Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Masina mea Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-16, 18:36   #1
Davidmihailescu

Stock
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 2
Smile Sfaturi Achizitionare Mercedes S Class 320 cdi 2001

Salut, dupa cum scrie si in titlu doresc sa imi achizitionez un w220. Am gasit deja unul, masina unui prieten de familie deci nu ar fi problema de incredere.
Masina are kit amg 2004 - 244 cp. La exterior masina arata bine, mici probleme optice, tevi de esapament amg, jante amg, facelift.
La interior sunt ceva probleme, am observat ca lumina bordului se stinge si se aprinde dar mai mult e stinsa(cat ma costa reparatia?), navigatia nu functioneaza deloc(poate fi de la mufe sau mai mult ca sigur stricata?), magazia de cduri si amplificatorul bose nu sunt conectate, au incercat sa puna ceva magazie digitala, au esuat si nu au mai conectat inapoi piesele. In rest masina zboara, schimba vitezele perfect, nu are sunete ciudate, airmaticul ridica si coboara perfect, celelalte dotari ale masinii functioneaza perfect. Adaug kilometrii 268000 reali.
As dori detalii despre costurile de intretinere, fiabilitate, costurile reparatilor de interior, pot sa mufez singur magazia si amplificatorul? Etc. Multumesc in avans.
Davidmihailescu is offline   Reply With Quote
Old 07-07-16, 01:05   #2
CCCCOR

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 468
Default Re: Sfaturi Achizitionare Mercedes S Class 320 cdi 2001

Salut. In principiu au fost fiabile S-urile...dar mai face figuri cutia de viteze. Asta depinde si de nr. de km.... vecinul meu a avut in 2002 un S600 si in afara de cutie nu a schimbat nimic la ea grav in afara de consumabile. A facut cu ea cam 280 de mii de km...dar cum stim V12 e cel mai fiabil motor de la Mercedes-urile vechi si poate de aceea a rezistat si atat. La 320 banuiesc ca diesel nu stiu cum e. Cum ai norocul. Bafta!
CCCCOR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -