Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUBARU > Masina mea Subaru

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-05, 03:31   #1
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default 2005 Subaru Legacy GT

Am descoperit intimplator acest website...si l-am gasit mai de sufletul meu. Va rog sa ma scuzatzi daca cumva nu trebuia sa postez aici.

Nu am cine stie ce masina. De altfel, pe un alto forum cu o adresa care se termina in .ro mi s-a spus de altfel ca e o masina comuna, a saracului, a muritorului de rind si ca trebuie sa ma consolez ca nu am avut bani de ceva mai bun si mi-a luat un \"semi-hirb\" japonez.

Eu locuiesc la Chicago, in America, deci voi masina asta nu o putetzi vedea in Europa pt. ca este complet diferita de ce se vinde pe acolo. (motor, cutie de viteze, optziuni). Si mai imi cer scuze in prealabil...e posibil sa mai amestec din cind in cind si cuvinte in Engleza...

2005 Subaru Legacy GT
2.5 L H4
turbocharged, intercooled
5 speed manual
stock - 250 HP
stock - 250 lb-ft torque
culoare Obsidian Black Pearl
Jante 17 inch
automatic dual zone climate control
heated sport seats
heated windshield wipers
heated side mirrors
Timpii de acceleratzie 0-60 mph (100 kph) stock 5.6 sec (per Motor trend)


Am mai multe chestii facute la masina.

Legacy GT este foarte populara in USA...vinzarile in luna Octombrie 2006...7012 bucatzi. Se fabrica la 200 km de mine in Lafayette Indiana. Masina m-a costa 26,500 cu tot cu taxe dar am asteptat-o 3 luni.

Citeva poze

Clubul Local in May 2005 - Schaumburg IL. Acum am crescut la vreo 20. Exista si un site dedicat acestei masini cu vreo 20,000 de membrii reali, zeci de site-uri de tuning care ne cer banii.



Moi




Si afirmatzia unui prieten intilnit - culmea - pe un alt website de masini romanesc care mi-a condus masina week-endul trecut. Dar care traieste \"relativ\" aproape.

Quote:
Originally Posted by \"Iulian HondaFan\"
Ah, si astazi am avut ocazia sa conduc Legacy-ul lui F1anatic... e o mica bestie. are clar un nr. semnificativ de ponei in plus fata de varianta stock ( estimatia mea undeva intre 280 si 300CP si un cuplu cu care poti rupe tractiunea si la 4 roti intr-a 2-a, oricum cuplul stock este 339Nm).

Legacy-ul are clar o personalitate a lui, este o experienta deosebita pe care nu o poti gasi la un A4 2.0TFSI quattro cu 10000$ mai scump... Audi are altceva in plus dar adrenalina Legacy-ului lipseste... in plus aceasta adrenalina vine fara sa te muste la comfort ( zgomot redus si placut, boxerul suna deosebit de orice alte motoare, suspensii comfortabile dar cu tinuta buna la demaraje si frane, spatiu berechet, scaune sport suportive). It is worth every penny!

parerea mea ca Subaru a facut o greseala de marketing neoferind aceasta motorizare si in Europa...

pentru mine A3-ul a fost optiunea care imi ofera si sportivitate (mai putina) dar mai mult comfort/rafinament si economie (dobanda redusa, consum mai mic plus valoare reziduala o idee mai buna)...


Eu unul am ramas dezamagit cu modul de abordare al problemelor, cu philosophia, prejudecatzile si modul invechit de gindire de pe alt site. Sper sa imi gasesc aici o \"casa\", unde pot discuta despre masini cu oameni maturi, care pot conversa si dezaproba fara a recurge la insulte, bascalie, persoane care
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 06:17   #2
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

bine ai venit printre noi ne bucura ca exista romani care locuiesc pe alt continent si prefera sa scrie tot aici ''acasa'' avand de ales acolo dintr-o puzderie de situri specializate pe tuning si o mecca a masinilor tunate
, ma mira faptul sa aud ca alte persoane de pe alt forum din ro poate sa spuna asa ceva despre un SUBARU legacy GT
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 11:23   #3
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default

Nice car you have there F1anatic. Felicitari!
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 11:34   #4
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

iar tu

cand vii prin .ro sa te dau cu harbul meu ?

auzi tu , doar stage 1 ...
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 11:39   #5
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: 2005 Subaru Legacy GT

Quote:
Originally Posted by \"f1anatic\"
\"semi-hirb\" japonez.
Hai ca esti dragut... Si... ala care-a ca e masina de rand in Romania ar trebui sa se gandeasca la 2 lucruri:

1. ori e Ion Tiriac si... asta e bine;
2. ori e stupid si... asta e rau.

Cu alte cuvinte, s-o stapanesti sanatos! E o masina frumoasa foc (admiram asa ceva in fiecare dimineata, la servici, pana acum vreo 2 luni, cand am ramas somer).

george: de ce am impresia ca, oarecum, va cunoasteti?
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 11:43   #6
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

ne cunoastem de pe celalat forum unde si masina mea este catalogata drept harb japonez ...

si nu carecumva sa zic ceva de bmw ca aia e masina si a mea caruta

cu f1natic ma stiu de ceva timp ... el a avut legacy inaintea mea totusi

si eu hop dupa el , doar un 2.5ica la noi nema 2.5GT iar 3.0R e al naibii de scump
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 12:02   #7
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Userul f1anatic imi pare si mie foarte cunoscut, dar nu stiu de unde. In fine...

Asa ceva mi se pare superlativul absolut, iar d.p.d.v. al aspectului exterior, surclaseaza Impreza WRX STI.

PS: f1anatic, optiunea de upload merge foarte bine si poti uploada cat doresti
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 15:04   #8
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default

Multzumesc pt. primire. George...Sorry bro - de mine nu ai sa scapi niciodata...dar cind ai invadat website-ul celalalt dedicat Legacy-urilor pot spune ca am vazut stele rosii, alb si albastre - ca de 4th July.

Lasind gluma la o parte, sigur ca sint activ si pe alte site-uri de profil din strainatate, dar am si placerea de a vorbi romaneste...

Gabi...crezi ca ne cunoastem de undeva...sansele sint...sa fiu eu...f1anatic este numele meu de internet...peste tot in lumea larga a www in ultimii 10 ani.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 15:47   #9
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

f1anatic: cred ca de pe forumul autoshow te stiu (desi e posibil sa ma insel).

Cat despre modul de abordare al discutiilor... si aici, pe 4tuning, vei intalni oameni mai... redusi din acest punct de vedere. Daca ii iei in seama, o sa te doara capu' mai repede decat te asteptai. Daca ii ignori, va fi bine.

Bafta multa si... inc-o data, s-o stapanesti sanatos pe asta mica si neagra!
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 17-11-05, 21:20   #10
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

f1natic , sa-ti traiasca \"troaca\" si la mai mare , te astept sa mai cresti in stage urile alea ca asa de frumos le zici

legacy GT are un potential foarte bun pt tuning , doar ca la noi in EU nu se importa este pacat .

oricum , cu ceva bani se poate modifica si un 3.0R destul de frumos

pana una alta , eu ma intorc la troaca mea , si sa auzim numai de bine .
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 17-11-05, 21:55   #11
TheMagicPenguin

Stage 3
 
TheMagicPenguin's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 161
Default

Felicitari si din partea mea Foarte frumoasa masina Sa o alergi sanatos... BAFTA
TheMagicPenguin is offline   Reply With Quote
Old 17-11-05, 22:51   #12
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default

Mersi. George...am suficientzi ponei...dupa cum spune si mesterul Iulian - suicientzi sa pierd tractziunea ( AWD) la 4 rotzi in treapta a 2-a pe asfalt uscat. Stai linistit...ca printre ei am si citeva iepe care vor fata mai multzi.

Am decis sa scot informatzia despre citzi am...dar am destui.... (PS uita-te la topic-ul cel mai recent despre air intakes de pe forum-ul \"nostru\"). Poate prinzi ceva idei (este in sectziunea turbo)

Nu intzeleg de ce Subaru nu a adus 3.0 R aici in America...si 2.5 turbo in Europa. Cu toate acestea...noi putem sa spunem ca avem 3.0 R aici...actuala generatzie de Subaru Legacy-Outback sint practic aceeasi masina...si aia vine si cu H6. Sint citziva cutezatori care vor sa puna turbo pe aia (hint: cauta Red Beast). Iar generatzia veche de Outback (pina in 2004 inclusiv) are motor H6, care nu e diferit de actualul.

Noi pe Legacy avem motorul de STi american - plus citeva lucruri in plus - cum ar fi sodium-filled valves. Comparat cu motoarele Euro...cred ca are acelasi potentzial de tuning...daca nu mai bun...pt. ca e tehnologic un motor mai nou..si mai mare (2.0 L acolo fatza de 2.5 L aici). Turbo e cam micutz...si intercooler-ul...cam asta e diferentza. MA rog...engine-tuning-ul diferit.

Oricum...here...be happy (eu nu am ajuns chiar la asa viteza...) Hint...mile nu km

f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 18-11-05, 07:03   #13
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

cam atat ia si 2.5i ul meu
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 23-12-05, 14:06   #14
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"georgeb\"
cam atat ia si 2.5i ul meu intr-un timp de vreo 3 ori mai lung
Ai dreptate.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 09:55   #15
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

Quote:
pentru f1anatic ai incercat sa scoti cele 5,6 din masina ta? Cum ai procedat?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -