Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-07, 19:25   #31
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: A ford is rebirth.....

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
mai oameni..tembeli mai sunteti unii, brownshack..tu nici nu stii cine e Xdriver, ce atelier are si ce lucreaza in tabla, cat despre bucata din portbagaj am mai zis si sus, da' nu intelegi.. nu vad ce vrei u sa trasezi la banc, nervurile respective se opreau la "rugina", deci nu aveai de ce sa le "faci" la banc..din moment ce nu existau pe acea bucata ruginita si taiata

of, off, multi bagareti de seama
Nu contest metodele lucrarii, pt k nu le-am vazut cu ochii mei dar cunosc modelul masinii
dupa ce inveti sa scrii / citesti sa-mi zici si mie unde mi-am permis eu sa te fac imbecil pe ORICE forum ...
"tu nici nu stii cine e Xdriver" dar tu crezi ca stii cine sint eu ? ....si ce relevanta are asta ?
vrei sa zici ca imbinarea dintre zona cu nervuri si cea dreapta e la fel cu cea din fabrica ?
"
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 19:39   #32
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: A ford is rebirth.....

Da

masina a fost a mea..cum naiba sa nu stiu cum arata portbagajul

eu nu te-am facut "imb...", am facut pe mai multi, tembeli...pt k isi dau cu parerea EN-GROS.
cat despre vb/scris..nush c nu intelegi(e slang de net, mare parte)..poate u ar trebui sa invetzi, eu stiu
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 20:07   #33
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: A ford is rebirth.....

cine vrea sa faca fite pe vreun forum cu poze cu reparatii sa le puna cum trb : poze mari , bune cu : 1 . locul unde se face rep INAINTE de interventie , 2 . dupa ce s-a taiat si indepartat ce e de inlocuit , 3 . cu piesa noua sudata definitiv la loc DAR FARA CHIT PESTE SUDURI...4 . ORICUM imbinarile sudate la elemente de caroserie se acopera / protejeaza cu mastic poliuretanic pensulabil...ca e elastic / izoleaza cu pelicula fara pori , nu cu chit tare , casant , poros(higroscopic)
la asta ce obiectii ai florin_cars ?
daca ai pune o "explozie " cu piesele de tinichigerie de la partea aia spate sa vedem cum e .
ghinionul tau ca am gasit o poza suficient de relevanta ca sa sustina ce am scris mai sus , cirpeala , a pus o tabla dreapta peste terminatiile profilate ale partii centrale din podeaua portbagajului ...
tu cred ca nu te-ai mai uitat de mult prin portbagaj...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1eec_12.jpg
Views:	336
Size:	40.8 KB
ID:	403130  

Last edited by brownshark; 07-12-07 at 20:12.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 20:14   #34
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: A ford is rebirth.....

unde nu stii / intelegi , ma mai intrebi ....
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 21:26   #35
67DSS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 47
Default Re: A ford is rebirth.....

nu cred ca are rost sa ne certam ....
67DSS is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 21:28   #36
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: A ford is rebirth.....

ai perfecta dreptate ! nici nu vreau sa ma cert cu nimeni dar nici sa ne prostim degeaba unii pe altii .
sau cel putin sa incercam...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 01:28   #37
67DSS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 47
Default Re: A ford is rebirth.....

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Da

masina a fost a mea..cum naiba sa nu stiu cum arata portbagajul

eu nu te-am facut "imb...", am facut pe mai multi, tembeli...pt k isi dau cu parerea EN-GROS.
cat despre vb/scris..nush c nu intelegi(e slang de net, mare parte)..poate u ar trebui sa invetzi, eu stiu
la mine te referi cu tembel...

Last edited by 67DSS; 08-12-07 at 01:31.
67DSS is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 08:09   #38
sebannu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 114
Default Re: A ford is rebirth.....

eu unul imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva...eu am deschis topicul asta pentru ca iubesc masina asta, si chiar aveam nevoie de ceva ajutor pentru chedere si ceva idei...dar se pare ca luptele intre mentalitati sunt mult prea mari...daca stiam ca se va ajunge la certuri fara nici o noima nici nu ma mai chinuiam...brown...tinichigiul e la vreo 30 de km de unde locuiesc eu...chiar nu am timp sa ma duc la fiecare etapa a restaurarii si sa fac poze...a doua chestie...sunt o gramada cu un internet de ***, si daca as pune pozele asa cum le-am facut ar sta destul de mult sa le deschida...daca vrei iti dau un mail cu pozele la 3 mega (2592*1944), ca sa le poti analiza.Eu unul o sa incetez cu orice commenturi si o sa postez in continuare poze (800*600) cu urmatoarele etape.Salutare
sebannu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 10:54   #39
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: A ford is rebirth.....

Quote:
Originally Posted by sebannu View Post
eu unul imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva...eu am deschis topicul asta pentru ca iubesc masina asta, si chiar aveam nevoie de ceva ajutor pentru chedere si ceva idei...dar se pare ca luptele intre mentalitati sunt mult prea mari...daca stiam ca se va ajunge la certuri fara nici o noima nici nu ma mai chinuiam...brown...tinichigiul e la vreo 30 de km de unde locuiesc eu...chiar nu am timp sa ma duc la fiecare etapa a restaurarii si sa fac poze...a doua chestie...sunt o gramada cu un internet de ***, si daca as pune pozele asa cum le-am facut ar sta destul de mult sa le deschida...daca vrei iti dau un mail cu pozele la 3 mega (2592*1944), ca sa le poti analiza.Eu unul o sa incetez cu orice commenturi si o sa postez in continuare poze (800*600) cu urmatoarele etape.Salutare
ce am zis eu cu pozele e o apreciere generala , nu e neaparat pt tine , sa nu intelegi ca as avea ceva cu tine pt ca , evident , nu am ce sa am .
pozele asa cum trb iti folosesc tie in primul rind pt ca asa ai o documentare profesionala a restaurarii . daca-mi permiti , atentie la folosirea materialelor de protectie / izolare a caroseriei . ai facut niste alegeri gresite dar acu' e tirziu pt ca vad ca ai vopsit-o . sper ca ai vopsit aripile fata date jos de pe masina .
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 11:03   #40
sebannu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 114
Default Re: A ford is rebirth.....

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
ce am zis eu cu pozele e o apreciere generala , nu e neaparat pt tine , sa nu intelegi ca as avea ceva cu tine pt ca , evident , nu am ce sa am .
pozele asa cum trb iti folosesc tie in primul rind pt ca asa ai o documentare profesionala a restaurarii . daca-mi permiti , atentie la folosirea materialelor de protectie / izolare a caroseriei . ai facut niste alegeri gresite dar acu' e tirziu pt ca vad ca ai vopsit-o . sper ca ai vopsit aripile fata date jos de pe masina .
Eu i-am dus lu nenea meseriasu ceea ce mi-o cerut,chit cu aluminiu sinto, insonorizant sinto, chit poliesteric body, sprit kit dupont, vopsea si lac de la akzo.Aripile au fost vopsite pe masina....
sebannu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 11:00   #41
sebannu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 114
Default Re: A ford is rebirth.....

azi o sa ma duk sa o iau...sper sa pun diseara niste poze noi cu ea...varianta vopsita finala...motorul e inca la refacut
sebannu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 20:56   #42
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: A ford is rebirth.....

ptr. kedere portiere recomand de RABA-la metru sau kiar Solenza sau Nova. la periile exterioare merge de oltcit, taiate si adaptate iar ptr. parbriz, cheder la metru de Dacia 1300... asta e valabil ptr. Capri ...dar cred ca merge si la tine...
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 01:16   #43
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: A ford is rebirth.....

de dracia nu merge k am incercat, e in colturi si chederul la parbriz si la luneta , iar periile de oltean..poate o bucata mare si inca una mik k e lunga usa tot la oltean ma gandisem si eu, stiu k sunt cam universale

poze seba?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 10:41   #44
sebannu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 114
Default Re: A ford is rebirth.....

am unele facute mai pe inserate....nu-mi plac cum au iesit...si aici o inceput sa ninga de 3 zile neincetat, si nu am cum sa-i fac poze ( Cu prima okazie o sa fie mai pozata ca o vedeta.......din toate unghiurile
sebannu is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 20:33   #45
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: A ford is rebirth.....

astept cu nerabdare, dar..o tii afara?
acoperita sper
florin_cars is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -