Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Masina mea Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-11, 10:42   #1
AARES

Stock
 
AARES's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Member of:
[Mitsubishi]
Default MITSUBISHI PAJERO SPORT 2,5 116 CP. model 2006

L-am cumparat in 2009 cand a terminat leasingul de la o firma romano-germana aveau vre-o 22 de buc. avea 64 000 de km. acum am facuti 89000 , pana acum iam schimbat bateriile , o bujie incadescenta , si dupa un drum in delta dunarii [ chilia veche ] a trebuit sa i strang barele de torsiune deoarece se slabisera si se auzea un scartait inervant , bucse schimbate la bara de stabilizare si bucsa care fixeaza diferentialul de sasiu ,schimbul de ulei si filtre la 10000 de km , ulei numai mobil 15w-40 , consumul pana in prezent ca in cartea tehnica a masini 9 afara 13 in oras mediu 10 , in afara de mentionat ca ce este peste 100 km/ora e cu totul alt consum cu cat creste viteza peste 100 km/h creste si consumul , cu tractiunea numai pe spate necesita atentie pe carosabil umed datorita cuplului mare ,viteza recomandata de producator in certificat este de 148 km/h eu am mers si ci 165 km/h si mai era loc si de mai mult , mult mai mult .
Se comporta excelent pe off road chiar si la viteze foarte mari , ataca santuri adanci si planuri cu unghi foarte mare de inclinare fara nici o problema toate acestea datorita barelor de torsiune si barei stabilizatoare pacat ca nu le-au folosit si la modelele noi si sau prostit cu arcuri pe amortizoare si perne de aer la modelele noi Pajero si L 200 castigand confort dar perzand la fiabilitate .

Pentru cunascatori am 2 intrebari :
-Cand se schimba distributia si ce anume se schimba ?
-De ce cand e la neutru pe loc si o turez nu se tureaza mai mult de 1800 de turatii peste aceasta cota refuleaza ?

Last edited by AARES; 09-09-11 at 10:46.
AARES is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 19:17   #2
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI PAJERO SPORT 2,5 116 CP. model 2006

pacat ca nu are distributie pe lant.
la consum nu ai ce sa faci, este ditamai fierul, papa mult. mai ales la plecarea de pe loc...
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -