Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Masina mea Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-12, 02:30   #1
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default ```Peugeot 407 ```

Salut,vreau sa va prezint si eu masina mea.Este vorba de un Puegeot 407 2.0Hdi 16v FAP 136cp. Masina am cumparat-o acum un an si ceva din Franta cu 4.000Euro si pot sa zic ca sunt foarte multumit,nici o porblema nu am avut cu ea pana in momentul de fata. Masina deocamdata este stock dar imaginatia mea tuning) dar incet incet se fac toate.Azi am comandat pt ea barile stabilizatoare fata/spate,dupa un an de Romania le ajunge. Filtru aer,filtru ulei si uleiul. In plan sunt suspensii si arcuri sport,jante pe 18 sau 19 inca nu sunt decis,poate ma ajutati voi,xenon faza lunga/scurta si poate o evacuare sport(asta nu stiu cat costa si trebuie sa mai caut si sa ma interesez).Nu mai stiu ce sa zic.... Sper sa va placa!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P5190119.JPG
Views:	120
Size:	2.60 MB
ID:	2560731   Click image for larger version

Name:	P5190120.JPG
Views:	93
Size:	2.47 MB
ID:	2560732   Click image for larger version

Name:	P5190121.JPG
Views:	78
Size:	2.28 MB
ID:	2560733  

Click image for larger version

Name:	P6240130.JPG
Views:	183
Size:	2.48 MB
ID:	2560734  
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 20:00   #2
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Vopseste bandourile in curoarea caroseriei si o sa arate belea. Masina e frumoasa oricum din fabrica, alte sfaturi nu prea stiu, depinde de imaginatia ta, cat o ai de bogata, dintr-o masina se pot face multe...dar iti trebuie bani, timp, rabdare...si cel mai important cred, pasiune!

Imi place mult masina! Sa o stapanesti sanatos multi km fara probleme.

Apropos, vezi daca iti cumperi xenoane sa iti ei din alea CAN BUS care nu dau eroare de bec ars
Express is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 02:16   #3
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Quote:
Originally Posted by Express View Post
Vopseste bandourile in curoarea caroseriei si o sa arate belea. Masina e frumoasa oricum din fabrica, alte sfaturi nu prea stiu, depinde de imaginatia ta, cat o ai de bogata, dintr-o masina se pot face multe...dar iti trebuie bani, timp, rabdare...si cel mai important cred, pasiune!

Imi place mult masina! Sa o stapanesti sanatos multi km fara probleme.

Apropos, vezi daca iti cumperi xenoane sa iti ei din alea CAN BUS care nu dau eroare de bec ars
Mersi pt sfaturi, o sa incerc sa ma duc la un magazin sa vad daca gasesc un spray cu codul de la vopsea si o sa incerc sa fac bandourile albe sa vedem cum arata! Stie cineva daca pun jante pe 19 si suspensia+arcuri sport ating jantele in aripi? Sper sa imi raspunda cineva sa ma scape de problema asta
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 08:02   #4
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Poti sa pui linistit suspensie sport cu jante pe 19 ca nu iti ating . parerea mea jante pe 18 merg cel mai bine pe 407 .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 13:20   #5
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Poti sa pui linistit suspensie sport cu jante pe 19 ca nu iti ating . parerea mea jante pe 18 merg cel mai bine pe 407 .
Mersi KAY,ca m-ai lamurit. Am urmarit topicu tau e prea frumoasa masina,sa ai noroc de ea si multi km fara probleme. Poti sa imi spui te rog cat te-a costat evacuarea dubla? Te-am intrebat si pe threedu la tine dar nu ai raspuns. Bafta
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 09:42   #6
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Mersi. Evacuarea am facut o custom dar am renuntat la ea la scurt timp.Da mi un pm te pot ajuta cu multe pentru 407 .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 11:44   #7
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Ok KAY, mersi frumos. O sa iti dau pm cand am am ceva bani si o sa te intreb atunci ce am nevoie pt masina daca vrei sa ma ajuti!! Stie cineva cati suporti de motor are masina mea? Am un zgomot mai ciudat cand opresc motoru si cateaodata cand deecelerez(se misca motoru). Eu cred ca e de la suporti poate e dus 1 sau 2,de aia intreb daca stie cineva cati sunt ca vreau sa ii schimb pe toti. Multumesc

Last edited by draganblue; 27-09-12 at 11:48.
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 16:34   #8
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Ai incercat sa misti usor de motor, sa vezi daca se misca? Pot fi si alte cauze ale zgomotului ala!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 16:59   #9
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Ai incercat sa misti usor de motor, sa vezi daca se misca? Pot fi si alte cauze ale zgomotului ala!
Sincer nu am incercat, acum mi-e prea lene sa cobor jos) O sa ma duc putin mai tarziu si o sa scriu rezultatul.
Mersi
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 22:06   #10
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Salut baieti,am miscat de motor si nu se prea misca. Dar in schimb la suportul motor din partea stanga(ala de langa compresoru de la clima) cauciucul ala de pe suport jumate e bagat inauntru si ros(cred ca de la suport). Si tot nu am aflat cati suporti are motorul,nu am vizibilitate sa vad. Daca stie cineva va rog mult sa imi spuneti si mie.
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 00:45   #11
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Ca la majoritatea masinilor cu motor transversal, ar trebui sa fie 3 suporti. Daca te uiti din fata la motor, trebuie sa ai unul in stanga pe partea cu distributia, unul la cutie in dreapta, si unul in spate jos care preia majoritatea socurilor si care la mine la 306 cedeaza foarte repede.
__________________

#Peugeot 306 Sedan 1.8TD Tel: 0748.313.819 | Y!M: coca_roby
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 23:11   #12
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Quote:
Originally Posted by Robert Coca View Post
Ca la majoritatea masinilor cu motor transversal, ar trebui sa fie 3 suporti. Daca te uiti din fata la motor, trebuie sa ai unul in stanga pe partea cu distributia, unul la cutie in dreapta, si unul in spate jos care preia majoritatea socurilor si care la mine la 306 cedeaza foarte repede.
Ms frumos Robert. Acum ii si comand,sti cumva sunt greu de schimbat? As putea sa ii schimb eu singur? Tinand cont ca nu am mai schimbat niciodata,sau mai bine o duc la un service?
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 18:18   #13
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Mai bine o duci la un service. Cel de sus nu e foarte greu de schimbat. L-am schimbat in parcare. Pui un cric sub motor, desfaci tamponul, ridici motorul cu atentie, schimbi tamponul, motor jos si gata. Ala de jos e mai complicat. La mine la 306 este prins de planetara si e cam greu de scos. O rezolvi mai usor cu masina pe elevator. Iar cel de la cutie trebe iara susutinuta partea de cutie sa nu cada, dai jos tamponul (la mine este sub baterie; nu stiu la 407) etc etc.

Nu-i mare inginerie dar trebe putin ajutor ca singur cel de jos si de la cutie nu vei reusi.
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 14:44   #14
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ```Peugeot 407 ```

Se poate inchide topicul. Am vandut masina Mersi celor care mi-au dat sfaturi. Sper sa reusesc sa cumpar masina ce mi-o doresc si am sa ii deschid un topic. Salutare
draganblue is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -