Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Masina mea Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-12, 09:23   #61
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Intre timp am remediat problema cu troncanitul. Nu am retinut exact de la ce a fost, imi amintesc ca a costat in jur de 100 ron.
Si weekendul asta daca tot nu am avut ce face am reparat unul dintre faruri. Am observat initial ca nu se mai ridica si am crezut ca e motorasul ars. L-am desfacut, am incercat sa rotesc de reglajul ala manual si am descoperit ca se invartea in gol. Din fericire iesise tija aia de acolo si nu a trebuit sa schimb motorasul de la far sau mai stiu eu ce. I-am pus tija la loc si acum am doua faruri reglabile electric, nu doar unul. In schimb mi s-a ars becul de pe faza scurta de la celalalt far exact atunci )
eMH is offline   Reply With Quote
Old 15-10-12, 20:10   #62
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Barele transversale le mai ai?

Daca le mai ai, nu vrei sa le vinzi, ma intereseaza pe mine.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 15-10-12, 20:14   #63
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Nu stiu, nu m-am gandit la asta. Ma gandeam sa le pastrez macar pentru ca sunt originale, peugeot. Nici nu stiu cat sa cer pe ele. Ce pret esti dispus sa oferi? Da-mi pm daca vrei...
Sau daca ai vreun set de jante 4x108 pe 16" sa stii ca le vreau eu. Nu stiu, da-mi pm.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 16-10-12, 18:12   #64
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Astazi am terminat si eu de lucrat la garaj. L-am facut si pe afara si i-am tras si curent (lumini, alea-alea). Am considerat ca e mai important sa am unde parca masina iarna decat sa ii pun toba sport sau mai stiu eu ce.

P.S.: Mai am sa il pun la punct inauntru si e perfect
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20121001_172310.jpg
Views:	246
Size:	3.11 MB
ID:	2583157   Click image for larger version

Name:	20121003_195110.jpg
Views:	114
Size:	1.98 MB
ID:	2583158   Click image for larger version

Name:	20121003_195122.jpg
Views:	109
Size:	2.21 MB
ID:	2583159  

Click image for larger version

Name:	20121003_195140.jpg
Views:	96
Size:	2.35 MB
ID:	2583160  

Last edited by eMH; 16-10-12 at 18:15.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 16:02   #65
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Astazi m-am invoit de la lucru si i-am reparat un far care facea figuri. Daca tot am umblat in fata i-am desfacut si celalalt far. La cel de pe dreapta nu imi mai mergea motorasul de la reglajul electric. Cand l-am desfacut am vazut ca avea tija iesita de acolo si avea si urechiusele alea de prindere rupte. I le-am cusut cu sarma, cum am putut, si tot de aia l-am desfacut si pe celalalt. Acum stau mai fixe. Sper sa reziste.
Dupa aia mi-am amintit ca usa din spate cam face figuri, deci am desfacut-o si pe aia. Din fericire tija aia lunga de duce de la maner la celalat capat al usii era rupta. Am reusit sa o inlocuiesc cu o sarma mai groasa.
Daca tot am inceput sa lucrez la ea i-am schimbat uleiul, filtrul de ulei si antigelul.
Am dat comanda si pentru filtru de aer si de polen, dar astea le schimb saptamana viitoare.
Peste 2 saptamani vreau sa schimb si placutele de frana si bujiile.

Intram in iarna...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20121014_131312.jpg
Views:	85
Size:	2.53 MB
ID:	2587023   Click image for larger version

Name:	20121014_133856.jpg
Views:	86
Size:	3.32 MB
ID:	2587024   Click image for larger version

Name:	20121014_133909.jpg
Views:	103
Size:	2.72 MB
ID:	2587025  

Click image for larger version

Name:	20121014_171059.jpg
Views:	127
Size:	2.36 MB
ID:	2587026   Click image for larger version

Name:	20121020_135721.jpg
Views:	85
Size:	2.51 MB
ID:	2587027   Click image for larger version

Name:	20121020_143247.jpg
Views:	131
Size:	3.29 MB
ID:	2587028  

eMH is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 17:06   #66
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Tot pe cumnatu a picat ma greul,u ce pazesti,nu stii sa dai jos un far si sa schimbi un ulei?
DaNn.ZyX is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 17:29   #67
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Esti tu fraer, ca si eu am ajutat!
Eu am fost manager de proiect

Serios, am ajutat si eu, decat ca el nu avea cu ce sa faca pozele ca ii e frica de telefonul meu )
eMH is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 13:52   #68
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Astazi am terminat si eu de lucrat la garaj. L-am facut si pe afara si i-am tras si curent (lumini, alea-alea). Am considerat ca e mai important sa am unde parca masina iarna decat sa ii pun toba sport sau mai stiu eu ce.

P.S.: Mai am sa il pun la punct inauntru si e perfect
Fa-mi si mie un loc la tine in garaj...Ca si asa s-ar putea sa trec zilele astea prin zona.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 09:13   #69
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Ti-as face, sincer, dar oricum nu am loc nici pentru ale mele! )

Oricum, te astept cu cea mai mare placere la un suc/o bere fara alcool!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 19:51   #70
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

felicitari pentru achizitie,sa o stapanesti sanatos si fara incidente....crede-ma pe cuvant ca nu am nici un motiv sa te mint,masina ta nu are km reali,nu exista la km aia care spui tu ca sunt reali atatea probleme,cel putin nu la masina asta,nu exista sa curga ulei sa iti trosneasca capetele de planetara....am avut peugeot 206 de firma 7000 de stiluri de condus,talpa ca la balamuc...crede-ma ca pana la 80.000 km nu s-a schimbat nimic,nimic la ea,in afara de consumabile logic si masina aia era rupta zilnic....deci sfatul meu ca sa te convingi ori cauti un tester inteligent care sa iti intre in calculatorul masinii si sa iti spuna km reali din computer(ramane in calculator oriunde ar fi fost sa dea km inapoi) in bucuresti exista cineva care are,ori sa te duci la o reprezenta peugeot de prefereat EURIAL daca masina este cumparata de acolo si mai mult ca sigur ca de acolo e.....nu am auzit peugeot la 60.000-70.000 km sa aiba problemele astea,ca troncaneau bieletele nu era o problema se mai intampla,dar nici alea nu cadeau daca era f.intretinuta cum spui tu.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 20:53   #71
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Nu stiu cum a fost intretinuta inainte sa ajunga la mine, dar cel putin de cand e la mine a dus-o destul de rau, sincer. Stau undeva langa Ploiesti, intr-o comuna de cacat, unde primarii sunt mizerabili si promit ca asfalteaza. Promit si atat. Astfel, dupa ce au lucrat la drum, au lasat niste santuri transversale pe care nu ai cum sa le eviti, pentru ca sunt cat tot drumul. Acum imagineaza-ti cum e sa iei absolut in fiecare zi de minim 3 ori cate 5-6 santuri din astea si 3 cai ferate...

De scurgerile de la motor si de la cutie nu stiu ce sa zic. Oricum, le-am rezolvat cu maxim 200 ron (nu mai stiu exact cat au fost).

In legatura cu km, nu vreau sa dau impresia ca sunt incapatanat, dar sunt destul de increzator in ei. Se vede si la interior ca masina a fost intretinuta. Si in plus, am istoric complet de service.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 21:10   #72
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Nu stiu cum a fost intretinuta inainte sa ajunga la mine, dar cel putin de cand e la mine a dus-o destul de rau, sincer. Stau undeva langa Ploiesti, intr-o comuna de cacat, unde primarii sunt mizerabili si promit ca asfalteaza. Promit si atat. Astfel, dupa ce au lucrat la drum, au lasat niste santuri transversale pe care nu ai cum sa le eviti, pentru ca sunt cat tot drumul. Acum imagineaza-ti cum e sa iei absolut in fiecare zi de minim 3 ori cate 5-6 santuri din astea si 3 cai ferate...

De scurgerile de la motor si de la cutie nu stiu ce sa zic. Oricum, le-am rezolvat cu maxim 200 ron (nu mai stiu exact cat au fost).

In legatura cu km, nu vreau sa dau impresia ca sunt incapatanat, dar sunt destul de increzator in ei. Se vede si la interior ca masina a fost intretinuta. Si in plus, am istoric complet de service.

eu am inteles,nu sunt probleme grave ce ai patit tu,dar nu avea voie la km aia....bieletele si capul de planetara nu erau in stare noua cand ai luat tu masina,dar nici nu aveau cum sa cada in km care i-ai facut tu nu cred ca ai mers numai prin santuri cu ea.....crede-ma ca am avut multe masini de la 0 km si le-am cam omorat nici una nu a avut problemele descrise de tine.....
la toti ne place sa credem ca avem masinile cele mai bune,cu km reali....dar uneori nu e chiar asa......repet iti doresc sa te bucuri de ea atat cat vrei,sa ai multe drumuri fara probleme,dar sfatul meu e sa incerci sa vezi daca calculatorul este exact cu ceasul ca sa fii linistit....iar despre cartea service cu km reali daca vrei te lamuresc in privat
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 17:48   #73
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

@alex.panciu - vb prostii. Am masina sora-mii cu 45.000km in bord si face 5 ani in decembrie, luata de noua. Asa ca oi fi condus tu nu stiu cate masini da...sa n-o dai la intors ca mai sunt si cazuri in care au km putini. Sau ar fi culmea sa-mi zici ca n-am km reali la masina luata de noua. Crezi ca toti care isi iau masini le iau sa faca naveta sau sa le alerge prin toata tara?
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 18:20   #74
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
@alex.panciu - vb prostii. Am masina sora-mii cu 45.000km in bord si face 5 ani in decembrie, luata de noua. Asa ca oi fi condus tu nu stiu cate masini da...sa n-o dai la intors ca mai sunt si cazuri in care au km putini. Sau ar fi culmea sa-mi zici ca n-am km reali la masina luata de noua. Crezi ca toti care isi iau masini le iau sa faca naveta sau sa le alerge prin toata tara?
eu nu inteleg ce vrei sa arati prin postul tau......in primul rand el nu a luat masina de noua si am spus ca SE POATE sa nu aiba km reali(cu toate ca are carte service) sau sa nu fie intretinuta atat de bine(vizavi de probleme).....am vb in privat si l-am lamurit.....
nu cred ca am spus ca e imposibil la cati ani are sa aiba km reali....se poate sa fie adevarat,eu am avut corsa luata de noua in 2007 si am vandut-o acum 3 luni la 53.000 km reali.......am suzuki swift din 12.2007 luata de noua am facut eu 12.000 km cu ea si i-am dat sora-mii si acum are 25.000 km,deci nu am spus ca nu exista sau e imposibil.....te-ai trezit si tu vorbind.......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 20:30   #75
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Si daca ai kilometrii dati inapoi din calculatorul masinii nu din computerul de bord cum vezi daca sunt dati inapoi ? Vad ca le cam stii pe toate.
VladM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -