Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-10, 22:41   #1
K3vLaR

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Smile Ford Granada 2.0

Totul a inceput cand aveam aproximativ 7-8 ani si tata a decis sa cumpere o alta masina! Dupa o lunga cautare a gasit un Ford Granada 2.0 V6 din 1987 parca...in stare bunicica!Am fost fascinat pe loc de acea masina...am calatorit mult cu ea..si din nefericire am avut si accident cu ea dar nu a fost nimic grav! Dupa ce a reparat'o s'a decis sa mai cumpere un Granada care din fericire il detinem si astazi...iar cu timpul a mai cumparat cateva pt piese! Cam prin 2004 s'a decis sa vanda primul granada deoarece incepuse sa aibe probleme la motor si nu avea timp sa se ocupe de el ! Cand am aflat ca daduse masina aceea...m'am certat cu el..si de suparare am inceput sa plang! A fost ca si cum a smuls o parte din mine ! Masina aceea a fost pt mine mai importanta decat orice altceva pe lume...a fost prima masina care am condus'o...a fost..dragoste la prima cheie! Inca ma mai uit prin pozele vechi si ma cuprinde tristetea! Actuala masina din nefericire...sta si se umple de praf in curte pt ca nu are cine sa o mai conduca! Tata de curand a avut un accident in armata si nu mai vede decat cu un singur ochi...si cu ala vede in ceatza..astfel nu poate sa conduca!Iar situatia financiara nu imi permite sa ma apuc de sc de soferi pt ca tratamentul lui costa mult!
Am condus masina de nenumarate ori fara permis dar acum are caloriferul fisurat si nu vrea sa il schimbam! De fiecare data cand ii spun sa o repar si sa ii dau din nou viatza ma refuza pe motivul ca o repar degeaba pt ca si asa nu o voi conduce pt ca nu am permis!
Multa lume ne'a intrebat daca vrem sa o vindem..raspunsul a fost categoric NU! Nu as da aceasta masina pt nimic in lume! Pt ca rar se mai gaseste de vanzare un exemplar in stare buna! Tot ce am vazut pana acum...erau ori dezmembrate..ori erau "tunate" cu fel de blin blig-uri..volan sport..tapiserie in fel de fel de culori..si aratau...dezgustator! Am pus si 2 poze...cea rosie a fost prima..si mult iubita masina...iar cea albastra este actuala! Astept o parere si niste sfaturi cum as putea sa il conving sa mai lucram la ea!




Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
K3vLaR is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 10:43   #2
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Granada 2.0

Nu arata rau masina. Poate daca ai face cumva sa strangi bani, si sa iei permisu ala o sa il convingi...Oirucm piesele de granada nu sunt chiar asea scumpe, desi sunt din ce in ce mai rare, dar gasesti. Succes in ceea ce vrei sa faci si la convingere! Ar merita salvata masina. Apropo ce motor are?
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 14:58   #3
sile1

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 217
Default Re: Ford Granada 2.0

Cea rosie avea ceva probleme "la delco" (sau cel putin asa se vehicula) , a stat de vanzare multa vreme pe net cu un pret in jur de 300Euro din cate imi amintesc (interiorul era bej )deci ma mir ca nu stiai ca vroia sa o dea tatal tau...

Ce sa zic in cazul in care ai nevoie de calorifer te pot ajuta , nu e deosebit de greu de schimbat deci sunt convins ca te descurci si singur.

Granade impopotonate nu am mai vazut demult , defapt sincer sa fiu nu prea am mai vazut granade cam deloc in ultima vreme ... totusi asta nu inseamna ca nu mai exista masini si in stare buna sau chiar foarte buna .

Numai bine si spor la treaba
sile1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 16:02   #4
K3vLaR

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Ford Granada 2.0

@NCR: motorul este 2.0 cu 4 cilindri in linie...nu e cine stei ce..cu timpul se rezolva toate!
@sile1: Hmm..de vandut o vanduse unui fost coleg de'al lui...care apoi a distrus'o complet..si a ajuns la fier vechi...! Si nu stiam ca are de gand sa o vanda pt ca eu cat am fost mic mai mult am stat la bunici k ai mei erau la munca mai tot timpu'! Calorifer de schimb am..dar nu ma lasa sa umblu la masina din pacate...oricum..daca e ceva o sa ma apuc singur de ea cand nu e acasa...sau chiar daca e acasa..ce poate sa zica?
K3vLaR is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 16:29   #5
sile1

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 217
Default Re: Ford Granada 2.0

Cam restrictiv parinte... Daca te apuci de treaba o sa ai nevoie de o shurubeltina in cruce , o cheie de 13 si un patent .
sile1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 19:30   #6
K3vLaR

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Ford Granada 2.0

De surubelnita in cruce stiam de cheie si patent descopeream eu..dar oricum..mersi! Luni ma apuc de treaba pt ca maine voi fi plecat! In legatura cu fordul rosu...l'am intrebat si a spus ca nu a fost pus pe nici un site..probabil il confunzi sau era inainte sa'l cumpere el iar cel caruia ia vandut'o a duso direct al fier vechi dupa ce a stricat'o..nu a incercat sa o dea mai departe!
Si la asta albastra e destul de munca...aripa stanga spate e plina de rugina...trebuie inlocuita..ca nu vreau sa o carpesc ! Luni voi posta daca am rezolvat sau nu..si daca rezolv poate o scot si la o tura
K3vLaR is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 22:23   #7
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Granada 2.0

vorbeste cu nenea sile de aripa oricum e trist motor ala 2.0 pe el, mai bine cauti un 2.0, 2.3 v6 ca sa sti o treaba
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 11:25   #8
schumaker

Stage 4
 
schumaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 181
Default Re: Ford Granada 2.0

Salut.Observ ca aceasta masina nu trece neobservata,dimpotriva lasa o amintire placuta....chiar si printre cei tineri...asta ma bucura.Eu vad problema asa:din moment ce tatal tau nu poate sa mai conduca automat tu avand 18 ani o sa se iveasca un moment cand o sa poti da de carnet.Noi majoritatea detinatorilor de granade suntem pe un site "specializat"...ca sa zic asa de unde poti afla mai multe date tehnice.Am si eu niste intrebari:ce s-a intamplat cu celelalte granade ...de piese?Cum sa il convingi pe tatal tau...pai ar trebui sa inteleaga ca ai o pasiune pentru aceasta masina si sa te lase ...Poate are si alte planuri cu acesta masina...nu stiu,tu ar trebui sa stii?In ce stare e masina,are ITP,asigurare...?Condusul fara permis nu mi se pare o idee prea buna....
schumaker is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 13:58   #9
K3vLaR

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Ford Granada 2.0

Quote:
Originally Posted by schumaker View Post
Am si eu niste intrebari:ce s-a intamplat cu celelalte granade ...de piese?...Poate are si alte planuri cu acesta masina...nu stiu,tu ar trebui sa stii?In ce stare e masina,are ITP,asigurare...?Condusul fara permis nu mi se pare o idee prea buna....

1.Granadele pt piese au ajuns la fier vechi ..a luat tot ce era bun de pe ele si restul..fier vechi
2.Nu are nici un plan cu masina asta...a avut de gand sa o vanda mai demult...dar nu l'am lasat...i'am facut scandal
3. ITP-ul si asigurarea sunt expirate...daca nu a mai avut cine sa o foloseasca normal ca nu s'a mai ocupat nici de acte
4.Condusul fara permis...foarte rar ieseam pe asfalt...in rest pe ulitze si in camp
K3vLaR is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 14:03   #10
K3vLaR

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Ford Granada 2.0

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
vorbeste cu nenea sile de aripa oricum e trist motor ala 2.0 pe el, mai bine cauti un 2.0, 2.3 v6 ca sa sti o treaba
motorul nu e o prioritate...motorul e functional..totul e ok.Singurele probleme..majore care ar fi...rugina...si actele.Dar toate la timpul lor!Actele cand stiu sigur ca dau de permis si am banul in mana...pana atunci nu are rost sa le fac si sa expire iar..! Maine sa schimb caloriferul..pun antigel..benzina..si o scot neaparat la o tura!
K3vLaR is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 14:14   #11
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Ford Granada 2.0

Frumoasa povestea dar si trista in acelasi timp. Primul ford arata foarte bine din ce se vede in poza iar la asta albastru mai ai de munca dar incet si cu grija se rezolva totul. Strange bani si apuca-te de scoala de soferi si sa iei permisul! Convinge-l pe tatal tau de pasiunea pe care o ai si spune-i ca si el avea anumite pasiuni la varsta ta sau chiar acum. Eu iti urez bafta sa faci masinuta si sa iei permisul cand o sa dai. Asteptam poze cand te apuci de ea
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 14:49   #12
sile1

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 217
Default Re: Ford Granada 2.0

Cea rosie a fost la vanzare cu siguranta ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled33.jpg
Views:	109
Size:	42.1 KB
ID:	1651387  
sile1 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 18:27   #13
K3vLaR

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Frumoasa povestea dar si trista in acelasi timp. Primul ford arata foarte bine din ce se vede in poza iar la asta albastru mai ai de munca dar incet si cu grija se rezolva totul. Strange bani si apuca-te de scoala de soferi si sa iei permisul! Convinge-l pe tatal tau de pasiunea pe care o ai si spune-i ca si el avea anumite pasiuni la varsta ta sau chiar acum. Eu iti urez bafta sa faci masinuta si sa iei permisul cand o sa dai. Asteptam poze cand te apuci de ea
Voi pune poze in timp ce schimb caloriferul si..voi pune si pzoe cu zonele ruginite..mai ales cu aripa ...si voi astepta niste pareri dak sa o inlocuiesc sau sa o repar..

Quote:
Originally Posted by sile1 View Post
Cea rosie a fost la vanzare cu siguranta ...
Mda...e aceeasi . A fost pusa de cel caruia i'o vanduse taikmiu...doamne in ce hal a facut'o Deci a tinut'o destul timp avand in vedere faptul ca poza a fost facuta in 2007 Infine...s'a dus..asta e...a ajuns o gramada de fiare contorsionate!

Last edited by NWZeu; 12-09-10 at 19:06.
K3vLaR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -