Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-14, 15:26   #1
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default alfa 156 probleme cu cutia semi automata stie cineva???

Salutare am achizitionat de curand o alfa romeo 156 slepspeed si asi vrea sa stiu mai multe despre ea in special cu cutia se aude un un zgomot cand schimbi vitezele e normal?
masina are 189000 km si asi vrea sa stiu la cat daca ar trebui sa i schimb cureaua de distributie .
Ms anticipat.

Last edited by Lawcustoms; 27-03-14 at 15:41.
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 27-03-14, 21:49   #2
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: alfa 156 probleme cu cutia semi automata stie cineva???

Daca nu stii nimic de distributie schimb-o de urgenta, inclusiv pompa de apa.
Incearca o calibrare a cutiei , se face in reprezentante si nu costa mare lucru, poate scapi de acel zgomot.
Distributia la motoarele twin spark se face la 3 ani sau 60.000km , in Romania din cauza conditiilor meteo si a prafului mai devreme de la 60.000km.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 29-03-14, 16:11   #3
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: alfa 156 probleme cu cutia semi automata stie cineva???

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Daca nu stii nimic de distributie schimb-o de urgenta, inclusiv pompa de apa.
Incearca o calibrare a cutiei , se face in reprezentante si nu costa mare lucru, poate scapi de acel zgomot.
Distributia la motoarele twin spark se face la 3 ani sau 60.000km , in Romania din cauza conditiilor meteo si a prafului mai devreme de la 60.000km.


A inceput sa imi arate pe afisaj ca e in viteza 4 si normal e in a 2 inseamnaca e dusa cutia ?
Am sa merg la service dar eu acm sunt plecat din tara si ma intorc peste o saptamana asi vrea sa stiu daca sa mai circul cu ea pana ajung in tara sa merg direct la service aici.
Ms
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -