Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Masina mea Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-09, 11:22   #1
adioperator

Stage 2
 
adioperator's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[PEUGEOT]
Default Un 308 cuminte

De aproape un an stapanesc un 308 Confort Pack 1.6 HDI 90 cp, in calitate de fost proprietar de 307 am fost multumit de acesta astfel ca am optat sa merg mai departe pe 308.
Mai jos voi enumera cateva dintre optionale:
- Aer Conditionat Automat + Cotiera Fata;
- Airbag-uri Laterale Fata + Airbag-uri Cortina Fata/Spate;
- Jante Aliaj 16";
- Radio CD cu 6 difuzoare + comenzi pe coloana de directie;
- Proiectoare ceata;
- Regulator - Limitator de viteza (cruise control);
- Scaune fata incalzite;
- Geamuri electrice spate;
- Vopsea perlata Rouge Babylone.

Acum masina a trecut de 20.000 km facuti prin tara fara nicio problema, prima revizie la 15.000 km a costat ~500 lei, acum am o vizita intermediara la 22.500 km la care vreau sa reclam un surub de la scutul motorului ce nu a fost prins bine de catre meseriasii de la Peugeot la ultima revizie.

La capitolul consum de carburant este suficient de economica, pana acum am o medie de 5,8 l/100 km, este un motor excelent cuplat la o cutie de viteze ce are cursa schimbatorului un pic cam lunga dar aceasta nu e o problema tinand cont de faptul ca obisnuiesc sa merg in limita legala.
Suspensia ofera o buna stabilitate dar pe partea de comfort si zgomote transmise in habitaclu se poate si mai bine, defapt aceasta problema e binestiuta de la predecesorul sau 307.
La interior au fost folosite materiale de buna calitate, comenzile asezate in general ergonomic, poate mai putin butoanele de incalzire a scaunelor ce sunt amplasate in partea laterala a sezutului scaunului, de asemenea clima face fata cu brio solicitarilor. istemul audio a primit imbunatatiri semnificative fata de 307 dar mai are pana sa ajunga la nivelul concurentilor directi (Golf 5, 6...)
Uneori la trecerea pe piatra cubica apar cativa greierasi nestamparati ce vin de la plasticele de pe hayon dar consider ca pe viitor voi reusi sa-i elimin.
Culoarea este pe placul meu desi nu a fost alegerea mea (de, femeile...) poate daca era un Premium Pack cu plafon vitrat optam pentru culoarea alba, oricum rosul este pretentios la intretinere, noroc ca sta in garaj.
Per ansamblu o masina de nota 8-8,5

Iata si cateva poze:






__________________

Last edited by adioperator; 27-08-09 at 11:26.
adioperator is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 12:15   #2
basti77

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Un 308 cuminte

Frumos leut Pana la urma ti-ai facut si tu aparitia
basti77 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 12:22   #3
adioperator

Stage 2
 
adioperator's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Un 308 cuminte

Multumesc, multumesc!
Stai cu bunghiu pe mine )
adioperator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -