Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-04-11, 23:10   #76
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Nu ai nimerit-o nici cu kitschul, hai sa-ti dau o mana de ajutor: "Termen folosit pentru a determina un obiect decorativ de prost gust."

Eu totusi nu inteleg de ce aperi acel eleron care se pune pe masini de sute si sute de cai putere...
Oricum, imi plac si scaunele si centurile, deoarece creeaza senzatia aia de masina capabila, nu gluma!
Silencer Power is offline  
Old 12-04-11, 23:20   #77
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
Fara suparare am si eu o intrebare "RESTUL MASINILOR TUNATE CAP COADA CREDETI VOI CA AU UN KIT TUNING CARE NU S-A MAI VAZUT PE ALTA MASINA?
Da, proiectele custom 100%. Sunt doar pe 4tuning cel puţin 50-100 de exemple de maşini unicat. De aia se numesc CUSTOM.
Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
...nu ma intereseaza pe mine linia fluida a masinii si ca e berlina,ca spoilerul spate este de bmw(stiam k e de bmw sa-mi arati si mie niste poze cu spoilerul asta pe o masian de lanoi ca eu nu am vazut,sincer)
Înţeleg că nu te interesează linia maşinii, dar nu te supăra că ţi se spune că maşina ta arată ca nuca-n perete pe ansamblu.
Spoilerul ăsta e pe maşina mea şi mai ştiu vreo 5, una în Suceava, una în Iaşi, două în Bucureşti, una în Oradea. toate BMW e46.
Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
si ca ala pe fatza e de la nu stiu ce masina(vreau si eu poze cu masini care au spoilerul asta pe fata ca eu nu am vazut decat una)...iar pragurile alea cu "danteluta",daca tu le gasesti in targ sa-mi iei si mie 2 seturi pt ca vor baietii sa-si puna pe masina....app, o sa-ti pun niste poze cu 4-5 masini diferite care au pragurile alea ieftine cu dantela de care zici
Înţeleg că pentru tine tuningul se cumpără din târg. Din fericire, a apărut comerţul prin internet. Pragurile respective le vinde toată lumea, inclusiv Horguem şi Fritz. Pentru orice maşină. La fel şi spoilerul faţă. Gugle te va lămuri pentru alte întrebări.
Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
inca ceva...CE-AM VRUT EU SA FAC LA EXTERIORUL MASINII NU A VRUT SA-MI FACA NIMENI PT CA NU-MI GARANTAU LUCRAREA.
Nasol. Ce să zic, se mai întâmplă, mie mi se pare simplă lucrarea, iar garanţie eu acord pentru fiecare lucrare. Mă îndoiesc de faptul că tunerii serioşi nu fac la fel, nu eşti primul om care-şi modifică maşina, iar de garanţii eu ştiu că ei acordă.
Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
Fara a mai raspunde le ceea ce numiti voi "critica de arta" sau kitsch" cum spuneti voi,inteleg ca tuningul de pe majoritatea masinilor sunt KITSCH-URI asta daca stiti ce inseamna cuvantul asta,daca nu o sa va dau eu definitia pe scurt:
"Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere de artă, multiplicate și valorificate comercial."...deci...dupa definitie,toate masinile tunate si facute in fibra dupa matrite sunt similare cu cuvantul specificat...
Astea fiind spuse va multumesc pt pareri si o sa-mi vad in continuare de treaba mea pt k sincer nu ma intereseaza ce cred altii despre masina mea si nici nu ma v-a interesa vreodata sa-mi fac masina dupa gustul altora...VA DORESC MULTA BAFTA,DACA AVETI DE GAND SA VA MODIFICATI MASINILE
Nu ţi-am zis că maşina ta e kistch, ţi-am zis doar că e un amalgam de stiluri şi că n-ai o idee unitară. Înţeleg că ai vrut maşină cu piese matriţate după altele originale, însă ai matriţat piese diferite de pe maşini diferite, şi le-ai (ne)potrivit pe-un Ford.
Înţeleg că e deranjant, dar ţi-am spus doar că poţi corecta ce ai făcut la maşină pentru a obţine un rezultat mult mai potrivit.
Nu poţi veni pe 4tuning şi să impui oamenilor să fie orbi şi să-şi piardă bunul gust si experienţa doar pentru că TU ai modificat o maşină.
Userii de pe aici văd multe maşini, cunosc multe modificări, iar unii din ei au peste 5-10 ani de experienţă.
Excludem manelismele din exprimarea unora, şi isteria altora care nu văd decât clean tuning, înţelege însă că ţi se transmit informatii cu scopul de a te anunţa/sfătui/ajuta, nu s-a format o coaliţie de oameni "invidioşi" pe maşina ta frumoasă, ci doar e evident că nu e ok forma acutală si că mai ai de treabă.
Sper să nu te enervezi şi să citeşti cu calm ce ţi-am scris.
Spor la lucru din nou, că mai e enorm de mult...
aleks is offline  
Old 12-04-11, 23:21   #78
madalinu12

Stage 2
 
madalinu12's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 33
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

deci .. ai bagat niste bani aiurea-n ea ..
madalinu12 is offline  
Old 12-04-11, 23:27   #79
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Nu ai nimerit-o nici cu kitschul, hai sa-ti dau o mana de ajutor: "Termen folosit pentru a determina un obiect decorativ de prost gust."

Eu totusi nu inteleg de ce aperi acel eleron care se pune pe masini de sute si sute de cai putere...
Oricum, imi plac si scaunele si centurile, deoarece creeaza senzatia aia de masina capabila, nu gluma!
Chiar vrei sa-ti enumar toate definitiile cuvantului?Cred ca din toate definitiile care le are acest cuvant ai aleso pe aia care iti convine tie nu pe cea care ar fi trebuit nu cred ca daca mie imi place inseamna ca e prost gust sau cum zici tu ..poate nici mie nu-mi place masina ta sau ale celor care au postat aici si nici macar nu am fost curios sa ma uit pt k nu ma intereseaza..Cauta mai bine pe google si o sa vezi ca gasesti tot despre cuvantul respectiv
Nu apar nici un eleron...asta mi-a placut asta l-am cautat,asta l-am cumparat si crede-ma ca aveam multe alte alternative care le vezi pe zecile de modele de masini de la noi...t-i se pare ca in poza atasata este vreo diferenta in afara de faptul k este acelasi model auto doar ca are haion si spoilerul spate difera foarte putin..crezi k masian aia cu faruri ca ale mele si spoilerul ala pe fatza are vreo 1000cp si ca spoilerul ala nu este pus pe zeci sau sute de alte masini la fel si cel de pe spate?te-am rugat sa arati poze cu spoilerul fata,spate puse pe masinile facute la noi...sau nu gasesti?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_963.jpg
Views:	45
Size:	33.7 KB
ID:	1963067   Click image for larger version

Name:	pch092_2.jpg
Views:	46
Size:	41.5 KB
ID:	1963068   Click image for larger version

Name:	galerieFord-Mondeo-MK2-joDr.jpg
Views:	61
Size:	41.9 KB
ID:	1963069  

Click image for larger version

Name:	2w4g3cz.jpg
Views:	43
Size:	40.4 KB
ID:	1963070  
__________________

"Criticile nu-si au rostul cand vine vorba de gusturi..."

NORBERTYNO is offline  
Old 12-04-11, 23:33   #80
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Am postat mai sus, nu ştiu dacă ai apucat să citeşti.
Cât despre spoilerul faţă, am 2 exemple cunoscute în minte: Astra F roşie de la Prisma (2003 parcă?) şi Astra F cu flame trower şi alimentare cu carburant prin stopul dreapta spate, maşină modificată la Cluj, în 2005.
Astea sunt exemple pe care le-am văzut eu, la show-uri, dar se vând destule bucăţi din spoilerul ăsta, nu-mi pierd timpul căutând exemple suplimentare.
aleks is offline  
Old 12-04-11, 23:39   #81
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

eu nu inteleg de ce nu poti accepta criticile? nu cred ca vrea cineva raul pentru tine sau mai stiu eu, sa fie gelos ce eleron sukar ai tu. Vor doar sa te ajute sa faci ceva mai unic, mai frumos. Cum zicea nenea aleks&silencer power, numai sunt vremurile cand incarcam masina cu eleroane, praguri...si masina sa fie facuta de orice matiz cu motor de tico supra-alimentat. O iei prea personal si nu e bine. Eu unu am avut de invatat de la sfaturile unora de pe acest forum spor!
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 12-04-11, 23:42   #82
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

aleks-> acum iti inteleg intentia daca te ocupi cu asa ceva este normal sa critici ceea ce nu e facut de tine...asta mi-a placut asta am facut,masina nu e plina de kit asa cum zic unii,barile sunt facute in totalitate din fibra si lucrate bine nu cu 4-5 straturi de kit cum fac altii...am ales aceste modele de spoilere si praguri pt k astea mi-au placut fiind mai diferite fata de ce am vazut...prize de pe capota o s-o vezi la foarte multe masini nu numai la EVO,..nu cred ca numai eu am in bord plasme ...nu are rost sa enumar firmele de la care am cumparat tot ce am pus pe masina pt nu trebuie sa fac reclama la nimeni..si k sa-ti raspund la intrebarea nr 3...NU MA INTERESEAZA SUTELE DE CAI PUTERE SI NU MA PASIONEAZA CURSELE,LINIUTELE,SI "VITEJIA" LA SEMAFOR
NORBERTYNO is offline  
Old 12-04-11, 23:47   #83
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
aleks-> acum iti inteleg intentia daca te ocupi cu asa ceva este normal sa critici ceea ce nu e facut de tine
Aş fi ultimul om care să-l critice pe Sese (înţeleg că el a făcut lucrarea, la cererea ta), din respect pentru tot ce-a făcut până acum, şi a făcut destule
Tu însă... ai făcut puţin în domeniul ăsta, şi ce-ai făcut ai făcut foarte prost.
Aici închei discuţia, am epuizat orice argument raţional, deja văd că muşti în toate părţile aiurea din lipsă de răspunsuri logice concrete şi n-are rost, dacă nu înţelegi ce s-a scris până acum, nu merită să continuăm discuţia.
Spor la... tuning?
aleks is offline  
Old 12-04-11, 23:47   #84
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
aleks-> acum iti inteleg intentia daca te ocupi cu asa ceva este normal sa critici ceea ce nu e facut de tine...asta mi-a placut asta am facut,masina nu e plina de kit asa cum zic unii,barile sunt facute in totalitate din fibra si lucrate bine nu cu 4-5 straturi de kit cum fac altii...am ales aceste modele de spoilere si praguri pt k astea mi-au placut fiind mai diferite fata de ce am vazut...prize de pe capota o s-o vezi la foarte multe masini nu numai la EVO,..nu cred ca numai eu am in bord plasme ...nu are rost sa enumar firmele de la care am cumparat tot ce am pus pe masina pt nu trebuie sa fac reclama la nimeni..si k sa-ti raspund la intrebarea nr 3...NU MA INTERESEAZA SUTELE DE CAI PUTERE SI NU MA PASIONEAZA CURSELE,LINIUTELE,SI "VITEJIA" LA SEMAFOR
aici ai cam exagerat un pic...ce treaba are cu ce face el, cu ce ai facut tu omule calmeaza-te si gandeste problema. Esti prea agresiv, si prea lauzi kitu tau facut bine din fibra, daca aveai bani de ce nu ai cautat ceva mai de firma din PLASTIC, si nu imi spune ca nu sunt firme, ca daca dai search gasesti, mai ales de la rieger
NightClubRacer is offline  
Old 12-04-11, 23:52   #85
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Aş fi ultimul om care să-l critice pe Sese (înţeleg că el a făcut lucrarea, la cererea ta), din respect pentru tot ce-a făcut până acum, şi a făcut destule
Tu însă... ai făcut puţin în domeniul ăsta, şi ce-ai făcut ai făcut foarte prost.
Aici închei discuţia, am epuizat orice argument raţional, deja văd că muşti în toate părţile aiurea din lipsă de răspunsuri logice concrete şi n-are rost, dacă nu înţelegi ce s-a scris până acum, nu merită să continuăm discuţia.
Spor la... tuning?
Nu SESE de la RS TUNING a facut lucrarea,asta ca sa stii...eu nu am facut nimic in domeniu pt k nu asta e meseria mea,si daca voi credeti ca ce am facut am facut prost esete doar parerea vostra si atat ..sunte-ti liberi sa spuneti orice.Nu am ce raspunsuri sa-ti dau si nici ce sa recunosc ca am gresit atat timp cat eu nu consider asta...daca voi considerati ca am gresit cu ceva ...este doar din pct vostru de vedere
NORBERTYNO is offline  
Old 12-04-11, 23:58   #86
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
aici ai cam exagerat un pic...ce treaba are cu ce face el, cu ce ai facut tu omule calmeaza-te si gandeste problema. Esti prea agresiv, si prea lauzi kitu tau facut bine din fibra, daca aveai bani de ce nu ai cautat ceva mai de firma din PLASTIC, si nu imi spune ca nu sunt firme, ca daca dai search gasesti, mai ales de la rieger
Pai nu vezi d-le ca nu conteaza de la ce firma este kitul atat timp cat este de bmw sau de opel ...nu conteaza ca este NTC sau RIEGER...conteaza ca are masina linii fluide si nu le place lor nu ca m-ar interesa daca le place sau nu ..zic asa ca idee..oricum eu am incetat sa conversez...cui nu-i place sa nu se uite sau sa se uite la masinile lor...si sa stii ca nu laud nimic am raspuns doar la spusele unora care vorbesc fara sa stie cum s-a lucrat
NORBERTYNO is offline  
Old 13-04-11, 07:46   #87
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Sincer,fara nici un fel de caterinca sau bagare in seama , masina asta era gravau de tot cu niste roti pe 18 si pusa blana jos ...cu barile stock !!!!

este o tiganie totala,si la capitolul bare,praguri ,eleron si la combinatia de culori !!!

fara suparare...stiu ca ai cheltuit bani insa ai facut-o degeaba !!!

Last edited by NWZeu; 15-04-11 at 09:03.
Marian_nebunu is offline  
Old 13-04-11, 09:39   #88
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Daca nu te intereseaza sutele de cai putere, liniutele, vitejia la semafor si in mod sigur nici ceea ce vrea sa transmita NFS (btw, numar excelent ales), de ce ai facut-o sa arate ca una fix pentru toate cele enumerate anterior?

Hai sa incerc eu un raspuns: superficialitate si epatare!

Nu te supara pe mine, insa incerc sa inteleg metalitatea celui care vrea sa atraga privirile si atat, fara nicio consistenta in spate.
Silencer Power is offline  
Old 13-04-11, 10:26   #89
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default

Sunteti invitatii mei sa o tineti asa pana la adanci batraneti pt k oricum nu veti ajunge la nici o solutie...daca am facut-o asa am facut-o K ASA AM VRUT EU CE NU PRICEPETI CA NU MA INTERESEAZA CE SPUNE-TI VOI SI CA NU VOI FACE MODIFICARI LA MASINA DOAR PT K SPUNE-TI VOI AIA "EXPERTII" !!!
Eu zic sa va vedeti de treaba voastra si de masinile voastre ..dar ce sa faceti daca altceva nu aveti ce face in timpul liber...va dati cu parerea in stanga si-n dreapta si criticati sau va spune-ti parerile FARA SA FIE CERUTE DE CINEVA...Daca masina are nr NFS il are pt ca MI-A PLACUT MIE si nu inteleg care este problema vostra pana la urma?sau nu are voie sa puna oricine nr asta dak l-a gasit disponibil...aaaa am uitat TRE SA FIE O MASINA DE 1 MILON DE CAI PUTERE SAU DE CURSE si sa fie facuta asa cu va place voua CA SA POATA AVEA NR ASTA...Bai oameni...dati din una in alta pt k doar asta stiti sa faceti ) sincer DEJA M-AM SATURAT DE VOI !

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Sincer,fara nici un fel de caterinca sau bagare in seama , masina asta era gravau de tot cu niste roti pe 18 si pusa blana jos ...cu barile stock !!!!

este o tiganie totala,si la capitolul bare,praguri ,eleron si la combinatia de culori !!!

fara suparare...stiu ca ai cheltuit bani insa ai facut-o degeaba !!!


cred ca te invidiaza astia pe aici de te tot critica !!!

https://www.youtube.com/watch?v=hf7vnZn6wyU
Nu stiu ce intelegi tu prin tiganie dar de cate ori vreti sa va repet ca nu trebuie sa va placa voua masina mea si k mie NU-MI PLACE ce va place voua si ce stil adoptati voi...NU VA PLACE ,NU VA MAI UITATI PE TOPIC SI NU MAI COMENTATI...

Last edited by NWZeu; 15-04-11 at 09:04.
NORBERTYNO is offline  
Old 13-04-11, 10:54   #90
CJ-07-SRX
Ford Driver

Stage 4
 
CJ-07-SRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 298
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
va dati cu parerea in stanga si-n dreapta si criticati sau va spune-ti parerile FARA SA FIE CERUTE DE CINEVA
acesta este un forum unde fiecare isi posteaza opinia si punctul de vedere...
de ce ti-ai mai prezentat masina daca nu esti in stare sa suporti niste critici?

ca sa fiu si eu on-topic.. apreciez timpul si bataia de cap care ai depus-o sa ajungi cu masina in stadiul in care este acum, dar , fara suparare, masina nu este pe gustul meu.
s-au mai punctat elementele care nu imi plac si de altii (eleronul,priza de aer, farurile, lipsa suspensiei, jantele etc.)

ca o sugestie .. ai putea inlocui farurile acelea (care sunt chiar kitchoase) cu unele morette (am atasat si o poza)

in rest.. bafta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hl_fd_mondeo2.jpg
Views:	70
Size:	30.1 KB
ID:	1963453  
__________________

My Ford Mondeo MK1
CJ-07-SRX is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -