Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-12-08, 02:51   #76
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

incepe sa arate mai bine, dar cauta niste jante mai clasice si late rau succes in continuare. Ce motor o sa aiba?
NightClubRacer is offline  
Old 20-12-08, 15:26   #77
patrick

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 40
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

motor...6000 benzina,carburatie,w8,350 cai
patrick is offline  
Old 20-12-08, 15:50   #78
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

Suna bine. W8 sau V8 ? Ce masina e "donorul" motorului?
SV25MBN is offline  
Old 23-12-08, 16:14   #79
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

nu imi place o secunda!
in primul rand nu e o masina pe placul meu! nu imi plac masinile americane iar asta ii pastreaza perfect liniile...exagerata si fara rost! nu imi placacea nici inainte, dar era reusita combinatia de culori, ii mai lua din masivitate, acum alba...o accentueaza.

in al 2-lea rand...fibra nu are ce cauta pe masina asta, daca vroiai sa faci ceva cu gust trebuia sa scapi de aripile alea imputite de pe spate, eventual le umflai putin pe cele de tabla! iar modelul aripilor nu se incadreaza deloc in designul masinii. Parerea mea este ca aripile alea s-ar potrivi pe o japoneza noua nu pe o americana veche!
Botul, partea frontala, este una buisnes sau cel putin asa da impresia...foarte masiva, mult crom...si la masina asta ce e mai rau...e stock!

jantele nu au ce cauta pe masina asta, nici nu stiu daca se potrivesc jantele mari cu un cauciuc mic, pt ea s-au facut jantele cu buza si cauciuc mare!
claudiu lucian is offline  
Old 23-12-08, 23:09   #80
patrick

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 40
Default

masina asta e un hobby,s-au investit multi bani , timp si nervi,,,,,cunosc foarte bine o masina si stiu sa fac diferenta intre ele,,,,se trezesc unii foarte priceputi sa-si dea cu presupusul,dar ei conduc .............. si daca tot o faceti si va pricepeti argumentati fratilor,,,,,,,,,si ca sa raspund unuia dintre voi;masina asta are niste linii superbe tocmai de aia s-a incercat sa fie evidentiate prin culoare,si nu are deloc ''fibra de sticla''totul e lucrat din tabla........IN TARA MANELELOR CAT DE MULT KITCH IMPRESIONEAZA SI CAT MAI MULTE CULORI SI CEASURI SI TOBE.........SI...

CEI CARE INTRADEVAR SE PRICEP AU REMARCAT ANUMITE ASPECTE POZITIVE LA MASINA SI AU AVUT PARERI SAU RECOMANDARI PENTRU LUCRURILE CARE LI S-AU PARUT MAI PUTIN REUSITE........[VA MULTUMESC]........CEILALTI VOR DOAR SA FIE INTERESANTI

Last edited by NWZeu; 26-12-08 at 23:08.
patrick is offline  
Old 25-12-08, 01:45   #81
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

corect
eu am vb cu cineva care cunostea masina demult, stiu ca Zozo lucra in mare parte in "tabla" inainte, ulterior s-a dat pe fibre si diverse in zona aripilor, dar ii placea in tabla sa lucreze, acelasi lucru l-am aflat si despre Cougar.
Posibil sa nu ramana jantele astea, atata timp cat la tinichigerie se lucra cu jantele montate, as spune CLAR nu e vorba de jantele finale, pentru ca nu se lucreaza la body cu rotile finale, dar multi stiu, putini cunosc, chiar nu inteleg de ce atata rautate din partea unora, poate urmeaza un "retus"(modificare partiala) de culoare, oricum e pretentios albul, dar arata f bine..spalata, acum e murdara.
Nu are rost sa imbuib(am) capul omului cu ideile mele(noastre), se vede ca are deja ideea formata; Patrick, personal astept finalul si apoi te intreb de costuri, probleme intampinate, surse piese, performante etc..critica nu-si are rostul, putine masini de genul am vazut noi live iar acum cunoastem si limitele mesterilor romani ca sa nu le putem cere mai mult...

Spor !

Last edited by florin_cars; 25-12-08 at 01:57.
florin_cars is offline  
Old 26-12-08, 09:57   #82
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

Quote:
Originally Posted by patrick View Post
masina asta e un hobby,s-au investit multi bani , timp si nervi,,,,,cunosc foarte bine o masina si stiu sa fac diferenta intre ele,,,,se trezesc unii foarte priceputi sa-si dea cu presupusul,dar ei conduc o dacie sau un amarat de golf,,,,si daca tot o faceti si va pricepeti argumentati fratilor,,,,,,,,,si ca sa raspund unuia dintre voi;masina asta are niste linii superbe tocmai de aia s-a incercat sa fie evidentiate prin culoare,si nu are deloc ''fibra de sticla''totul e lucrat din tabla........IN TARA MANELELOR CAT DE MULT KITCH IMPRESIONEAZA SI CAT MAI MULTE CULORI SI CEASURI SI TOBE.........SI...

CEI CARE INTRADEVAR SE PRICEP AU REMARCAT ANUMITE ASPECTE POZITIVE LA MASINA SI AU AVUT PARERI SAU RECOMANDARI PENTRU LUCRURILE CARE L-I S-AU PARUT MAI PUTIN REUSITE........[VA MULTUMESC]........CEILALTI VOR DOAR SA FIE INTERESANTI
cine vorbea de kitch...in fine, vad ca esti genul de om caruia nu ii place sa i se spuna in fata, nu ii place sa-si recunoasca greseala, ii place sa fie magulit si pieptanat! e.. eu nu sunt acest gen de om, imi place sa mi se spuna in fata adevarul decat sa se rada de mine pe la spate!

Daca ai bagat o "galagie" de bani in masina asta nu inseamna ca a iesit ceva frumos! a iesit ceva exagerat care mie personal nu imi place!

Dar important e sa iti placa tie, de asta s-a inventat tuningul si personalizarea diferitelor lucrurilor!

Grav este sa iti dai seama de greselile facute si sa refuzi sa recunosti, sa refuzi adevarul!

Nu conteaza din ce sunt facute ciudateniile alea de aripi, eu ma refeream strict la forma!

Aaa...si apropo de performante...abia astept sa pui motorul cel mult laudat si sa vedem ce poate ...

Last edited by NWZeu; 26-12-08 at 23:09.
claudiu lucian is offline  
Old 26-12-08, 23:13   #83
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

Am editat/sters din posturi .... discutia este DESPRE COUGAR - NU Golfuri, daca lui Claudiu i-am modificat putin postul, discutia ramanand la subiect, tie insanerzw ti l-am sters direct, in caz de recidiva (a se citi FLAME) masurile vor capata alta forma .... asadar VA place sau NU, exprimati-va parerea in mod CIVILIZAT, acest lucru este valabil si pentru patrick (la care adaug sa nu mai foloseasca CAPS LOCK).
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 28-12-08, 23:12   #84
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

daca asta e masina, si e alba si va avea alte jante, probabil clasice si daca omul a incercat sa faca ceva frumos si zozo l-a mintit dar el nu renunta...care e problema_spui ca nu iti place o data..e ok...dar sa insisti....ciudat...ca sunt aripile umflate..ca e grila prea cromata...asa e ea..e deajuns sa spui ca nu iti place ca e americana si ca e alba...dar si VW sunt super urate si nu plange nimeni
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline  
Old 29-12-08, 15:37   #85
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

Masina are potential, inca nu e gata si sunt sigur ca va iesi ceva frumos. Eu stiu foarte bine cum e sa refaci un ford vechi si nu e deloc usor, trebuie sa ai rabdare si bani. Succes cu masina, nu te mai ataca.
__________________
DMX Custom's since 2005!

Last edited by NWZeu; 31-12-08 at 11:07.
NightClubRacer is offline  
Old 30-12-08, 21:55   #86
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

Daca omul are ceva impotriva vw este parera lui si trebuie respectata, dar daca nu vede un concurent in nici un golf, se inseala si trebuie sa i se aduca la cunostinta!

codrin44 - nu inteleg care este problema daca mi-am exprimat parerea, am reluat ce am spus in primul post pentru ca mi se parea ca nu m-am facut inteles! Vad ca: daca iti spui parerea sincer si nu razi pe la spate iti sare lumea in cap!

eu ii urez bafta in continuare proprietarului in proiect si sa dea D-zeu ca eu sa ma fi inselat si lucrarea finala sa fie una de invidiat!

Last edited by NWZeu; 31-12-08 at 11:11.
claudiu lucian is offline  
Old 07-01-09, 15:02   #87
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

am vazut fordul de cateva ori prin bucuresti,este o masina care atrage atentia .chiar ma intrebam de ce ZOZO nu mai da niciun detaliu despre masina dar se pare ca s-a dat la fund .totusi e bine ca s-a continuat munca la masina si din cate vad o sa fie ceva frumos.jantele mai trebuiesc schimbate in rest e ok.
daman is offline  
Old 07-01-09, 15:15   #88
5inci
Peugeot Driver

Stage 5
 
5inci's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,127
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

mai asteptam poze cu masina sa vedem cum arata lasata de fata ca acolo nu avea motor de era ridicata
5inci is offline  
Old 22-01-09, 00:27   #89
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

masina arata incredibil de bine, e super misto. ce taraneala facuse zozo, nici nu mai comentez -mai comentasem eu 2-3 pagini in spate si mi-a sarit lumea in cap- , ca sa nu ma oftic. sper ca nu te superi ca pun si eu un link catre o poza, dar vreau sa inteleg si eu ceva; masina din poza mi-am facut-o SINGUR din bara in bara, mecanica, motor, interior, exterior si am lucrat 6 luni la ea, cu un buget putin sub 3000 de euro (masina a fost demontata aproape definitiv, si apoi remontata piesa cu piesa la loc)... deci... ideea era: pentru ce i-ai dat lui zozo 10000 'avans' ?????? doar pentru vopsit ??? inteleg, a mea e vopsita cu o nuanta mai banala, si nu prea profesionist, dar tosusi... mi se pare o suma fabuloasa pentru ceea ce face el de regula. nu cred eu ca statea zozo sa zincuiasca pe unde a lucrat pe tabla, si alte treburi care se fac cand faci o masina dinasta.
inca odata, felicitari pentru rezultatul obtinut. poate ne spui si noi cat a costat lucrarea, macar pana acum.

daca unora nu le place, nu le place si gata. nu trebuie sa se supere nimeni. eu unul astept cu nerabdare sa vad finalul
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...5&d=1204665088
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97

Last edited by dj01fad; 22-01-09 at 00:35.
dj01fad is offline  
Old 06-03-09, 22:57   #90
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: FORD COUGAR din 1973 tuning

Il stiu din vedere pe ZOZO de la mare, venea in Vama cu saracia aia pe plaja de se strangea lumea ca la urs. Pur si simplu tabarau pe el ca la cozile de carne de dinainte de '89. Masina de-abia o scosese si facea intr-adevar senzatie. Acuma nu comentez ca e KITCH, ca are ceasuri, ca n-are ceasuri, dar atunci mi-a placut. Cu cat trece timpu' si privesti in urma iti dai seama de unele chestii. Chiar ma intrebam ce s-a ales de masina....
Strutter is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -