Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MAZDA > Masina mea Mazda

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-13, 22:33   #1
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Youngtimer Mazda 929 2.0 1981

Am gasit acum 4 ani in Timisoara la un baiat aceasta masina, cu probleme la diferential si parbrizul spart/fisurat(in forma de cap de om pe partea soferului).

Dupa 4 ani, masina a trecut pe la un prieten, apoi a ajuns la mine.


Este generatia a doua a seriei 929, motorizarea benzinara(singura disponibila pe acest model), 2.0 OHC 90CP, carburator simplu corp(actualmente are un Carfil).
Tractiunea este pe puntea spate, care este rigida, ambele suspensii sunt cu arcuri elicoidale.



A avut montat GPL, am 2 instalatii acasa, la fel voi pune si eu dupa ce reusesc s-o repar.
Directia NU este asistata, insa pot spune ca n-am mai vazut/manevrat asemenea directie usoara, cu cateva degete misti volanul si masina nu-i usoara
Interiorul este US style, anii 70, cu butoanse/ornamente cromate.
Am toate actele la ea, inclusiv manualul utilizatorului original si 2 chei.

Rotile sunt 4x114.3 din pacate, daca erau 4x110 ca si la alte modele de Mazda mai mici, schimbam puntea spate, puneam de Ford Sierra 4x108 e foarte aproape de 4x110(independenta, mi-o adapta mesterul meu tinichigiu), insa nu-mi place sa merg cu jante diferite fata/spate.

In compartimentul motor este spatiu suficient sa pui si un motor in V
Aprinderea a fost "up-gradata" cu un model Gotronic

Capota motor se deschide ca si la Dacia 13xx, insa sare singura si se deschide cand o deblochezi din cabina, foarte interesanta este in multe privinte, portbagajul este enorm, rezervorul e situat in spatele spatarului banchetei, rezerva pe fundul portbagajului.

Are stropitori la faruri, oglinzi electrice, tapiterie partial plusata, un volan sport cu 3 spite metalice original si cam atata.


Aspectul exterior este cam jalnic, a fost infoliata pt taxi ilegal(de noapte) si apoi s-a dezlipit totul fara prea multa grija, oricum nu-i nimic ireparabil, nici aripa dr spate care se poate suda unde este "taiata", dar interiorul face toti banii


Prin urmare incerc sa caut un diferential pt ea, poate merge si de pe surorile ei Mazda 626 sau RX-7 doar prima generatie, urmatoarele avand susp independenta.



Acum 4 ani la prima intrevedere





Acum 1 an si mai recente


Last edited by florin_cars; 10-07-13 at 22:47.
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -