Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-09, 01:20   #31
Nebun4ever

Stage 4
 
Nebun4ever's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 262
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Xenon pe dacie?

la o dacie 1300 care are "lumini de lanterna", daca ii pun instalatie xenon e vreo problema? temperatura din far? trebuie ceva modificat la instalatia electrica? relee ceva?
multumesc pt raspunsuri!
__________________
1.9 tdi alh...
Nebun4ever is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 08:43   #32
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Xenon pe dacie?

Daca citesti cateva mesaje anterioare ai sa vezi ca ai nevoie de si relee .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 09:01   #33
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Xenon pe dacie?

http://www.auto100.ro/products.php?id=1334
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 09:42   #34
Nebun4ever

Stage 4
 
Nebun4ever's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 262
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Xenon pe dacie?

crede-ma ca am citit tot, dar toata lumea isi da cu parerea, nu e nimic concret... mai ales ca toti necunoscatorii se baga in seama. asta e principala problema pe un forum. Eu nu stiu, nu vorbesc aiurea de dragul a vorbi, a avea posturi, etc. Am citit mai devreme ca pui becuri imitatie de xenon si sunt aproape la fel...cum poti sa afirmi asa ceva? niste amarate de becuri de 20 ron care pe deasupra consuma si mai mult si au lumina si mai proasta...
unul ca trebe schimbata sticla la far, altu ca nu, be consuma mai putin si nu trebuie releu, ba ca se mareste consumul si trebuie, eu ce sa inteleg???
multumesc pentru raspuns!

Last edited by Nebun4ever; 02-02-09 at 10:10.
Nebun4ever is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 17:56   #35
neutrino006

Stage 3
 
neutrino006's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 149
Member of:
[DACIA]
Default Re: Xenon pe dacie?

M-am interesat, si din punct de vedere tehnic, si din punct de vedere legal, ca doar mi-a trecut si mie prin nuca mea de creier sa-mi montez asa ceva...
Acuma, din punct de vedere tehnic, in functie de dimensiunile farului si numarul lor, se poate adapta xenonul. La cele cu 4 faruri e mai simplu, deoarece se folosesc pe cele exterioare beculete de 35W, iar pe cele de faza lunga merg de 55W. Comanda aprinderii se realizeaza cu releu, instalatia insa nu necesita curent mare de comanda, asa ca sunt cazuri in care se pot lega cablurile direct din blocul de lumini. Insa la farul simplu e o problema: modalitatea de a schimba faza scurta cu cea lunga si invers. Si aici eu zic ca nu are rost sa se cheltuiasca o gramada de bani pentru xenon pe dacie, ca instalatiile mai ieftine oricum nu se pot adapta corect (sistem de ghidare electromagnetic, focalizare pentru distanta, etc...). Si automat ajungem la partea legala, care la noi zice asa: "Daca vehiculul nu este omologat cu instalatie pe xenon, se interzice punerea in circulatie a respectivului vehicul".... PFFFTTTTTT!!! Din punctul meu de vedere, xenonul nu a fost inventat degeaba! Asigura o lumina mai puternica cu un consum mult mai mic, solicitand astfel mai putin atat instalatia masinii, cat si conducatorul! Pe langa asta, un dispozitiv de iluminat pe baza de xenon reglat cum se cuvine, se poate monta si pe un trabant! Avantaje net superioare, nu doar de moft! Dar suntem in Romanica, si asta ne papa si timpul si banii
Parerea mea, nu dau cu parul....
Edit: Si sa nu uit!!! Nu va luati niciodata halogene cu balonul albastru inchis, ca la drum lung noaptea nu o sa mai vedeti nimic pe strada! Stiu, din proprie experienta! Este o lumina filtrata, nu cu emisie naturala, deci vede doar pisica la lumina aia, mai ales daca e si soseaua uda! Nu mai stiu oamenii ce sa inventeze ca sa ia banii de pe aia mai saraci (asa ca mine)

Last edited by neutrino006; 05-02-09 at 17:58.
neutrino006 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 14:02   #36
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Xenon pe dacie?

Am citit tot ce sa scris pana acum pt ca si pe mine ma intereseaza sa imi pun ceva becuri care sa imi lumineze mai tare.Am o dacie cu faruri duble si nu sunt multumit deloc de lumina pe care o dau farurile.La inceput am schimbat complect farurile in speranta ca daca pun aletele noi e mai buan oglinda si lumineaza mai tare,m-am inselat insa,absolut nici o schimbare.Ma batea gandu sa imi montez o instalatie xenon dar e foarte scumpa pt bugetul meu,asa ca am tot umblat dintr-un magazin de piese auto in altu' si am cautat becuri mai puternice.Am gasit ceva becuri halogen care la acelasi consum dau o lumina cu 60% mai puternica,asa mi-a spus vanzatorul (fiecare isi lauda marfa).Aceste becuri erau marca Osram si costau 25 RON bucata.Am pus mai jos o poza cu acele becuri.Ce spuneti,se merita sa fac aceasta investitie?sau sa cumpar din piata ''halogene'' dinalea cu tenta albastruie ( ca simple nu sunt) la 20 RON 2 bucati?Astept pareri.Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	17955595-3-500_500.jpg
Views:	357
Size:	22.6 KB
ID:	784151  

Last edited by adi.schumi_tm; 07-02-09 at 14:12.
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 15:36   #37
adyamg

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 53
Default Re: Xenon pe dacie?

@adi.schumi_tm am un prieten care a pus Philips VisionPlus pe o dacie papuc si se vede diferenta .... lumineaza foarte bine ... dar bineinteles ca plusul de lumina nu e de 60%.
Eu personal folosesc Xtreme Power insa nici la astea nu cred sa fie un plus mai mare de 10-15%.

Last edited by Daniel_Toa; 07-02-09 at 17:14.
adyamg is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 17:04   #38
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Xenon pe dacie?

asta incercam sa le explic si eu..da ei nu..betmen betmen
xenonul e facut pentru faruri cu lupa...ca o exceptie se poate pune si pe faruri cu sticla clara, pentru ca nu disperseaza lumina in toate directiile , dar atunci trebuiesc reglate foarte bine farurile
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 17:08   #39
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Xenon pe dacie?

Quote:
Originally Posted by adyamg View Post

@adi.schumi_tm am un prieten care a pus Philips VisionPlus pe o dacie papuc si se vede diferenta .... lumineaza foarte bine ... dar bineinteles ca plusul de lumina nu e de 60%.
Eu personal folosesc Xtreme Power insa nici la astea nu cred sa fie un plus mai mare de 10-15%.


Multumesc mult de raspuns
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 19:31   #40
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Xenon pe dacie?

mah io nu vb prostii , pe dacia zambet cu xenon se vede foarte clar si f bine , chiar daca e cu sticla de fabrica , reglajul a ramas la fel ca inainte si bat f bine fara sa deranjeze prea tare , asa ca nu va mai dati cu parerea aiurea ca nu e chiar asa , si + de asta xenonul nu e facut pt lupe , ca daca pui becuri de 100w pe lupe ai lumina aprox ca pe xenon , incercati la bmw e30 sa vedeti k am dreptate. instalatia xenon e facuta ca sa consume mai putin (35-55w) iar lumina sa fie net superioara
__________________
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 21:00   #41
adyamg

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 53
Default Re: Xenon pe dacie?

Cu exceptia unor modele mai vechi din 2000 ...2001 care aveau far cu oglinda(erau francezi .. ce mai) nu prea se pune xenon pe alte faruri decat cele cu lupa.
Ca sa iti mai dai seama de cine vb aiurea ... si becurile de 100w sunt ilegale!!!
Si mai pot sa iti garantez ca nu consumul redus de curent a fost in gandul celor care au inventat becele cu xenon.
Si intradevar xenonul nu e facut pentru lupe ... ci lupele pentru xenon la fel si farul este facut special pentru xenon, pntru a nu se marui de la lumina produsa ... da ce zic eu ca la farurile alea nu mai conteaza daca mai fac si o cataracta important e sa bata pe albastru ca e cul!!
O alta chestie ... toate instalatiile de fabrica vin la 4300K ... pun pariu ca voi vreti\aveti 6000 sau mai in sus ... chiar daca pe conditii nefavorabile nu o sa mai vedeti nimic.
adyamg is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 01:26   #42
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Xenon pe dacie?

dap , asta in mare parte asa e , dar reglate farurile cum trebuie e ok , 4300k e ideal , lumina perfecta pt timp de noapte si ceata ideala , la valoarea asta s-a masurat din cate stiu... deci, nu inteleg care e ideea cu 6000k? dak ai 6000 esti smecher ca-s de alta culoare? , aia e prob fiecaruia dar recomandat e 4300
Bengy_BLS is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 22:54   #43
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Xenon pe dacie?

Eu am avut pe dacie montata instalatie bixenon si nu a trebuit facuta nici o modificare. Treaba cu striatiile de pe sticla este o poveste, urmariti striatiile de pe far sa vedeti cam cum bate.
__________________
VAND CAUCIUCURI SH & RESAPATE ADUSE DIN ITALIA/GERMANIA/FRANTA APROAPE ORICE DIMENSIUNE

Tel: 0765.609.309
id mes
andreidumitrachi
eu is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 00:58   #44
styx

Stage 2
 
styx's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 34
Member of:
[FORD]
Default Re: Xenon pe dacie?

Quote:
Originally Posted by A L E X View Post
Ca idee, ce mica este diferenta intre xenon si becuri normale....
bai imi vine sa va strang de gat pe voi astia de va puneti xenoane in proiectoare, prostie si nesimtire mai mare ca asta efectiv ca nu poti sa exprimi prin nici o alta modificare adusa masinii !

iti doresc sa le tii cat mai mult pe masina pt ca sigur o sa orbesti pe cineva suficient de rau incat sa intre frontal in tine!
styx is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 18:07   #45
adyamg

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 53
Default Re: Xenon pe dacie?

asta da urare!! Cred ca unii si-ar monta oriunde ... numai sa aibe xenon!

Last edited by Ja_Rule; 13-02-09 at 18:37.
adyamg is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -