Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-04-11, 00:51   #16
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

as fi facut unele lucruri altfel, dar masina si-a atins obiectivul, garantat intorci capul dupa ea pe strada si pentru show-uri e perfecta. un singur lucru am de obiectat pentru ca restul tine de gustul fiecaruia, coborata doar din bari da urat, ii trebuie suspensie sport.
__________________
RideTheRiddle is offline  
Old 01-04-11, 09:11   #17
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Multumesc pt aprecieri RideTheRiddle...se pare ca exista si cineva are habar ce inseamna un tuning auto dupa care lumea de pe strada sa intoarca privirea...asta era si scopul altfel as fi lasat-o stock si doar vopsita...cat despre suspensie,stiu ca trebuie lasata inca putin,dar, e cel mai minor lucru in momentul de fata si-l pot face repede,altceva ma preocupa acum ...masina va fi lasata inca 5 cm dupa ce vin cauciucurile cu talon mai mic
P.s:binenteles ca inevitabilul s-a produs si pt prima oara am spart spoilerul fata momentan este la reparat si sper sa iasa cum trebuie
__________________

"Criticile nu-si au rostul cand vine vorba de gusturi..."


Last edited by NORBERTYNO; 01-04-11 at 09:15.
NORBERTYNO is offline  
Old 01-04-11, 09:34   #18
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

suspensia sport este cel mai mic si rapid lucru, dar are un impact al dracului de mare. parerea mea, lasa cauciucurile asa, ia o suspensie si coboar-o din suspensie nu din cauciucuri.
RideTheRiddle is offline  
Old 01-04-11, 10:37   #19
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
suspensia sport este cel mai mic si rapid lucru, dar are un impact al dracului de mare. parerea mea, lasa cauciucurile asa, ia o suspensie si coboar-o din suspensie nu din cauciucuri.
Nu ai ainteles..sau poate nu ai citit ce am scris putin mai sus...nu pot lasa masina din suspensie din cauza ca imi ating cauciucurile de pe spate in aripi(sunt prea late)...am comandat alte cauciucuri ca sa o pot lasa din suspensie si sa nu-mi atinga
NORBERTYNO is offline  
Old 01-04-11, 10:52   #20
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
Nu ai ainteles..sau poate nu ai citit ce am scris putin mai sus...nu pot lasa masina din suspensie din cauza ca imi ating cauciucurile de pe spate in aripi(sunt prea late)...am comandat alte cauciucuri ca sa o pot lasa din suspensie si sa nu-mi atinga
my bad, am crezut ca iei cauciucuri cu talon mai mic
RideTheRiddle is offline  
Old 01-04-11, 11:04   #21
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
my bad, am crezut ca iei cauciucuri cu talon mai mic
Pai am acum am 215.50.17 si ating pe spate in aripi..am comandat 205.50.17 sau 205.45.17...sa vedem ce au apoi o sa vad daca imi mai atinge pe spate si las masina din suspensie 5 cm :P (cu toate ca...am spart spoilerul pe fata din cauza ca e destul de joasa )nicaieri nu pot urca sau cobora in subteran...e greu la noi sa ai masina joasa...drumuri de rahat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	n.jpeg
Views:	164
Size:	4.20 MB
ID:	1944651  
NORBERTYNO is offline  
Old 01-04-11, 12:13   #22
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

daca nu o lasai din spoilere nu aveai treaba...eu am la urs -80 drop fata si spate -40 deocamdata(o sa vina -60 sau -80 si spatele)...si nu am treaba, desi baia are creca 5-7cm pana la sol
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 01-04-11, 13:52   #23
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
daca nu o lasai din spoilere nu aveai treaba...eu am la urs -80 drop fata si spate -40 deocamdata(o sa vina -60 sau -80 si spatele)...si nu am treaba, desi baia are creca 5-7cm pana la sol
pai ce treaba are fapttul ca imi ating rotile din cauza ca sunt prea late?masina merge lasata din suspensie pt ca am verificat oricum stiu ce zici si la ce te referi..normal ar fi fost intai sa pun suspensia si apoi body kit-ul dar eu nu am vrut suspensie sport din cauza drumurilor si gropilor ...vreau sa merg cu masina nu sa stea in fata blocului ...stima
NORBERTYNO is offline  
Old 02-04-11, 09:39   #24
teknologic

Stage 3
 
teknologic's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 118
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

arata fain cand era visinie....
teknologic is offline  
Old 02-04-11, 11:08   #25
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

...pt un om de varsta a 3-a,da
NORBERTYNO is offline  
Old 02-04-11, 15:44   #26
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

acum masina e facuta...

ar fi aratat mult mai bine cu bodykitul care-l aveai inainte, cu pleoapele acelea la lampi, eleronul de st (FARA "narile" acelea de pe capota sau pavilion), farurile dayline care le ai acum (fac toti banii), o suspensie, sau arcuri macar, jantele buza polish si miezul negru sau portocaliu daca tot iti place portocaliul

spor la treaba!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oferta-body-kit-ford-2610d8a8e668152ca-0-0-0-0-0.jpg
Views:	135
Size:	332.4 KB
ID:	1946297   Click image for larger version

Name:	oferta-body-kit-ford-d071e8a8e678a372d-0-0-0-0-0.jpg
Views:	119
Size:	277.8 KB
ID:	1946298   Click image for larger version

Name:	Alles ST`s 016.jpg
Views:	109
Size:	476.2 KB
ID:	1946299  

__________________

VolksWagen Bora variant 1.9 TDI
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-bora-tdi.html


Reconditionez jante, polish, sablat, indreptat, vopsit... Materiale profesionale!
https://www.facebook.com/pages/Recond...09226669120009

Last edited by goshy; 02-04-11 at 15:46.
goshy is offline  
Old 02-04-11, 17:21   #27
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

ce sa zic..in primul rand persoana care mi-a facut acel body kit si-a batut joc de mine la stilul grav...este o persoana INCOMPETENTA care NU ARE NIMIC IN COMUN CU TUNINGUL AUTO SI FACE TREABA DE MANTUIALA,SAU MAI BINE ZIS IN BATAIE DE JOC!!!Am schimbat spoilerle pt ca acelea erau mult prea urat facute si nu erau ce-mi doream..am crezut ca v-a iesi altceva din ce poze si carti mi-a aratat el ...asta e...sincer nu as mai opta pt acel "look" pt k nu e genul meu ...imi plac masinile clean,simple dar NU CELE FACUTE DE "MESERIASI" daca intelegi ce zic...Am avut jante negre cu buza polishata(s-au facut ca naiba dupa o iarna,luate de noi din mag)farurile sunt extraordinar de frumoase mai ales noaptea si nu regret deloc banii dati pe ele,cat despre eleron..nu -mi place pt ca nu e stilul meu ... oricum acum treba este terminata in proportie de 95%...marti ma duc sa iau "fatza bestiei" respectiv spoilerul fatza pt ca e aproape gata iar apoi las masina mai jos ca sa fie toata lumea multumita )
Inca ceva...am gasit aceste cleme de comprimat arcuri ,la un magazin de tuning auto si accesorii,sper sa nu fie nici o problema daca postez aceasta poza,dar vreau sa intreb lumea daca stie cineva ceva de eficienta acestor cleme cara se descriu astfel:

-cleme pentru (comprimat) coborat arcuri
-coboara simtitor arcurile si garda masinii
-creste rigiditatea masinii
-se folosesc 2 cleme pe arc
Persoana cu care am vorbit la telefon dela acest mag mi-a spus ca are pe masina aceste cleme si ca sunt super ok ...masina este mai lasata iar clemele prind astfel:se comprima arcul apoi se pun clemele la spirele din mijloc si se strang la maxim pana se lipesc cele 2 spire sau cu distanta intre ele(adica reglabile),apoi se decomprima arcurile si se vad efectele ...Teoretic par foarte eficiente dar ...parerile sunt impartite.
Astept si eu pareri!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P01-11-10_15-43.jpg
Views:	106
Size:	308.6 KB
ID:	1946463  
NORBERTYNO is offline  
Old 02-04-11, 17:27   #28
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

jantele cu buza polish trebuiesc ingrijite nu lasate...

despre clemele astea nu stiu ce sa-ti zic, ce bani sunt?
nu ar fi mai bune niste arcuri sport? daca nu ma insel sunt in jur de 200euro, cel putin atat erau pt mondeo mk3 ca voiam eu sa-mi pun pe al meu...
goshy is offline  
Old 02-04-11, 17:35   #29
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Daca intrii pe acel site scris pe poza o sa le gasesti acolo...costa 10 ron o clema deci in total ar fi 80 ronpt toate rotile...sincer ar merita testate.,parerea mea
NORBERTYNO is offline  
Old 02-04-11, 18:43   #30
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
Daca intrii pe acel site scris pe poza o sa le gasesti acolo...costa 10 ron o clema deci in total ar fi 80 ronpt toate rotile...sincer ar merita testate.,parerea mea
chiar interesante draciile astea, sincer chiar ar merita incercate, daca au acelasi efect cu comprimarea arcurilor chiar isi merita banii cu varf si indesat
RideTheRiddle is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -