Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Jante Solenza (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/63523-jante-solenza.html)

JohnB 20-01-08 14:52

Jante Solenza
 
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, vreau sa achizitionez un set de jante pe 15" (dimensiuni cauciucuri urmarite 195/50/R15. Ce dimensiuni (latime) trebuie sa aiba janta pentru a nu se necesita modificari la planetare sau aripi. Deci plug and play :-) 10q Anticipat

Cristty 20-01-08 14:55

Re: Jante Solenza
 
pai un 7.5 j ar fi oki pt cauciucurile astea care le vrei tu.Vezi cauta sa fie cat mai usoare jantele.

JohnB 20-01-08 15:34

Re: Jante Solenza
 
La ce se refera j-ul acela (j 7,5)

Cristty 20-01-08 15:44

Re: Jante Solenza
 
1 Attachment(s)
Ca sa fie mai simplu si mai comlex raspunsul citez de pe un site de specialitate poate mai e de ajutor si altora raspunsul :D + poza ca sa fiu mai bine inteles :-P

Ex. de simbolizare: 5 ½ J x 14H2 ET 49
5 ½ = latimea jantei in inch (toli)
J = litera caracteristica pentru forma bordurii jantei
x = janta dintr-o singura piese
14 = diametrul nominal al jantei in inch (toli)
H2 = profilul jantei
ET49 = adancimea de comprimare: 49mm

akaxplode 29-01-08 23:43

Re: Jante Solenza
 
am si eu o intrebare .....daca imi cumpar 4 jante ATS ...si le pun direct pe masina ...mai trebuie facute modificari ...ca sa stiu la ce ma astept :D (15")

Cristty 30-01-08 08:03

Re: Jante Solenza
 
akaxplode pai spune ce masina mai intai ca sa stim ca iti spunem.Daca Ai solentza si vrei sa iti pui jante pe 15 nu iti mia trebe nici o modificare.Vezi sa fie dinstanta dintre prezonae aceasi iar caucicurile ar fii bine sa fie un 186/65/15 sau daca vrei ceva mai de fitze iti pui un 195/55/15 numia ca cele din urma te vor zgudui mia tare.

akaxplode 31-01-08 20:47

Re: Jante Solenza
 
Da ..am solenza ....zici ca sunt mai bune cauciucurile 186/65/15 ??? .....adik astea sunt mai inalte un pic ....nush dak m-am exprimat corect

Cristty 31-01-08 21:22

Re: Jante Solenza
 
da.sincer la ce gropi sunt in ro ar fii mai bune.Eu am avut 185/65/15 si am fost super multumit.amortiza mult mai bine gropile si nu risti sa iti strici nici janta.Acum mi-am luat 195/55/15 si ma zguduie binisor si sansele sa imi strica vre-o janta sunt mult mai mari doar ca arata un pic mia bien si sta un pic mai bine pe viraje.Acum de depinde de fiecare.Fitze dar strici pivoti plus janta plus cauciuc sau normale si mergi linsitit.

akaxplode 31-01-08 21:29

Re: Jante Solenza
 
aha ......dar mai am o intrebare .....niste jante ats ...de unde iau si eu?? :P:D ca am tot cautat ...si gasisem la cineva decat 2 jante .....da le-a dat :((:(( :P ....

Kenwood2007 04-02-08 16:11

Re: Jante Solenza
 
La jante de 15" pe Solenza ar fi bine sa te interesezi daca iti atinge mult, pentru ca sigur iti va atinge cand dai de volan la maxim in parti ... Ca sa nu mai zic de momentele in care masina va fi incarcata si se face balans ...
La 15" trebuie facut compromis la marimea talonului ...
Eu zic sa te interesezi foarte bine, sa nu ajungi sa dai banii degeaba si sati para rau. 185/65/15 sigur iti vor crea probleme. Pe un alt forum se discuta de asa ceva, avea un tip jante pe 15 pe solenza, dar avea cauciucuri gen 195/50/15 ...
Arunca o privire aici http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

akaxplode 06-02-08 21:43

Re: Jante Solenza
 
am auzit si eu ca tre sa mai modific ceva ......parca era vb de planetare sau nush ....nu mai tin minte .....pana mea ...sa dus visu meu cu jante de 15" :((:(( ....imi placea fff mult ....si balansul acela fa-ma si pe mine sa inteleg ...e vb cand iei viraj sau e altceva ....nush dak intelegi ce am spus :D

brambus 08-02-08 11:12

Re: Jante Solenza
 
Sal,

Iti recomand daca tot vrei jante pe 15" un cauciuc 185/55 sau 185/50 dar sunt mai scumpe. La talon de 65 pe jante de 15 iti atinge sigur in bracaj pe fata si la balans spate.


All times are GMT +2. The time now is 00:12.

- Copyright 2026 4Tuning