Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-10, 20:58   #1
ownage16

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 56
Default bmw 320 benzina

Salut . As vrea sa aflu cam ce ar fii mai bun pentru aceasta masina : chip sau turbina si ce model?
ownage16 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 20:20   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: bmw 320 benzina

In loc sa faceti misto de baiat , mai intai explicatii diferenta dintre cip si turbo si dupa aia faceti misto de el

Cip e echivalentul unei resoftari ... nu vei obtine cine stie ce , ci doar o optimizare a performantelor actuale , un raspuns mai bun al motorului ,un consum mai optimizat in functie de cum o conduci.

Turboul pe de alta parte e solutia pentru cei care doresc sa scoata maximum de performanta din acel motor.

Un cip te ajunge de la 200 la 500 de euro [ depinde de producator etc ]

Un turbo te ajunge pe putin 1000-1500 de euro [ aici depinde de bugetul tau financiar]

Daca e sa o luam logic ..turboul e solutia recomandata , dar asta presupune modificari hardware la motor , intarirea suspensiei , transmisiei etc ca sa reziste la puterea dezvoltata !! Cauta pe forum ca sunt destui useri care si au expus "munca" pe acest forum !!

Un moderator mai bine ar muta acest topic la zona tehnica !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 20:49   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: bmw 320 benzina

Quote:
Originally Posted by ownage16 View Post
Credeam ca aicia nu dau de oameni atat de limitati
Da' tu ai masina aia sau nu? Ca mai stiu unu care-si blestema zilele ca n-are loc de parcare, dar inca nu-si cumparase masina.
Cu respect,
Ionut Nelimitatu'
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 21:09   #4
ownage16

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 56
Default Re: bmw 320 benzina

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
In loc sa faceti misto de baiat , mai intai explicatii diferenta dintre cip si turbo si dupa aia faceti misto de el

Cip e echivalentul unei resoftari ... nu vei obtine cine stie ce , ci doar o optimizare a performantelor actuale , un raspuns mai bun al motorului ,un consum mai optimizat in functie de cum o conduci.

Turboul pe de alta parte e solutia pentru cei care doresc sa scoata maximum de performanta din acel motor.

Un cip te ajunge de la 200 la 500 de euro [ depinde de producator etc ]

Un turbo te ajunge pe putin 1000-1500 de euro [ aici depinde de bugetul tau financiar]

Daca e sa o luam logic ..turboul e solutia recomandata , dar asta presupune modificari hardware la motor , intarirea suspensiei , transmisiei etc ca sa reziste la puterea dezvoltata !! Cauta pe forum ca sunt destui useri care si au expus "munca" pe acest forum !!

Un moderator mai bine ar muta acest topic la zona tehnica !
Mersi pt raspuns si ajutor . M-am mai lamurit si cu ce am mai cautat pe internet. O resoftare cam cu cat ar consuma mai putin combustibil daca acuma face 12L / 100km . Ar ajunge la 10 L / 100km ? . Referitor la caii putere am vazut ca mi-ar da in jur de 15-20 .

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Da' tu ai masina aia sau nu? Ca mai stiu unu care-si blestema zilele ca n-are loc de parcare, dar inca nu-si cumparase masina.
Cu respect,
Ionut Nelimitatu'
Masina e cumparata . O sa fie adusa intr-o saptamana din Germania . Chiar daca am masina nu inseamna ca ma pricep la tuning . Am intrat pe forum aici sa cer pareri si sa vad cum ma ajunta lumea . Cel cu locu de parcare macar gandea preventiv )

Last edited by ownage16; 18-03-10 at 21:11.
ownage16 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 12:05   #5
cristian_cc22

Stage 3
 
cristian_cc22's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 145
Default Re: bmw 320 benzina

Quote:
Originally Posted by ownage16 View Post
Mersi pt raspuns si ajutor . M-am mai lamurit si cu ce am mai cautat pe internet. O resoftare cam cu cat ar consuma mai putin combustibil daca acuma face 12L / 100km . Ar ajunge la 10 L / 100km ? . Referitor la caii putere am vazut ca mi-ar da in jur de 15-20 .



Masina e cumparata . O sa fie adusa intr-o saptamana din Germania . Chiar daca am masina nu inseamna ca ma pricep la tuning . Am intrat pe forum aici sa cer pareri si sa vad cum ma ajunta lumea . Cel cu locu de parcare macar gandea preventiv )
daca tot suntem din acelasi oras poate ne prezinti si noua achizitia???

Last edited by cristian_cc22; 23-03-10 at 12:13.
cristian_cc22 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 12:10   #6
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: bmw 320 benzina

vad ca esti din giurgiu....in primul rand daca ai 18 ani iti recomand sa inveti sa schimbi viteze si pe urma modificari de nfs...poate ne prezinti si noua masina intr-o seara...
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 13:54   #7
ownage16

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 56
Default Re: bmw 320 benzina

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
vad ca esti din giurgiu....in primul rand daca ai 18 ani iti recomand sa inveti sa schimbi viteze si pe urma modificari de nfs...poate ne prezinti si noua masina intr-o seara...
Srry am corectat . Nu sunt din giurgiu
ownage16 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 13:59   #8
cristian_cc22

Stage 3
 
cristian_cc22's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 145
Default Re: bmw 320 benzina

Quote:
Originally Posted by ownage16 View Post
Srry am corectat . Nu sunt din giurgiu
cum sa gresesti ?????in fine cum spui tu dar e pacat de oamenii astia care chiar cred ce scrii tu si se chinuie sa iti raspunda
cristian_cc22 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 10:07   #9
cristian_cc22

Stage 3
 
cristian_cc22's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 145
Default Re: bmw 320 benzina

hahahah ce tare e omu prima data cand a postat a scris ca e din giurgiu cand l-am intrebat noi giurgiuveni cate ceva a modificat si a scris ca e din constanta ........acum e din dorohoi (asta asa ca sa nu il mai intrebe nimeni nimik dar daca apare cineva din dorohoi????sunt curios unde se mai muta)
__________________
Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrica !!!
cristian_cc22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -