Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-10, 21:46   #1
porky

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 482
Default '95 Civic EJ2 coupe

Salut,
De foarte mult timp imi doream o Honda iar saptamana trecuta am reusit sa-mi cumpar un Civic coupe EJ2 cu motor de 1.5l-102cp.
Problema este ca scoate fff mult fum alb indiferent daca motorul este rece sau cald. In ziua in care am cumparat masina i-am verificat uleiul care era aproape de maxim dar nu era nimic relevant deoarece motorul era cald... Dupa drumul de la Hunedoara de 400km si inca vreo 200km pana intr o alta localitate am ramas cu joja uscata fara sa mi se aprinda in bord niciun bec. Am trecut pe la un service (de provincie) iar acolo mi au "masurat" sonda lambda care dadea o valoare mult mai mica decat normalul. Mi-au mai spus ca trebuie schimbate simeringurile de la supape(47 lei x 16), garnitura capac supape(21 lei), garnitura de chiulasa(60 sau 171lei), garnitura de evacuare(64lei), sonda lambda cu 4 fire (460 lei).
Eu acum vreau sa gasesc un mecanic care sa mai fi desfacut Honda si sa-i cer parerea despre posibilele probleme pentru ca nu are rost sa platesc toate piesele astea si sa fie de vina numai una. Ideea e ca imi expira nr rosii si trebuie sa trec pe la RAR ca sa i fac deprecierea pt taxa si nu pot din cauza noxelor. O sa i verific sambata PCV-ul ca am inteles ca poate sa fie una din cauze.
Aveti ceva sugestii in leg cu un mecanic sau cunostinte de mecanica/electrica?
Merci anticipat!
porky is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 11:39   #2
ionut_50

Stage 5
 
ionut_50's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 921
Member of:
[Honda]
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

pana nu desfaci motorul nu stii nimik,dar mai mult ca sigur trebuie inlocuite simeringurile de la supape si segmenti daca sunt calati cei de ungere,da si tu spaga la RAR ca treci cu noxele si dupaia vezi cu motorul ce faci(pisele care le-ai enumerat cu preturi nu sunt reala,de exemplu simeringurile nu depasesc 7 ron buc)
ionut_50 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 17:03   #3
porky

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 482
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

Poate stie cineva un mecanic de incredere la care sa ma duc.

Mecanicul la care am fost mi a zis ca cumpar simeringuri originale de Honda pt ca nu i de joaca. Preturile le am luat dintr un singur loc pt ca n avea rost sa ma duc peste tot atata timp cat eu nu stiu sigur ce trebuie schimbat la masina.
Aveti idee cat poate sa coste segmentii?
porky is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 18:51   #4
porky

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 482
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

Astazi am facut "treaba" cu codul becului din bord: mi s-a aprins de 4 ori lung si o singura data scurt. In tabelul de coduri mi a dat: "Code 41 ____ Primary oxygen sensor heater", stie cineva mai pe romaneste in termeni tehnici cum se numeste piesa asta? Nu stiu ce sa cer la magazinul auto, nu de altceva...
porky is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 19:30   #5
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

sonda lambda . deja ai postat pe sectiunea tehnica la threadul cu eroare 41 . gasesti acolo detalii
!41! is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 16:53   #6
porky

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 482
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

am gasit detaliile, maine am sa ma duc la un service Honda sa vad cum sta treaba...
porky is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 19:12   #7
porky

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 482
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

am fost la service-ul Asko de pe soseaua de centura (Pitesti) si mi au facut compresia. au zis ca are compresie de dat si la altele si ca, intr-adevar, trebuie schimbate simeringurile de la supape. Asta a fost, banuiesc, doar o presupunere. Probabil ca pana nu este "deschis" motorul nimeni nu va sti exact. Tot el mi a zis ca nu este nevoie sa se umble la chiulasa pt operariunea asta.. m a mai linistit putin.
porky is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 00:43   #8
ionut_50

Stage 5
 
ionut_50's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 921
Member of:
[Honda]
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

man....nu te speria,masina este buna cu cateva milioane o so readuci la viata,cauta un mecanic bun si repara doar chiuloasa......crede-ma stiu ce vb
ionut_50 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 21:45   #9
porky

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 482
Default Re: '95 Civic EJ2 coupe

Nu am mai reusit demult sa intru pe forum si vreau sa fac un mic update. De curand am reusit sa-i rezolv problemele.
Simeringurile de la supape erau varza si le-am schimbat impreuna cu chiulasa si restul de piese care trebuie inlocuite pentru o astfel de interventie. Am mai schimbat bucsaraia, un brat fata, basculele spate (scumpe), pivot superior stg fata, distributia + pompa apa, uleiul in cutie (10w40), discurile frana fata cu Brembo ventilate, un rulment pe spate(scump) si i-am pus un set de bujii NGK.
Masina merge cum trebuie acum, dar mai am o singura problema. Furtunele de la PCV nu sunt conectate si nici nu stiu unde trebuie introduse...
O sa revin cu o poza, poate ma puteti ajuta voi.
Acum caut o instalatie de aer conditionat. Stiti vreuna?
Merci!
porky is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -