Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-13, 09:59   #1
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Salut,
A venit timpul sa ma prezint si eu.
Este a 2-a Honda pe care o detin. Sunt fost proprietar de Civic EG4.
Masina este in mare pare Stock - D16Z6, exceptand suspensiile (momentan TA-Technix reglabile)
Am dat jos de pe ea toba sport deoarece prefer sa aud motorul, nu evacuarea
Ca dotari gasim: Aer conditionat functional, geamuri/oglinzi electrice, scaune partial piele care vor trebui retapisate, decapotare manuala
Din fericire nu scoate gram de fum.
Mi se mai aprinde martorul de bord din cand in cand, motiv pentru care saptamana asta ma duc la Honda sa-mi zica exact eroarea.
Daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat pot sa specific ca martorul nu sta tot timpul aprins, se aprinde daca regimul de mers consta in schimbari de viteza dupa 3500-4000 RPM si nici atunci tot timpul.
Urmeaza setul complet de busci in cateva saptamani - courtesy of Magnex265 - Suja 1 Motoring Hard Rubber Bushings, capota vopsita si poate un polish.
Jantele or sa ramana asa pana gasesc ceva pe 16, usor si frumos - pana atunci nu ma indur de ele ca au 6,8 kg bucata
Poze nu am multe... dar am facut ieri cateva pe fuga - sper sa mearga adaugate asa


mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 09:39   #2
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

mic update.... de acum 1 luna
partea buna e ca a iesit deja de la vopsit, saptamana asta se echipeaza... revin cu poze dupa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0040.jpg
Views:	119
Size:	1.30 MB
ID:	2928272  
mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 09:52   #3
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Nasol , spor la treaba ! Intotdeauna mi-au placut del sol`urile...
topser is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 10:01   #4
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Quote:
Originally Posted by topser View Post
Nasol , spor la treaba ! Intotdeauna mi-au placut del sol`urile...
e aproape gata... am gaurit putin buzunarul ca am luat una neinmatriculata sa iau ce-mi trebuia si am si vopsit-o complet dar imi place cum a iesit. o sa pun mai multe poze pe la sf saptamanii cand e gata echipata.
Partea buna e ca nu am avut noi nimic. se sacrifica destul de bine masina ca sa protejeze pasagerii
mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 21:29   #5
TheWizz87

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 75
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

ce ai schimbat la ea?
TheWizz87 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 10:20   #6
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Quote:
Originally Posted by TheWizz87 View Post
ce ai schimbat la ea?
momentan nimic, doar am luat sistemul de reglaj la faruri, niste amortizoare de portbagaj si binenteles bara, capota, radiator clima etc. Am mai luat o teava cu un filtru sport care era pe Y8.
S-au insonorizat aripile, usile, zilele astea montez si suportii de boxe pentru spate.
Urmeaza cand isi revine vremea putin sa sdchimb puntea spate ca sa trec si eu la discuri si inca nu m-am decis daca tin Y8ul pentru ca nu a fost desfacut niciodata, are 150,000 km si un sac de facturi din germania cu ce s-a facut la masina pe parcursul anilor si nu da fum.
Pe de alta parte, Z6le meu e refacut de vreo 6,000 de km asa ca sunt putin in dubii. Oricum, unul din ele o sa fie la vanzare in curand ca umplu curtea degeaba.
mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 21:53   #7
TheWizz87

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 75
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Cand ne-am intalnit la nationala de anul trecut ai spus ca aveai ceva probleme cu ea ,parerea mea este sa faci o verificare amanuntita (mai ales ca ai sansa acum ca s-a intamplat evenimentul asta),e pacat sa investesti in ea daca nu mai te tine,macar cumperi alta si scapi cat de cat de alte neplaceri.
TheWizz87 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 13:02   #8
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Quote:
Originally Posted by TheWizz87 View Post
Cand ne-am intalnit la nationala de anul trecut ai spus ca aveai ceva probleme cu ea ,parerea mea este sa faci o verificare amanuntita (mai ales ca ai sansa acum ca s-a intamplat evenimentul asta),e pacat sa investesti in ea daca nu mai te tine,macar cumperi alta si scapi cat de cat de alte neplaceri.
am scapat de toate neplacerile de atunci .. rebuild motor, schimbat toate bucsile, bielete directie, traseu inox evacuare, de-cat, serpisori etc... cam tot ce m-a suparat
maine cred ca e gata... am ceva poze dupa vopsit dar nu sunt montate bara si farurile
mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 13:53   #9
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: '93 CRX Del Sol ESi (D16Z6) - Red

Finally:


Astept vremea frumoasa si vreo 500 km pentru tire break-in
Pozele nu o avantajeaza... arata mai bine "pe viu"
mindmugger is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -