Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-08, 19:32   #16
andrei88tm

Stage 1
 
andrei88tm's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: alfa 147 sexy

felicitari pentru masina
o adevarata bijuterie
andrei88tm is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 23:24   #17
romi

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 147
Default Re: alfa 147 sexy

ce zicetzi de aceasta toba?
am sanse sa pierd mai mult din sunet pe care il face toba actuala sau sa castig ceva in plus?mie imi e sa nu se piarda din sunet,ca se aude bine,dar as dori evacuare dubla,dar asta mi se pare prea sucita
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	toba.jpg
Views:	326
Size:	637.7 KB
ID:	442712  
romi is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 12:37   #18
Vietta

Stage 1
 
Vietta's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: alfa 147 sexy

Super tare !!! Amandoua sunt foarte frumoase..combinatia perfecta !! Sa ai parte de amandoua ...
Vietta is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 12:53   #19
Vietta

Stage 1
 
Vietta's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: alfa 147 sexy

Am inteles ca sunt problematice la motor ..asa este ?
Vietta is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 13:08   #20
romi

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 147
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by Vietta View Post
Am inteles ca sunt problematice la motor ..asa este ?
nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu problematice la motor,din ce cauza?
romi is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 18:58   #21
Vietta

Stage 1
 
Vietta's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: alfa 147 sexy

Mi-a picat distributia la o alfa 147 ..nu aveam 60000 km dar ..am inteles ca daca este mai veche de 4 ani trebuie schimbata neaparat...si mecanicul mi-a spus ca la reprezentanta in cazurile astea nu se mai complica ..iti schimba tot motorul.
Vietta is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 14:15   #22
ko5y-KVL

Stage 2
 
ko5y-KVL's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 30
Default Re: alfa 147 sexy

frumoasa masinuta romi , sa o stapanesti sanatos , e impecabila !

Quote:
Originally Posted by Vietta View Post
Mi-a picat distributia la o alfa 147 ..nu aveam 60000 km dar ..am inteles ca daca este mai veche de 4 ani trebuie schimbata neaparat...si mecanicul mi-a spus ca la reprezentanta in cazurile astea nu se mai complica ..iti schimba tot motorul.
Vietta m-ai pus pe ganduri , deoarece in urmatoarele luni vreau sa plek afara sa-mi iau o alfa 147 1.9 JTD , si din postul tau de mai sus mi-ai lasat un gust amar , la toate se intampla asta ? daca stii mai multe te rog da-mi niste sfaturi sa nu ma pripesc in leg cu ea
ko5y-KVL is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 18:21   #23
romi

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 147
Default Re: alfa 147 sexy

la orice masina daca se rupe distributia in timpul mersului iesi mai bine cu un motor second
romi is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 18:32   #24
romi

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 147
Default Re: alfa 147 sexy

deci ieri mia sosit spoileru din spate de 2-3 luni astept dupa el si sapt viitoare imi ajung pragurile,fetele de usi leam demontat,pregatit pt tapitat piele,vosea lac platita alb perlat ca si cea din imagine(vopsea,lac standox),mocheta cumparat,mai tre sa se ajusteze unele lucruri si apoo la vopsit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P101.JPG
Views:	381
Size:	67.7 KB
ID:	523885   Click image for larger version

Name:	0030_490.jpg
Views:	312
Size:	76.8 KB
ID:	523886  
romi is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 18:33   #25
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: alfa 147 sexy

Mai oameni buni daca cartea tehnica zice clar ca distributia se schimba la 60.000 km sau la 2 ani cum pana mea vrei tu sa schimbi distributia la 4 ani?
Si atata timp cat nu este nimica stricat doar fiindca distributia este prea veche iti schimba tot motorul.looool.
Mai cerceteaza si tu ca au fost cateva cazuri in care nu s-a schimbat distributia la timp si s-a rupt cureaua fapt ce a cauzat indoirea unor supape si astfel o simpla distributie care costa 600 lei(in functie de motor) s-a transformat intr-o cheltuiala mult mai mare(desfacut motor,schimbat supape,schimbat distributie)
Mai cititi si voi inainte de a scrie unel prostii si a induce lumea in eroare.
P.S.distributia e ceva mai problematica la motoarele pe benzina ca la diesel JTD nu am auzit inca pe nimeni sa se planga ca s-ar fi rupt cureaua.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 19:40   #26
ko5y-KVL

Stage 2
 
ko5y-KVL's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 30
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Mai oameni buni daca cartea tehnica zice clar ca distributia se schimba la 60.000 km sau la 2 ani cum pana mea vrei tu sa schimbi distributia la 4 ani?
Si atata timp cat nu este nimica stricat doar fiindca distributia este prea veche iti schimba tot motorul.looool.
Mai cerceteaza si tu ca au fost cateva cazuri in care nu s-a schimbat distributia la timp si s-a rupt cureaua fapt ce a cauzat indoirea unor supape si astfel o simpla distributie care costa 600 lei(in functie de motor) s-a transformat intr-o cheltuiala mult mai mare(desfacut motor,schimbat supape,schimbat distributie)
Mai cititi si voi inainte de a scrie unel prostii si a induce lumea in eroare.
P.S.distributia e ceva mai problematica la motoarele pe benzina ca la diesel JTD nu am auzit inca pe nimeni sa se planga ca s-ar fi rupt cureaua.
ai dreptate HOT , sincer nu stiu ce a vrut sa zica vietta acolo cu distributia , dar daca iti iei masina din afara , automat trebe sa iti schimbi distributia sau in cel mai rau caz te duci la reprezentanta si iti spune daca da sau nu
ko5y-KVL is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 19:42   #27
ko5y-KVL

Stage 2
 
ko5y-KVL's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 30
Default Re: alfa 147 sexy

app , am inteles ca la cel pe benzina se schimba mai rpd decat la cel pe motorina , gresesc ?
ko5y-KVL is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 19:47   #28
romi

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 147
Default Re: alfa 147 sexy

bai fratilor numi stricati topicu
romi is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 18:20   #29
Vietta

Stage 1
 
Vietta's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: alfa 147 sexy

..nu vreau sa ma intelegi gresit , imi place alfa 147 , eram foarte incantat motor de 2.0 si un sunet la accelerare super, mai ales ca este o masina "de fuga" , problema este ca nu aveam mai mult de 50000 de km dar era mai veche de 5 ani si nu i-am schimbat distributia ...si a picat distributia,a trebuit schimbate supapele , chiuloasa.. cureaua era putreda rupeai dintii aia cu degetele. Cand am intrebat mecanicul cam la cat sa ma astept (la bani) mi-a spus ca " astea sunt mai problematice la motor ..trebuie un ax cu came ..etc..ca daca te-ai duce la reprezentanta nici nu s-ar complica cu tine ..iti schimba motorul si termina lucrarea ....daca era vorba de alta marca nu ar fi fost nici o problema .." de asta m-am mirat si eu, si bineinteles ca nu a mai mers ca inainte cost 4500 lei cu tot cu manopera si scotea un zgomot motorul de parca era olcit...se schimba doar cand treceam de 3000. Salut ! si nu vreau sa te descurajez este o masina super !
Vietta is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 18:24   #30
Vietta

Stage 1
 
Vietta's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: alfa 147 sexy

Salut ! Eu am patit-o ..picat distributie ..stricat supapele, chiuloasa..mi-a spus mecanicul ca daca era o alta marca nu ar fi fost o problema ..la astea nu prea se repara ce ti-am spus eu..se schimba cu totul daca as fi mers la reprezentanta ..etc..care este adevarul ? Multumesc !
Vietta is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -