Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-16, 16:03   #1
adamjohnson

Stage 2
 
Join Date: Jun 2016
Posts: 30
Default Honda Civic: Merita Sau Nu?

Buna ziua!
Este prima oara cand sriu pe acest forum desi urmaresc discutiile voastre de multa vreme!
Am si eu o intrebare in cei priceputi in ale masinilor: vreau sa imi cumpar o masina la mana a doua ( pentru ca sunt incepator si vreu sa imi fac asa zisa ucenicie. am carnet de un an de zile dar am condus doar ocazional, destul insa cat sa imi dispara teama de volan)! imi place foarte mult tot ceea ce inseamna honda! merita oare sa imi cumpar o honda civic din 95-98? pretul ar varia intre 4000 si 6000 de eur! de gasit as gasi, nu e problema insa vreau sa stiu daca isi merita banii si eventual cei care mai au asa ceva ce imi pot spune despre fiabilitatea acestor modele? o sa stau cu ea numai prin service uri sau nu?
Stiu care sunt riscurile atunci cand achizitionezi o masina la mana a doua si mai ales una care are deja 10 ani! as vrea si eu o masina noua insa nu prea imi permit in acest moment!
Multumesc!

Tags: hyundai county, toyota yaris 2016, hyundai hd72
adamjohnson is offline   Reply With Quote
Old 21-10-16, 00:26   #2
K4N4Biss

Stage 5
 
K4N4Biss's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 901
Member of:
[Opel]
Default Re: Honda Civic: Merita Sau Nu?

Salutare!
Vorbesc in calitate de posesor de Honda Civic EJ9, 1.4 cmc, e printre ultimele modele de EJ9 fabricate. Masina am cumparat-o din Germania pentru naveta la lucru (150 km zilnic). Am cuparat masina la 134.000km (reali, cu carte service) si acum am undeva la 165.000km, in tot acest timp nu am avut probleme majore la motor. Din Septembrie, anul trecut, pana in momentul de fata am schimbat urmatoarele: filtru aer, ulei, filtru ulei, filtru polen, service clima, bujii, sonda labmda (dintr-o prostie), franele fata si bateria (manopera gratuita, m-au ajutat colegii). Am facut 4 drumuri, tur-retur, Germania-Romania fara probleme. Este un model reusit (de restul modelelor de la Honda nu vorbesc pentru ca nu le cunosc), singurul dezavantaj este suspensia care, dupa mine, e rigida. Colegii, care sunt mecanici, mi-au recomandat aceasta marca. Detin di un BMW e46 318i, an 2003 de care sunt foarte dezamagit, deja am probleme la motor, asta dupa ce am investit o suma mare de bani in masina. Incerc sa scap de BMW si voi mai cumpara o Honda Civic dar generatia a 7a. Nu am stat cu Civic-ul in service-uri, toate cunostintele mele care au avut sau inca detin acest model sunt foarte multumite si spun acelasi lucru: motorul de Honda nu are moarte. Personal, recomand Honda Civic! O zi/seara faina sa ai.

Last edited by K4N4Biss; 21-10-16 at 00:39.
K4N4Biss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -