Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-12, 20:58   #61
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Salutare domnilor. Vreau să cumpăr ceva , caut şi nu găsesc , mă poate ajuta cineva ? Vreau să montez pe hayon şmecheria aceea de "catadioptrii" , care se află īntre stopuri la unele variante de Scorpio. Ştiţi voi ce spun.
Arată , cred eu , mult mai "U.S.A." cu hayonul "aranjat" īn acel fel , ca la Merkury...
Cred că se poate monta la mine , nu sunt probleme , nu ? Dacă are cineva de vīnzare , sau mă puteţi īnvăţa de unde să pot cumpăra aşa ceva , vă sunt recunoscător !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4478227927_cd86ee3776.jpg
Views:	95
Size:	157.3 KB
ID:	2382389  
__________________
I love my car and she loves me back
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 11:52   #62
B-243-FLO

Stage 2
 
B-243-FLO's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 49
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Intradevar schimbarea este "CAM" mica ) sa o stapanesti sanatos si la multi km fara incidente
Incearca sa ii trantesti si niste roti frumoase
B-243-FLO is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 12:15   #63
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

M-ai pus pe gīnduri cu treaba asta , cu roţile... Nu-mi dai şi o idee ? Sincer , am atīta treabă īn ultimul timp , īncīt nu prea mai am vreme să gīndesc Mi-ar prinde bine ceva idei , n-ar fi rău să mă inspir puţin de pe la prieteni , mai ales că , din păcate , nici nu mă pricep prea tare deşi mi-ar place.
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 00:35   #64
B-243-FLO

Stage 2
 
B-243-FLO's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 49
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Poi nu ar sta rau pe o pereche de roti cu buza ... eu am aluett 8j cu gume 225/45/16 si arata bine
Iti recumand ceva de genu: http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...-10659640.html
B-243-FLO is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 00:27   #65
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Pacat ca Scorpio nu are 4 prezoane, ci 5. Mai exact, 5x112.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 10:47   #66
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

E adevărat ... Cred că omul a vrut să-mi dea o idee totuşi , nu neapărat că exact jantele acelea s-ar potrivi. O idee este binevenită īn orice fel , te inspiră. Sincer , pe mine īnsă m-a inspirat să dau jantele mele personale la cromat. Am stat şi m-am gīndit - nu cred că trebuie să schimb "aerul" Scorpiei. Dacă băieţii ăia au gīndit-o aşa , iar asta a plăcut şi mai place īncă , după atīţia ani...iar mie unul nu mai spun cīt īmi place - atunci să păstrăm cīt mai mult posibil aspectul original.
Dar cred că o idee OK ar fi să cromez jantele , părerea mea este că ar urma să arate frumos , şi nou īn acelaşi timp , fără să afecteze originalitatea maşinii.
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Old 13-04-12, 01:00   #67
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Ca sa nu o dai in tiganii mai bine indreapta-le si vopseste-le in camp electrostatic cu culoarea/nuanta originala.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 17:25   #68
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Īmi pare rău că nu era curată , venisem de la drum - de prin noroaiele patriei. Măi oameni buni , am schimbat de curīnd uleiul de la cutie , pe cel de la motor , iar acum trebuie să schimb lichidul de servo , deoarece şi pentru că e NEGRU. Spuneţi-mi vă rog frumos ce anume lichid de servo trebuie să caut la magazin , şi cīt lichid servo intră la Scorpie - că nu ştiu mai nimic despre asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine104final.jpg
Views:	64
Size:	169.1 KB
ID:	2411843  
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 23:54   #69
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Cumpara 4 litrii de ATF Dexron II Castrol sau Mobil si fa doua schimburi sa speli sistemul. E posibil sa inceapa caseta sa curga dupa schimbul de ulei, desi la cat de buna e masina nu cred sa fie probleme.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 09:36   #70
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Un ulei care indeplineste standardul Ford SQM-2C9010-A. Uite unul:

http://www.amiauto.ro/product--AUTOMATIC_TQ-D.html
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 11:08   #71
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Vă mulţumesc la amāndoi , am prins ideea , o să-l cumpăr pe cel recomandat de Myk-e , īmi aduc aminte că seamănă bine cu ce mi-a arătat KrugerBlue , cīnd i-am "şterpelit" maşina Apoi voi face aşa cum spune Ford_V6 , merg două - trei zile cu primul schimb iar pe urmă voi face un al doi-lea schimb (pentru a fi totul curat). Rămīne să fac asta săptămīna viitoare , pe săptămīna asta mi-am folosit time-creditul acordat de mecanicul meu . L-am plictisit destul cu celelalte uleiuri , īl las să se mai "răcească" apoi ... pe el !!!
Mulţumesc băieţi .
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 20:36   #72
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

piese, piese, iara piese
vrei colectie de geamuri?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 12:21   #73
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Salutare , cu sinceră prietenie , Florin. Deocamdată nu mă gīndesc la geamuri , de fapt nu mi-am făcut griji pentru nici unul din lucrurile care funcţionează OK pe maşină. Mă rog să le mai găsesc atunci cīnd īmi vor trebui , dar nu mă gīndesc să pun deoparte "piese albe pentru zile negre" , am făcut deseori asta cu celelalte maşinuţe ce le-am avut şi am rămas cu garajul plin de chestii... Pe urmă , să-ţi spun sincer , am avut recent un mare necaz īn familie - şi asta mi-a limitat puţin "spaţiul fiscal" (cum spunea de curīnd un poet contemporan de-al nostru)... Trebuie să rezolv impozitul pe anul acesta , asigurarea pe mai departe , apoi voi face ITP-ul - au trecut doi ani de cīnd a devenit A MEA şi peste puţin timp expiră ITP-ul...
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 21:30   #74
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

pt RCA astept copii dupa acte sa facem un calcul
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 21:13   #75
MATTRIXTHEFT

Stage 3
 
MATTRIXTHEFT's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 76
Default Re: Ford Scorpio MK1 - 2.4

Azi am trecut ITP-ul , PE BUNE ! No Comment. Să trăieşti Kruger şi mulţumesc , tare Scorpia domnule.
Nu m-am dus la "cunoştinţe" , "relaţii"... nimic ! Chiar eram curios - să văd şi eu ce spun oamenii ăia. Au făcut tot ceea ce se face īn situaţia asta īn mod "tradiţional" , la un moment-dat chiar mi-se făcuse milă de ea cīnd au īnceput să o chinuie pe valţurile acelea cu frīne şi alte minuni...ba se ridica Scorpia de stătea să decoleze , ba se lipea de rolele acelea de credeam că nu se mai ridică. Au testat noxe , apoi TOATĂ electrica - au apăsat pe fiecare butonaş īn parte să vadă ei dacă funcţionează ! Pe urmă s-au coborīt īn "groapă" doi băieţi să se uite sub ea , au aprins luminile acolo , s-au uitat pe dedesubt şi au ieşit cu ochii la mine.
La final de tot , cīnd au crezut ei că au terminat ... Zice unu' : "v-aş ruga să schimbaţi beculeţele care luminează numărul din spate. Poftiţi īn birou să vă dau actele."
MATTRIXTHEFT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -