Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-09, 10:54   #16
Manson
Virtual Tuner

Stage 5
 
Manson's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,767
Member of:
[Virtual Tuning]
[DAEWOO]
[Design Team]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

gata cu vorbele sa te vedem la treaba...ca de vorbit vorbeste oricine
Manson is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 12:12   #17
flocea_ro_ab
Dacia Driver

Stage 5
 
flocea_ro_ab's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 706
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

buna idee si eu eram curios de o dacie tractiune spate, doar spate. erau niste modele mei vechi ceva de genu 90 cu 4 faruri, are cineva la bunicamea papuc si trage spatele. cara paine cu el. la papucu ala daca-i pui un motor de 135 cp f16 crederi ca nu ar trage?
flocea_ro_ab is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 14:56   #18
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

pai in primu rand nu ma apuc io de pick up , sau poate ca o voi face , in al doilea rand m-am interesat astazi mai in amanunt si intradevar cu transmisia originala nu faci treaba ( spargi grup , cutie erc) si nici cu puntea spate , dar am mai aflat intradevar ca exista o mare posibilitate de a face tractiune spate din pick up , cu o noua transmisie , cardan , si punte si bineinteles motor , care poate varia in acest caz , mai pe larg cam tot ce are tractiune spate , probleme ar aparea la lungimea cardanului si nu la amplasarea acestuia.
Tractiunea spate la pick up din 90 e posibila doar in 2 moduri , ori chiar e numa spate , ori se intampla ca la astea mai noi si se strica vacumul si ori nu merge ori cand cuplezi merge doar spatele. Nu stiu nimic despre dacia pick up din 90 , dar o sa ma interesez.
bafta
__________________
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 17:11   #19
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

Acum 5 ani cred, in service la ilioara in bucuresti era un papuc modificat pt asa ceva .Propietarul era plecat afara sa caute un motor pentru masina . Daca este cineva care stie despre ce vorbesc sa ne spuna si noua ce sa mai intamplat cu acea masina .
deniel is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 18:47   #20
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

F16 si F7p sunt unu si acelasi....
faustino is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 19:12   #21
flocea_ro_ab
Dacia Driver

Stage 5
 
flocea_ro_ab's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 706
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

Quote:
Originally Posted by Bengy_BLS View Post
pai in primu rand nu ma apuc io de pick up , sau poate ca o voi face , in al doilea rand m-am interesat astazi mai in amanunt si intradevar cu transmisia originala nu faci treaba ( spargi grup , cutie erc) si nici cu puntea spate , dar am mai aflat intradevar ca exista o mare posibilitate de a face tractiune spate din pick up , cu o noua transmisie , cardan , si punte si bineinteles motor , care poate varia in acest caz , mai pe larg cam tot ce are tractiune spate , probleme ar aparea la lungimea cardanului si nu la amplasarea acestuia.
Tractiunea spate la pick up din 90 e posibila doar in 2 moduri , ori chiar e numa spate , ori se intampla ca la astea mai noi si se strica vacumul si ori nu merge ori cand cuplezi merge doar spatele. Nu stiu nimic despre dacia pick up din 90 , dar o sa ma interesez.
bafta
trage doar spatele.
flocea_ro_ab is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 19:41   #22
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

Quote:
Originally Posted by Bengy_BLS View Post
pai in primu rand nu ma apuc io de pick up , sau poate ca o voi face , in al doilea rand m-am interesat astazi mai in amanunt si intradevar cu transmisia originala nu faci treaba ( spargi grup , cutie erc) si nici cu puntea spate , dar am mai aflat intradevar ca exista o mare posibilitate de a face tractiune spate din pick up , cu o noua transmisie , cardan , si punte si bineinteles motor , care poate varia in acest caz , mai pe larg cam tot ce are tractiune spate , probleme ar aparea la lungimea cardanului si nu la amplasarea acestuia.
Tractiunea spate la pick up din 90 e posibila doar in 2 moduri , ori chiar e numa spate , ori se intampla ca la astea mai noi si se strica vacumul si ori nu merge ori cand cuplezi merge doar spatele. Nu stiu nimic despre dacia pick up din 90 , dar o sa ma interesez.
bafta
sub nici o forma nu se poate face nimik cu puntea si grupul masinii original..
cand lucram la service am vazut axuri planetare torsionate si rupte pe papucuri... deci daca cu motorul original rupi planetare... da` pai cu 135 cp.
trebuie sa gasesti alta punte care s-ar potrivi....si la fel si cu cutia...
eu m-am referit mai mult la faptul ca nu sunt sincronizate fata cu spatele... deaia nu pot merge cu viteze mai mari de 45 kmh...
tu poti sa o blochezi sa mearga permanent... dar rotile de pe spate se vor invrati mai incet sau mai repede... depinde.

si ca stabilitate recomand papucul cu 5 locuri!
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 20:51   #23
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default

Quote:
Originally Posted by faustino View Post
F16 si F7p sunt unu si acelasi....
daca te uiti mai atent intru-unul din posturile mele de mai sus am precizat treaba asta

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
sub nici o forma nu se poate face nimik cu puntea si grupul masinii original..
cand lucram la service am vazut axuri planetare torsionate si rupte pe papucuri... deci daca cu motorul original rupi planetare... da` pai cu 135 cp.
trebuie sa gasesti alta punte care s-ar potrivi....si la fel si cu cutia...
eu m-am referit mai mult la faptul ca nu sunt sincronizate fata cu spatele... deaia nu pot merge cu viteze mai mari de 45 kmh...
tu poti sa o blochezi sa mearga permanent... dar rotile de pe spate se vor invrati mai incet sau mai repede... depinde.

si ca stabilitate recomand papucul cu 5 locuri!
pai asta e si ideea , tragand concluzia ca nu merge facut nimic cu mecanica de dacie , schimbata cea de dacie si pusa alta care sa reprezinte doar tractiune spate


Te rog sa folosesti functia Edit !

Last edited by Daniel_Toa; 17-03-09 at 06:06.
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 20:56   #24
Dan TBCuuu

Stage 5
 
Dan TBCuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 358
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

frate io conduc un papuc 1.9D 4X4 si ii huruie cardaniu in draci si asta de la doar 62 d cai si tu vrei sa pui 136.....
ar fi ceva...
sunt si eu curios cum au mai zis niste baieti cum o sa sincronizezi tu puntile pt viteze mai mari...
succes........
Dan TBCuuu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 20:58   #25
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

nu stiu , cred ca o sa ramana batuta in cuie faza cu tractiune spate . maine aflu daca este un anume cineva (prieten) sa faca treaba asta
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 21:41   #26
flocea_ro_ab
Dacia Driver

Stage 5
 
flocea_ro_ab's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 706
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

incearca doar tractiune spate. este dacie papuc catre trage doar spatele.
flocea_ro_ab is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 21:42   #27
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

mah mai e si treaba cu aderenta, ce aderenta ai pe puntea spate la un papuc in 2 locuri gol? deci degeaba ai 4x4 daca greutatea in mare parte apasa pe fatza, puntea spate o sa fie de forma, papucu e gandit pt offroad 4x4.....mi se pare aiurea sa vrei sa faci din asa ceva o masina de linutze, mai bine pui motoru pe o dacie normala
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 21:43   #28
flocea_ro_ab
Dacia Driver

Stage 5
 
flocea_ro_ab's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 706
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

pui 2 saci de ciment si ai rezolvat problema
flocea_ro_ab is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 10:57   #29
Bik3rBoy

Stage 5
 
Bik3rBoy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,238
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

Parerea mea e ca s'ar descurca si doar cu tractiune spate daca ar fi lasata destul de jos si cu niste cauciucuri late...
Bik3rBoy is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 11:59   #30
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Dacia Pick-up 4X4 motor 1.8 16v F16.ie

s'ar descurca cu spatele daca ar avea un grup mai rezistent,planetare fuzete,altfel degeaba.papucu cu tractiune spate e varza,am pus o data 2 tone pe el si s'a deplasat nu stiu cum pinionu de atac,o data am plecat mai tare cu el si am rupt satelitii in grup
razvanell is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -