Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-07, 15:00   #16
saghy

Stage 3
 
saghy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: My Alfa Romeo 147

un pret ne zici si noua?
saghy is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 11:39   #17
BogdanAG

Stage 2
 
BogdanAG's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 58
Default Re: My Alfa Romeo 147

Pai, 8700 neg. Da shi factura ca e pe firma.
BogdanAG is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 23:57   #18
RDi L

Stage 3
 
RDi L's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 125
Default Re: My Alfa Romeo 147

accept si variante
RDi L is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 13:58   #19
ady_xxf

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 17
Default Re: My Alfa Romeo 147

am sji eu o alfa 147....astept sji eu pareri..dar intai sa vad dak reusesc sa pun nisjte poze...ca sunt nou pe forum sji nu prea ma descurc(
cum fac sa pun sji eu nisjte pozeee???plssssssss
ady_xxf is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 18:20   #20
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: My Alfa Romeo 147

Am si eu o intrebare.... este diferenta mare la pretul pieselor intre un bmw/audi/wv golf 4 si alfa 147 ? ca vreau si eu sa-mi achizitionez o masina dupa sarbatori si sunt tentat de alfa 147, la fel toata lumea spunandu-mi ca e de speriat masina mai ales la intretinere. Astept si o parere a unui posesor.
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 00:46   #21
RDi L

Stage 3
 
RDi L's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 125
Default Re: My Alfa Romeo 147

diferentza nu o face intretinerea masinii,ci mana de lucru.Vrei sa-tzi faci masina la alfa in reprezentantza,itzi ia un `bulion` ora de lucru(si in ora aia mai fumeaza si o pipa),si uite asa te costa piesele cu tot,30-60-90 euroi in plus.Asa k mai bine itzi iei piese din import,te duci la un service care-l stii tu ca-i `bunicel`,si iti rezolvi masina acolo(iti mai da si garantie)........care-i prostia la Alfa,sau cum vretzi sai spunetzi,e ca toate piesele sunt `inchesuite`,iar k sa schimbi ceva ce nu tii la indemana,va trebuii date jos `mai mult decat normal`,si asta se masoara in timp,timpu in bani,si uite asa ii mai scumpa intretinerea la Alfa......
RDi L is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 00:53   #22
RDi L

Stage 3
 
RDi L's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 125
Default Re: My Alfa Romeo 147

exemplu de pret ptr piese Alfa:bucse 350 de mii.........curea de distributie cu tot cu role 6 mil 900de mii....mana de lucru: 400de mii respectiv 500de mii
(ptr toate celelalte exista MasterCard ).)
RDi L is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 00:22   #23
High Octane

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 62
Default Re: My Alfa Romeo 147

Mai vazusem pe forum preturi deastea mici, zicea cineva de 650 lei variatorul de faze nou, pai eu estimasem ca mai bag ~ 1000E in ea, acum prind sperante ca nu ajung la 800E
E drept ca lista mea e mai lunga, dar vreau sa dorm linistit noaptea si sa conduc linistit ziua!

Mi-ar trebui asa:

1. set 4 fise bujii
2. placute frana fata-spate
3. discuri frana fata obligatoriu, spate optional
4. bucsi fata
5. variator de turatie (faze)
6. filtru polen, filtru aer, filtru ulei
7. bujii, ulei motor, ulei cutie
8. curea distributie, intinzatoare, fulii
9. o sa incerc sa fiu cat mai explicit: am nevoie de panoul de control pentru geamuri si oglinzi electrice partea stanga, deci doar panoul de plastic cu butoanele, circuitul este ok, de asemenea si led-urile
10. element (ornament) fata-usa stanga, cel din burete, aflat chiar sub geam, e fisurat urat de tot si nu vreau sa il carpesc

Eh, se incumeta cineva la un nr. din 3 cifre exprimat in euro? :P
High Octane is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 00:31   #24
High Octane

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 62
Default Re: My Alfa Romeo 147

Nu pot edita, imi cer scuze pentru post consecutiv, dar vreau neaparat sa mai adaug ceva:

11. pedala de ambreiaj scartie ingrozitor (problema destul de comuna la Alfe)
12. Nu prea imi coboara/urca bine geamurile electrice, o sa consult un electrician pentru asta
13. Nu pot regla farurile. Noaptea umblu doar cu proiectoarele, altfel ma injura toti. Remediul = electrician auto cred
14. Senzorul de airbag volan face pe nebunul (mi-a zis tipul la tester)
High Octane is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 00:49   #25
RDi L

Stage 3
 
RDi L's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 125
Default Re: My Alfa Romeo 147

vezi ce tiam scris mai sus si fa asa.....eu nam stiut ca-ti trebuiesc asa multe,la 800-900 ajungi,dar fara manopera,deci cam la 1000 si un pic,depinde de service-ul la care te duci......succes
RDi L is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 00:52   #26
RDi L

Stage 3
 
RDi L's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 125
Default Re: My Alfa Romeo 147

si sami zici si mie ce ai facut cu geamurile,k nici mie numi merg asa de bine(urca greu,mai ales ala din stanga),am impresia k problema vine din cauza ghderului de la geam,se freak prea tare de el....plm.
RDi L is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 23:48   #27
BogdanAG

Stage 2
 
BogdanAG's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 58
Default Re: My Alfa Romeo 147

Sa imi spuneti si mie solutia la geamuri/faruri ( la mine la un far sa rupt tija de reglare. La ambreaj sa stii k s-ar putea sa fie de vina pompa de la servo k scapa ulei . Eu am schimbat-o si ma costat vreo 3 mil cu tot cu un kit de ambreaj cu placa ceramica pe care am dat 25 de mil dar isi face toti banii
__________________
Alfa 147
BogdanAG is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 10:16   #28
High Octane

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 62
Default Re: My Alfa Romeo 147

Quote:
Originally Posted by BogdanAG View Post
Sa imi spuneti si mie solutia la geamuri/faruri ( la mine la un far sa rupt tija de reglare. La ambreaj sa stii k s-ar putea sa fie de vina pompa de la servo k scapa ulei . Eu am schimbat-o si ma costat vreo 3 mil cu tot cu un kit de ambreaj cu placa ceramica pe care am dat 25 de mil dar isi face toti banii
S-o luam pe rand:

1. La geamuri e simpla treaba: se dau jos fetele de usa, se spala bine de tot macaralele cu solutie degresanta (poate fi si benzina) se ung din nou bine cu vaselina alba, se monteaza inapoi fetele de usi and that's it! Eventual, evitati sa va mai spalati asa des masina pe timpul iernii, eu am observat ca dupa ce o spal (indiferent daca cu uscare sau fara) si peste noapte temp. e la minus, a doua zi iar fac nazuri. Acum merg ok, desi n-am facut inca operatiunea de mai sus, insa urmeaza!
2. Scârţâitul pedalei de ambreiaj de asemenea se rezolva relativ usor, trebuie gresate putin articulatiile/zonele indicate in poza. Imi cer scuze pentru calitatea pozei, nu este facuta de mine, atat poza cat si informatia sunt preluate de pe forumul dedicat Alfa Romeo.

3. Cu farurile cred ca o sa fac o vizita la reprezentanta Auto Italia de la Cluj (cel mai aproape de mine). Am fost cu masina la cel mai "bengos" service din Sebes, se uitat aia la masina ca broasca la sudura, au zis ca tot ce pot sa faca ei este sa o puna pe tester si ca avand in vedere modul in care se manifesta situatia (farurile nu primesc comanda de reglaj cica) pe ei ii depaseste si nu vor sa se implice. So, Auto Italia it is, cu toate costurile de rigoare. Pana atunci am observat (si am fost informat, de asemenea sursa fiind forumul dedicat Alfa Romeo), ca farurile pot fi reglate si manual cu o surubelnita in cruce, ele avand cate 2 suruburi de reglaj fiecare, orizontal/vertical. Nu m-am bagat caci poate fug maine sau vineri pana la Cluj!
High Octane is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 10:23   #29
High Octane

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 62
Default Re: My Alfa Romeo 147

Sorry de post dublu, am uitat poza care trebuia atasata mai sus si nu mai pot edita!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Clutch.jpg
Views:	267
Size:	273.0 KB
ID:	427497  
High Octane is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 14:14   #30
BogdanAG

Stage 2
 
BogdanAG's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 58
Default Re: My Alfa Romeo 147

MIe aia de la un service mi-au spus k`s rupte reglajele de la faruri. Sincer nu stu c sa spun ca nu reusesc sa le reglez nici din interior( incepe sa scoata un zgomot ciudat din farul de pe dreapta daca apas buttonul de reglaj ) Sincer nu stiu c poate fi. O solutie daca aveti.
BogdanAG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -