Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-10, 19:51   #1
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Ford Fiesta 1.1i '90

tocmai ce miam luat un ford fiesta din 90 . motor de 1,1 injectie ,3 usi , jenti de aliaj . cum bani mai erau am zis hai sa ma apuc de vopsit la el ca era un pic cam dusa vopseaua originala , cateva indoituri etc. mam pus pe treaba , dezmembrat tot de pe el , si surpriza,tabla e ok zici ca e originala .
inainte am avut un renault 5 lam refacut tot de la a la z dar sa dus saracutul intrun accient . si asa am luat bani si am trecut pe ford.
saracutului ai cam lipseste 2 piese poate ma ajutati care are dintre voi : semnalizari de pe aripi cele mici , ceasul care indica ora din bord ca e lipsa , ias pune si niste etrieri pt discuri ventilate (daca stiti de la ce se potrivesc fara modificari sau poate aveti chiar originale de ford) ias schimba un pic bara fata cu una cu proiectoare de ceata , si evntual niste bondouri si praguri pe viitor.

am pus niste poze cu telefonul in stagiul in care sunt cu masina .am sa pun si pe parcurs.

masina a fost visinie dar o sa devina rosu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag032.jpg
Views:	75
Size:	48.9 KB
ID:	1427041   Click image for larger version

Name:	Imag038.jpg
Views:	70
Size:	44.8 KB
ID:	1427042   Click image for larger version

Name:	Imag037.jpg
Views:	73
Size:	48.6 KB
ID:	1427043  

Click image for larger version

Name:	Imag036.jpg
Views:	62
Size:	43.6 KB
ID:	1427044   Click image for larger version

Name:	Imag035.jpg
Views:	74
Size:	48.4 KB
ID:	1427045  
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 20:15   #2
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

dupa multa munca a iesit . mai este ceva de lucrat pe interior , dar asta pana luni e gata .am pus poze in stagiul in care este .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	KIF_0048.JPG
Views:	100
Size:	571.0 KB
ID:	1438199   Click image for larger version

Name:	KIF_0049.JPG
Views:	104
Size:	498.1 KB
ID:	1438200   Click image for larger version

Name:	KIF_0050.JPG
Views:	121
Size:	655.1 KB
ID:	1438201  

Click image for larger version

Name:	KIF_0051.JPG
Views:	113
Size:	701.7 KB
ID:	1438202  
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 18:50   #3
Cristi_v10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 96
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

Arata bine vopsita........bafta cu ea in continuare.....!
Cristi_v10 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 21:01   #4
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

sambata sa montat ceasul care indica ora si sistemul de inchidere centralizata a fost refacut . acuma merge perfect si inchiderea si alarma . surpriza am avut cand am vazut ce sistem are . este o alarma maat 675 . am inteles ca este foarte buna .urmeaza un ceas cu turometru si oglinda dreapta schimbata ca e sparta . .apoi sai schimb jentile cu unele pe 13 .(am 2 seturi noi noute pe 13 ) deci cine e interesat schimb jentile pe 14 de pe masina cu unele pe 13 tot de aliaj .
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 09:56   #5
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

cine ma poate ajuta sami spuna cum pot sa las masina mai jos . adica sa o fac sa coboare mai jos . la renault era din bara de torsiune si din arcurile pe fata .dar la ford nam gasit nimic pe net care sa ma ajute sa aflu cum pot so cobor . mi se pare prea inalta .parca e de drumuri de munte . as lasao mai jos un pic daca poate cineva sami spuna cum si ce e de facut .
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 10:42   #6
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

Quote:
Originally Posted by tilicaru View Post
cine ma poate ajuta sami spuna cum pot sa las masina mai jos . adica sa o fac sa coboare mai jos . la renault era din bara de torsiune si din arcurile pe fata .dar la ford nam gasit nimic pe net care sa ma ajute sa aflu cum pot so cobor . mi se pare prea inalta .parca e de drumuri de munte . as lasao mai jos un pic daca poate cineva sami spuna cum si ce e de facut .
La Ford nu prea poti sa o reglezi sa coboare, cea mai ieftina varianta ar fi arcuri sport. Varianta mai scuma ar fi inlocuirea completa a suspensiei cu una sport, arcuri + telescoape.
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 15:31   #7
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

s-o stapanesti sanatos... da' o intrebare, banii de pe cutia aia de renault 5 mi-i mai dai, ca m-am saturat eu de 8 luni de cand ii tot astept, si deja ma simt prost ca te tot sun si nu raspunzi la tel. ti-am auzit toata scuzele posibile , pan' la urma nu era o avere, da' asa ca chestie... obraz gros,aia e.
TZG@ is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 19:28   #8
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

nu pricepi ca nam deocamdata ca sunt faliment . am muncit de\geaba la firma aia de constructii , \neau tot amanat cu bani si am plecat de acoloo . tre sa ne dea bani la mai multi dar patronul nu vrea ca cica na luat . tiam spus cand imi iau bani ti dau pana atunci sunt somer si abia ma duc cu bani .si in plus tu miai spus alceva ca e mica gaura la cutie si a trebuit sa dau o gramada de bani pe sudura si tot curgea . asa ca cand iau ceva bani de la patron ati dau .sau cand ma angajez . eu am dat la cineva niste jenti de aluminiu la oradea de 1 an si al inteleg pe on ca nare banii sa mi trimita diferenta ce tre sa mio dea . ai rabdare ca ti dau numa sa iau ceva bani.




din lipsa de ocupatie am reglat tacheti . motorul sau in general motoarele de ford le bat tacheti . am gasit problema dupa multe batai de cap . la cine va bat tacheti si nu stiti ce sai mai faceti finca iati reglat dar tot are batai am gasit problema lor . cine e interesat sami spuna aici si ai las un pm .

Last edited by tilicaru; 10-06-10 at 19:35.
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 07:28   #9
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Ford Fiesta 1.1i '90

pai pentru ce spui ca trimiti banii luni, apoi joi, apoi iar luni, iar joi, dupa care nu mai raspunzi la telefon... tuturor le e greu acum , iar cutia daca nu era buna trebuia sa o trimiti inapoi, pe langa faptul ca ai luat-o fara a stiu. eu doar ti-am cerut banii, tu cu gura ta ai zis cand mii dai , deja e absurd... o zi buna.
TZG@ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -