Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Masina mea Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-07, 00:43   #1
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Peugeot 405 Inceput

De Ieri mi-am luat un Peugeot 405 si normal ca nu am de gand sa il las asa vreau sa fac ceva simplu si frumos din el (nu classic), de aceea am deschis acest topic asteptand sfaturi de la voi care sunteti mai priceputi .....Pt. Inceput cand nu dispun de f multi bani o sa ii vopsesc tot ce e negru pe el sa il las dintr-o sing culoare si o sa ii rezolv probleme tehnice cu care l-am luat amortizoare spate trb schimbate, prima toba scoate un zgomot f urat si franele astea o sa le rez maine plus alte cateva minore .... O sa pun pozele care i-au fost facute inainte sa ajunga la mine pt ca nu am avut cand sa ii fac eu acum mai bune astea sunt prea de aproape.... Astept Sfaturi ......
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0001.JPG
Views:	180
Size:	1.47 MB
ID:	391314   Click image for larger version

Name:	IMG_0004.JPG
Views:	203
Size:	2.10 MB
ID:	391315  
Attached Images
File Type: jpg IMG_0002.JPG (1.47 MB, 35 views)
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 19:48   #2
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Smile Re: Peugeot 405 Inceput

Presupun ca o sa fie alba toata sau ai de gand s-o vopsesti altfel
Ai putea sa-i pui folie,cu toba ai zis ca rezolvi,poate o evacuare mai faina daca e cazul iar restul de pinde ce vrei sa-i faci..daca mai adaugi ceva ..un kit simplu sau o lasi asa..poate ai mai multe planuri pentru interior.Ar trebui sa mai pui poze cu masina.Spor la treaba Sa-ti traiask
__________________



Vand KITURI XENON la preturi avantajoase
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 02:06   #3
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

azi am crecut ca rez multe si nu am rez nimik am o problema cu masina daca ii dau mai mult de 100 incepe sa tremure toata si daca pun frana da sa sara dupa sosea trage dreapta asta doar cand am peste 100 in retse directia e perfecta si la frana si al tot cel de la care am cump mi-a spus ca e de la amortizoarele pe spate un mecanic a apasat el pe masina si a spus ca nu e de la ele ca sunt bune oare de la ce o fii daca stie cineva sa imi spuna .... aaaaa si cand am merg cu peste 50 si dau in groapa ceva se balanzeaza fundu masini si totusi scartaie daca apas pe spate si cand trec peste mai multe gropi denivelari incet zici ca e barca ca pe apa se balanseaza !!!! Astept daca stie cineva sa imi spuna ce are ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	D&G007.jpg
Views:	159
Size:	527.0 KB
ID:	391909   Click image for larger version

Name:	D&G008.jpg
Views:	113
Size:	526.4 KB
ID:	391910   Click image for larger version

Name:	D&G000.jpg
Views:	133
Size:	343.1 KB
ID:	391911  

laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 20:50   #4
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

Va mai plictisesc din nou cu cazanu meu azi in sf parca s-a simtit ceva adik am vopsit in alb toata bara fata pragurile laterale si ultima parte de jos a barii spate urmeaza poimaine toata masina alba da sa term spary-u i-am facut stopurile negre si semnalele si in sfarsit am rez cu toba adik scotea un zgomot infernal era rupt rau xaxofonu azi am fost cu ea am rez prob si parca e alta masina .... insa cum erau toate bune acum pe seara un nea popa calugar ce e a vrut sa intoarca normal ca nu s-a uitat daca e ceava in spatele lui eu dai claxoane degeaba pana nu s-a oprit in usa mea spate stanga nu s-a lasat a coborat nedumerit normal habar nu avea ce sa intamplat mi-a infundat usa destul de urat am indreptato eu da se vede aiurea....Urmeaza sa rez cu rotile spate am mai spus care e prob .................SI AM MAI DESCOPERIT CEVA AM REZERVORU SPART( ALA DE LA TOBE MI-A SPUS CA E DIN PLASTI STITI CU CE AS PUTEA SA IL LIPESC ?????????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	D&G012.jpg
Views:	123
Size:	241.9 KB
ID:	394568   Click image for larger version

Name:	D&G013.jpg
Views:	120
Size:	246.1 KB
ID:	394569   Click image for larger version

Name:	D&G005.jpg
Views:	120
Size:	535.4 KB
ID:	394570  

laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 00:51   #5
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: Peugeot 405 Inceput

nu poti sa-l lipessti fiindca nu tine...cel mai bine cauti pe la dezmembrari alt rezervor...ca nou n-ai vrea sa sti cat este
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 16:09   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 405 Inceput

Quote:
Originally Posted by laur3atu View Post
.......Urmeaza sa rez cu rotile spate am mai spus care e prob .................SI AM MAI DESCOPERIT CEVA AM REZERVORU SPART...
Pe spate sunt rulmentii bratelor uzati,problema veche la puntile cu bare de torsiune.Din pacate reparatia costa destul de mult in functie de cat de grava este situatia.Vezi pe aici despre ce este vorba.
Rezervorul este din plastic si NU se lipeste ,ci se schimba.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 02:19   #7
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

maine ma duc la service sa imi dea toate rotile jos tot si sa imi spuna ce trb sa cumpar am pe cineva care dezmembreaza un 405 si iau de la el iar cu rezervoru trb sa ma uit maine daca nu cumva e furtun sau altcv poate nu e rezervoru am vopsito toata alba dupa reparatii urmeaza bani aruncati aiurea pe bari spoilere jenti si mai stiu eu ce mai am in cap sa ii iau in final normal urmeaza sa o vand )insa doar dupa ce o pun la punct si trec de iarna asta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	D&G000.jpeg
Views:	124
Size:	432.9 KB
ID:	396689   Click image for larger version

Name:	D&G001.jpeg
Views:	104
Size:	360.5 KB
ID:	396690  
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 01:04   #8
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

Am Fost la service si nu sunt rulmentii si bucsele de la punte spate stanga care ma costa 2 mil rezonabil insa mana de lucru e 4 mil ma duce la 6 mil astept acum sa gasesc alt mecanic mai ieftin adik undeva la 2 mil sa ma duca la 4 cu totu ar mai fi ceva astept daca nu gasesc o sa o fac cu atat nu o las asa da daca o fac si tot tremura si trage dreapta la peste 100 ma enerveaza rau si nu ii mai fac nimik o duc la remat ca daca face tot asa si imi spune pai ca sa rezolvi sa nu mai tremure trb schimbata aia si piesa e 3 mil si montatu 9mil deja o dam in nesimtire
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 23:53   #9
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Peugeot 405 Inceput

Quote:
Originally Posted by laur3atu View Post
Am Fost la service si nu sunt rulmentii si bucsele de la punte spate stanga care ma costa 2 mil rezonabil insa mana de lucru e 4 mil ma duce la 6 mil astept acum sa gasesc alt mecanic mai ieftin adik undeva la 2 mil sa ma duca la 4 cu totu ar mai fi ceva astept daca nu gasesc o sa o fac cu atat nu o las asa da daca o fac si tot tremura si trage dreapta la peste 100 ma enerveaza rau si nu ii mai fac nimik o duc la remat ca daca face tot asa si imi spune pai ca sa rezolvi sa nu mai tremure trb schimbata aia si piesa e 3 mil si montatu 9mil deja o dam in nesimtire

cu tremuratu la peste 100 am avut o si eu ...
verifica jantele sa fie drepte si sa nu bata ,discurile de frana sa fie bune
si apoi toata articulatia pe fata ,si alta chestie care este deficitara la 405 este puntea spate
oricum iti spun daca reusesti sa faci astea o sa vezi ce frumos merge pe la 140 150 fara probleme ... poate si mai mult depinde de motor
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 01:19   #10
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

M-am hotara o vand sau o dau pe ceva cu nr straine cine are sa ma contacteze dau si dif.......
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 22:16   #11
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

o sa astept sa vad ce fac ca nu stiu cat credeti ca ma duce un segmentat motor ???? si mai am puntea spate care e 6 mil o schimb eu ,asta plus segmentat motor si gata cu partea tehnica dupaia urmeaza tunning exterior!!!Nu mai luati in seama postu anterior doar ma enervasem un pic !!!
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 02:51   #12
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Peugeot 405 Inceput

S-A VANDUT......S-a dus chinu si toate problemele bn. nu erau chiar asa grave o punte spate dar consumu era destul de grav si nici nu se putea rezolva din ce mi-a spus proprietaru era din cauza ca era motoru prea mic si masina prea mare, in fine nu mai conteaza se poate inchide topicu asta o sa deschid altu cu noua masina care sper sa fie Fiat Brava 96' 1,8 131CP pe care ma duc sa il iau poimaine sper sa fie ok sa nu aiba ceva si sa nu il iau ca imi place prea mult.Aveti ceva pareri proaste despre el spuneti-mi va rog .Mc. Anticipat
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 13:37   #13
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Smile Re: Peugeot 405 Inceput

Intra la Fiat;gasesti acolo cele mai multe informatii de la posesori si nu numai
~Ada~ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -