Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Masina mea Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-08, 17:12   #1
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default masina mea mercedes w124

salut
cred ca este una din cele mai elegante masini care s-au facut.
spatioasa si sobra, performanta si la ani ei are cam tot ce se poate. numai airbag si sistemele electronice mai nou aparute ii lipsesc.
mitre is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 15:06   #2
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

uite si niste poze cu ea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mert1.JPG
Views:	199
Size:	39.6 KB
ID:	463742   Click image for larger version

Name:	mert2.JPG
Views:	193
Size:	17.0 KB
ID:	463743   Click image for larger version

Name:	mert3.JPG
Views:	155
Size:	26.1 KB
ID:	463744  

mitre is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 15:33   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: masina mea mercedes w124

arata bine. s-o stapanesti sanatos. mai da cateva detalii despre ea..tehnice.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 19:48   #4
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

pai sa incep............
masina este produsa in 1991. este unul din varfurile de serie ale gamei, motorizare diesel 109 CP, la un motor de 3000 cmc - nu ma intrebati ce impozit am. masina este full eleceic de la oglinzile cu degivrare, la inchidere centralizata, trapa, scaune incalzite, faruri reglabile, tetiere reglabile, parasolar luneta, iluminate capota si porbagaj. sigur ca nu mai merg toate dar nu ar fi mare lucru sa le rezolv. cutia este automata un deliciu la aglomeratiile urbane unde efectiv stau cu piciorul pe frana nu pe acceleratie. in rest ce sa zic .......are ABS, incalzirea lichdului de spalare a parbrizului, mp3 player cu 4 iesiri - pus de mine - ...........
cam atat. motorul este schimbat de doi ani cu unul la cota 0 si bagat set motor.
consum rezonabil afara 6,5 la oras cca 9. mai bine ca un Logan ce mai.
daca ,ai vreti detalii intrebati.
mitre is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 21:44   #5
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: masina mea mercedes w124

frumoasa masina
ar trebui sa ne intanim odata toate mercedesurile din oradea
as vrea sati vad odata masina
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 18:10   #6
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

Quote:
Originally Posted by only_4dan View Post
frumoasa masina
ar trebui sa ne intanim odata toate mercedesurile din oradea
as vrea sati vad odata masina
o idee buna sa treaca ploile si sa vedem daca facem o strigare pe net ce adunam.
mitre is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 09:51   #7
Mercedesfan

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 70
Default Re: masina mea mercedes w124

Quote:
Originally Posted by mitre View Post
. cutia este automata un deliciu la aglomeratiile urbane unde efectiv stau cu piciorul pe frana nu pe acceleratie
Vezi ca asa o s-o strici repede....nu se sta cu masina in D si cu piciorul pe frana la semafoare si cozi....daca dureaza mai mult de 10 secunde pana pleci iar e bine s-o scoti pe N si cand pleci bagi iar in D . Si eu am automata....
Daca o tii din frana mult gandeste-te ca ea (cutia) tine apasat ambreiajul in timpu asta si nu e bine, sta fortata...
Mercedesfan is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 12:03   #8
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

Quote:
Originally Posted by Mercedesfan View Post
Vezi ca asa o s-o strici repede....nu se sta cu masina in D si cu piciorul pe frana la semafoare si cozi....daca dureaza mai mult de 10 secunde pana pleci iar e bine s-o scoti pe N si cand pleci bagi iar in D . Si eu am automata....
Daca o tii din frana mult gandeste-te ca ea (cutia) tine apasat ambreiajul in timpu asta si nu e bine, sta fortata...
merci de sfat. nu stiam. asa o sa fac dar eu ziceam ca numai o opresc din cand in cand sa nu il pleznesc pe cel din fata ca se misca coloana ca melcul si masina mea in relanti se deplaseaza incet ca si coloana doar cand se opreste coloana opresc si eu masina si apoi iar o las si .... tot asa. dar nu stiam de chestia asta cu scosul in N. asa o sa fac. inca o data merci.
mitre is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 12:52   #9
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: masina mea mercedes w124

din punctul meu de vedere w124 e printre cele mai frumoase masini fabricate de mercedes.este printre cele mai bine proiectate masini la vremea ei.am o stima deosebita pt acest model

mitre,imi pare mie sau ai probleme cu puntea spate?roata stanga spate sta inegal si prea ridicata.300d nu era varful de gama a seriei,ci 500E.la motorizarile diesel varful de serie era 300td ,motor ce fuge ca unul pe benzina

p.s. poti tine piciorul pe frana si o saptamana cu maneta in D ca nu se intampla nimic.cutia automata nu functioneaza pe acelasi principiu precum cea manuala
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 16:38   #10
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

nu stiu sa am chiar am fost in toamna sa reglez unghiurile cand am schimbat cauciucurile si am schimbat ceva bucsarie pe fata dar pe spate ziceau ceva doar de o bucse scartaitoare dar nu aveam timp asa ca am amanat oricum nu era ceva grav. adica cum inegal? am alta problema cand semnalizez se aprinde faza lunga si pe faza lunga nu merge becul pe dreapta si cum am sarit programarile si nu ma pot duce la electrician ca imi este rusine si altul care sa stie in oradea nu sam cunostinta ma consum in suc propriu.
mitre is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 16:45   #11
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

si cu farurile ca au fost lovite de criblura nu am observat si a intrat apa si partea de jos de la oglinda s-a matuit. asta este ceva sursa ieftina stiti de piese?
mitre is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 23:08   #12
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: masina mea mercedes w124

la ce mecanic umbli cu masina in oradea?
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 18:09   #13
bluebone

Stock
 
bluebone's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6
Default Re: masina mea mercedes w124

mitre, cosumul ala ce l-ai scris mai sus , 6.5/9 e real ??? ca ma bate gandul sa-mi iau un 300 d
bluebone is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 02:29   #14
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

Quote:
Originally Posted by only_4dan View Post
la ce mecanic umbli cu masina in oradea?
la belo pe strada mori
mitre is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 02:33   #15
mitre

Stage 1
 
mitre's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 19
Default Re: masina mea mercedes w124

Quote:
Originally Posted by bluebone View Post
mitre, cosumul ala ce l-ai scris mai sus , 6.5/9 e real ??? ca ma bate gandul sa-mi iau un 300 d
drum de croatia dus intors 6,03 in conditiile in care am mers si cate o ora in coloana cu viteza melcului. mai aleas de la split la dubrovnik si inapoi.

sigur ca asta pe D, daca trec in 2 si 3 si o mai si forjez se duce mult in sus dar in oradea nu ai loc de artisme de astea si eu nu mai sunt pusti sa fac impresii. daca ma crezi bine daca nu nu. si daca iti iei un 300 D nu o sa fii dezamagit fii sigur numai de impozit.
mitre is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -