ....imi placea fff mult ....si balansul acela fa-ma si pe mine sa inteleg ...e vb cand iei viraj sau e altceva ....nush dak intelegi ce am spus
akaxplode is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 11:12   #12
brambus

Stock
 
brambus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 8
Default Re: Jante Solenza

Sal,

Iti recomand daca tot vrei jante pe 15" un cauciuc 185/55 sau 185/50 dar sunt mai scumpe. La talon de 65 pe jante de 15 iti atinge sigur in bracaj pe fata si la balans spate.
brambus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -